Slovinsko povede „Orbánův kůň“

Lidove noviny - - Svět - IVANA MILENKOVIČOVÁ

LUBLAŇ/PRAHA Z žádných voleb od vyhlášení nezávislosti Slovinska v roce 1991 nevyšel dnes 59letý bez mandátu. Dvakrát dokonce stanul v čele dvoumilionové země jako premiér. Poprvé v roce 2004, kdy se připojila k EU. A ani z nedělních předčasných parlamentních voleb neodešel s prázdnou. Právě na-

nez Janša Ja-

opak. Politický matador dovedl Slovinskou demokratickou stranu (SDS) po pěti letech v opozici zpět na výsluní. Voliči jí odevzdali čtvrtinu hlasů v devadesátičlenném zákonodárném sboru. Navzdory stínu skandálů kolem uplácení či zneužití postavení, jež Janšovu bezmála třicetiletou politickou kariéru provázejí, tak jeho otočce z někdejšího liberála za dob Jugoslávie v dnešního konzervativce brojícího proti migraci.

Právě ta se tři roky poté, co se přes malou alpskou zemi stočila trasa statisíců běženců mířících přes Řecko a západní Balkán do Evropy, ukázala aktuálnější, než patrně Janšovi rivalové čekali. V uplynulých týdnech totiž počet migrantů přicházejících přes Albánii, Černou Horu a Srbsko do Bosny začal znovu narůstat. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) jen do Albánie a Černé Hory dorazilo za prvních pět měsíců tolik migrantů jako loni za celý rok.

Voliče burcoval maďarský lídr

Pro Janšou vedenou SDS byla migrace jedním z ústředních témat kampaně. Na billboardech mimo jiné voliče varovala, že každý nelegální migrant stojí státní pokladnu měsíčně bezmála 2000 eur, byť toto číslo její soupeři označili za holý výmysl. Někdejšího premiéra v jeho protimigrační rétorice dokonce přijel na předvolební mítink osobně podpořit maďarský šéf vlády Viktor Orbán. „To, co je dnes v sázce, není nic menšího než přežití národů. V hloubi duše jsem přesvědčen o tom, že pokud Janez Janša vyhraje, zajistí to přežití slovinského národa,“burcoval Orbán k jeho podpoře v polovině května v dolnoštýrském Celji.

Slovinský prezident Borut Pahor včera uvedl, že Janšu pověří sestavením vlády, ačkoliv se mu výsledek voleb nelíbí. Zemi totiž zřejmě čekají za této konstelace nelehká povolební vyjednávání. Janšou vedená partaj by potřebovala k většině alespoň dva volební partnery. S výjimkou jediné menší partaje, Nové Slovinsko - křesťanští demokraté (N.Si), ale všechny strany už před volbami případnou koalici s ní vyloučily.

Kvůli obavám z migrace slaví bývalý slovinský premiér Janez Janša volební triumf. Spojence ale bude zřejmě hledat obtížně.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.