Restaurování filmů má řešit „vzkaz v lahvi“

Lidove noviny - - Kultura -

PRAHA Odborné spory o digitalizaci archivních českých filmů by mohly ustat. Národní filmový archiv (NFA) a Filmová a televizní fakulta AMU, které měly dříve na věc odlišné názory, včera uzavřely dohodu. Instituce se dohodly na metodě, již budou používat, a na tom, že budou uplatňovat výsledky výzkumu i svědectví autorů. Dohodu podepsali děkan FAMU Zdeněk Holý a ředitel NFA Michal Bregant.

Takzvanou metodou vzorkování by měly vznikat malé ukázky z filmů, které naznačí, jak by mohl vypadat restaurovaný film. Filmy by měly podle aktérů dohody mít po restaurování podobu takovou, v jaké je viděli diváci na premiéře. Dohoda garantuje, že pro digitální restaurování budou ve spolupráci s žijícími tvůrci, jimiž se myslí zejména režisér, kameraman a mistr zvuku, pořízeny záznamy jejich svědectví a odborného posouzení.

„Z naší strany je to důležitý krok dopředu. Vzorkování je jakýsi vzkaz v lahvi pro dobu, kdy se najdou finance pro digitální restaurování filmů,“řekl Michal Bregant.

O podobu digitálního restaurování filmů se filmový archiv léta přel s aktivními filmaři, především Asociací českých kameramanů. Asociace užívala svou metodiku DRA (digitálně restaurovaného autorizátu), která podle ní plnohodnotně řeší všechny problémy, technické, kvalitativní, kvantitativní i autorskoprávní. Metoda DRA bude s novou dohodou opuštěna. čtk

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.