Proti Babišovi, Hradu a komunistům

Lidove noviny - - Domov -

PRAHA Včera vpodvečer se v Praze a dalších městech sešly pod heslem „Jednou provždy“tisíce lidí, aby vyjádřily nesouhlas se vznikající vládou trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše (ANO), podporovaného prezidentem Milošem Zemanem, kterou mají podržet komunisté. Šlo o finální akci pořádající iniciativy Milion chvilek pro demokracii, která letos uspořádala už několik protestů. Projekt měl za cíl sesbírat milion podpisů pod petici Za slušného premiéra a slušnou vládu. Dosud získal přes 254 tisíc hlasů.

Odhady pořadatelů hovořily o tom, že na pražském Václavském náměstí se mohlo sejít kolem deseti až patnácti tisíc lidí, policie do uzávěrky LN čísla nesdělila.

Na demonstracích kromě osobností ze světa kultury či občanského aktivismu vystoupila řada politiků. Mezi nimi nechyběli prezidentští kandidáti Pavel Fischer či Marek Hilšer, kteří na podzim kandidují do Senátu. Na pódiu vystoupili i zástupci opozičních sněmovních stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN či Pirátů. Hlasitý potlesk zmínila zejména poslankyně ODS Miroslava Němcová.

Místopředseda Pirátů Mikuláš Ferjenčík kritizoval Babiše mimo jiné za rozdělování „trafik“ve státních institucích a podnicích. Dodal, že je třeba kromě hnutí ANO hlídat i ostatní politické strany. „Protože bez toho, aby byla opozice důvěryhodná, v životě Babiše nemůže porazit,“pronesl k davům. Vystoupila i bývalá poslankyně ANO Kristýna Zelienková, která vloni přestoupila do TOP 09. „Bohužel jsem uvěřila slibům a volebnímu programu Andreje Babiše,“zmínila. oko

Demonstranti v Praze zaplnili horní část Václavského náměstí. FOTO MAFRA – MICHAL ŠULA

„Jednou provždy.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.