Babiš opět přitakal zdanění náhrad církvím

Lidove noviny - - Domov - KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Poté, co komunisté nevyboxovali bod v zahraničněpolitické agendě, když sněmovna navzdory rudé vůli schválila misi do Pobaltí, zkoušejí uspět na domácím poli. Znovu rozvířili debatu nad zdaněním náhrad za nevydané majetky v rámci církevních restitucí. Požadavek není nový, KSČM jen oživila diskusi o něm.

Téma nastolil Pavel Kováčik, předseda komunistických poslanců, v neděli: Bez závazku vládních stran, že se náhrady zdaní, nebude žádná podpora KSČM. Andrej Babiš (ANO), jehož prezident zítra podruhé jmenuje premiérem, komunistickému přání včera přitakal. „Postoj hnutí ANO je v této věci dlouhodobý a zdanění církevních restitucí není nové téma,“zdůvodnil, proč se osekávání majetkového vyrovnání s církvemi nepromítlo do programových cílů nového kabinetu.

ČSSD rovněž ujišťuje

Vzájemné ujišťování je podle něj zbytečné, už ho doložili činy. V únoru poslanci KSČM předložili do sněmovny novelu, která má náhrady dodanit, a do dalšího čtení ji svorně vyslali hlasy z ANO, SPD a ČSSD. „Návrh zákona na zdanění náhrad poslanci ČSSD jednoznačně podpořili v prvním čtení a nechystáme se na tom nic měnit,“ujistil vzápětí po Babišovi předseda sociálních demokratů Jan Hamáček.

Téma církevních restitucí je mimořádně citlivé. Při předposledních sněmovních volbách si zrušení majetkového vypořádání vzala ČSSD jako hlavní tahák, ale v klidnějších a dělnějších časech po volbách museli všichni na základě provedených analýz přiznat, že mise je nesplnitelná. Do smluv, jež se státem v době vlády Petra Nečase (ODS) uzavřely církve a náboženské společnosti, nelze sahat, aniž by s tím všichni účastníci souhlasili. A církve rozhodně nesouhlasí. Pokud vláda svůj avizovaný krok dokoná, duchovní se obrátí na Ústavní soud.

Ten už se jich jednou zastal, když se před pěti lety ČSSD domáhala storna celých restitucí. Přesto nyní Babiš uvádí, že napadení u soudu se neobává. „Vzhledem k tomu, že s návrhem přišla ČSSD už ve volebním programu v roce 2013, předpokládám, že sociální demokraté právní problém možné retroaktivity zdanění vyřešili,“dodal včera.

Je to spíš jizlivý štulec než skutečné přesvědčení, protože ČSSD nic takového vyřešeno nemá. Totožný návrh, jako je nyní ten komunistický, v minulé sněmovně předložil Jihočeský kraj vedený tehdy Jiřím Zimolou. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) musel spolu s dalšími oranžovými poslanci nápad odmítnout, vlastnímu programu navzdory, protože lidovci tím podmiňovali svou účast i setrvání v koalici.

S návrhem na zdanění náhrad, jak ho do dolní komory předložila KSČM, není potíž v Babišem zmiňované retroaktivitě. Komunisté ji nenavrhují. Jak LN již dříve sdělil ekonomický expert partaje Jiří Dolejš, danily by se jen dosud nevyplacené náhrady.

Problém je obecně ve změně uspořádání poměrů mezi státem a církvemi při vzájemné odluce, pokud s tím některá ze stran nesouhlasí. „Zdanění finančních náhrad církvím za nevydaný majetek v restitucích není z právního hlediska možné,“uvedl v lednu kardinál Dominik Duka.

Podobně se vyslovilo v rámci připomínkového řízení iministerstvo kultury, pod které problematika církevních restitucí spadá. Uvedlo, že daná změna zákona je porušením uzavřených smluv. Proti byli i vládní legislativci.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.