Zdravotní ústav v hledáčku policie

Lidove noviny - - Domov - PAVEL BARTOŠEK OSTRAVA

Závažné výsledky ministerské kontroly ve Zdravotním ústavu v Ostravě vyvolaly razantní reakce. Jak LN informovaly exkluzivně minulý týden, ústav podle kontrolorů nehospodárně nakládal s majetkem státu a utratil na 80 milionů korun za reklamu a poradenství, které nepotřeboval.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto včera podal na vedení ústavu trestní oznámení. „Nehodlám tolerovat nehospodárné nakládání s veřejnými prostředky. Výsledky kontroly jsou závažné a nasvědčují tomu, že byly spáchány trestné činy. Je tedy nutné, aby hospodaření ústavu prověřila policie,“napsal LN.

Ministr také požadoval, aby mu alarmující výsledky kontroly vysvětlil ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Petr Hapala. Ten už v pondělí doručil na ministerstvo svou rezignaci ze zdravotních důvodů. Od ledna je totiž v pracovní neschopnosti.

Co zjistila kontrola

Zdravotní ústav se sídlem v Ostravě poskytuje laboratorní a zdravotní služby, například rozbory vody, měření hluku nebo čistoty ovzduší, testy zdravotní nezávadnosti výrobků a materiálů, ale také odběry krve, laboratorní diagnostiku nebo očkování. Podle kontroly však pla- til například i za právní služby, poradenství, reklamu či marketing, včetně prezentace ústavu na golfových akcích. Nezjišťoval přitom, zda jsou takové výdaje účelné a efektivní, což je jeho povinností.

Zdravotní ústav, který nyní dočasně vede Šárka Doškářová, ovšem s výsledky kontroly nesouhlasí a považuje je za předčasné. Jsou přesvědčeni, že v budoucnu ústav své postupy obhájí.

Z nedostatků, které kontrola Hapalovi vytýkala, přitom vynikal zvláště jeden. Jím vedený státní ústav poskytl bez sjednání nájemní smlouvy a bezúplatně laboratoř i s přístrojovým vybavením soukromé firmě na dobu od října do prosince 2014.

Společnost Centrum buněčné terapie a diagnostiky (CBTD), o kterou šlo, sdělila, že o nelegálním pronájmu nevěděla a nechala si to prověřit až v reakci na dotaz LN. „Prostory a technologie ve Zdravotním ústavu Ostrava byly využity výhradně k řešení vědecko-výzkumného projektu, tedy nikoliv ke komerčním aktivitám. Celkový rozsah využití prostor a technologií v ústavu činil 15 hodin. Veškerý použitý spotřební materiál byl hrazen ze strany CBTD. Došlo však v dané věci k pochybení jednotlivce, neboť o záměru nebyl informován statutární orgán firmy,“řekl Jakub Slavík z CBTD. Společnost zároveň uvedla, že předpokládaná cena takového pronájmu je 30 tisíc a že je připravena ji uhradit.

Tato svým způsobem marginál- ní věc však poukázala na to, jak se tkáňový byznys stal podnikáním na úkor státu. Je známo, že sám Hapala působil v představenstvu CBTD jako zástupce státu až do roku 2013. A spolu s ním i bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), kterého ministr Vojtěch nedávno také v reakci na výsledky kontroly odvolal z čela ostravské nemocnice.

Ministr zdravotnictví podal trestní oznámení kvůli hospodaření Zdravotního ústavu v Ostravě. Jeho šéf Petr Hapala rezignoval.

Privatizace tkáňového byznysu

Společnost totiž vznikla na základě rozhodnutí státu privatizovat tkáňový byznys, tedy tkáňovou banku v Brně a podobné tkáňové centrum v Ostravě. O změně ve vší tichosti rozhodla vláda Mirka Topolánka krátce před svým koncem. Tedy v době, kdy ministerstvo fakticky řídil tehdejší náměstek a vlivný politik ODS Marek Šnajdr, jejž zpráva Evropské komise překřtila na „Richelieua českého zdravotnictví“. Ministerstvo tehdy vládní postup zdůvodnilo tím, že stát nemá miliony na investice do brněnské tkáňové banky, které si vyžádala změna předpisů. Na základě vládního rozhodnutí tak vznikly dvě firmy, tkáňová banka, reprezentovaná firmou Národní tkáňové centrum, a tkáňové zařízení, reprezentované společností CBTD. Vláda si v nich ponechala menšinový podíl, 24, respektive 20 procent akcií. Zbytek akcií převzala bez výběrového řízení firma PrimeCell, o níž se nevědělo, komu patří.

Jisté ale je, že do ní pak začaly téct veřejné peníze. Od ministerstev společnost PrimeCell obdržela téměř miliardu. A ví se také, že Šnajdr a Hapala se velmi dobře znají. Oba byli společníky ve zkrachovalé firmě HP Construct.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.