Sbalíte si kufry! varuje běžence Řím

Lidove noviny - - Svět - IVANA MILENKOVIČOVÁ

TUNIS/PRAHA „Sicílie už nebude uprchlickým táborem Evropy.“Těmito slovy se zaklínal při víkendové návštěvě největšího italského ostrova nový italský vicepremiér a ministr vnitra Matteo Salvini. Do jednoho z takzvaných hotspotů v přístavním městě Pozzallo se vydal demonstrativně jen krátce poté, co vláda složená z protiimigračního a euroskeptického dua, jím vedené Ligy a Hnutí pěti hvězd, složila přísahu. A nikoliv náhodou tam zamířil pouhý týden předtím, než tuto neděli obyvatelé tohoto autonomního regionu vyrazí k místním volbám.

Díky loňské dohodě italské vlády s Libyí se tam sice počty migrantů vyplouvajících od jejích břehů podařilo snížit, celkově však proud lidí mířících za lepší budoucností do Evropy neustal. Jedním z hlavních výchozích bodů běženců pokoušejících se dostat přes Středozemní moře se místo Libye stalo Tunisko. Právě od jeho břehů odrazilo v sobotu na rybářské lodi také 180 běženců, jejichž plavba ale asi 30 kilometrů od přístavu Sfax, druhého největšího města země, skončila tragédií. Podle aktualizované bilance se utopilo celkem 112 lidí. Prvotní odhady přitom hovořily o zhruba 50 obětech. Jde o zatím nejhorší neštěstí ve vodách Středozemního moře od začátku roku.

Od ledna do konce uplynulého týdne pak podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) do Evropy připlulo celkem více než 33 tisíc lidí. Bezmála 800 dalších jich po cestě zemřelo anebo se pohřešuje. Je to ani ne polovina toho, co loni touto dobou, a pouhý zlomek masy lidí z roku 2016. Přesto byla právě otázka migrace jedním z nosných témat březnových parlamentních voleb v Itálii, z nichž vítězně vzešly právě Hnutí pěti hvězd a Liga. Obě strany dlouhodobě kritizují neschopnost členských států Evropské unie nalézt kompromis ohledně přerozdělení běženců. Proti němu se staví zejména země visegrádské skupiny včetně Česka. Nový italský premiér Giuseppe Conte naposledy včera zopakoval, že Řím na automatickém a povinném přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země trvá.

„Budeme důrazně vyzývat k překonání dublinských nařízení, abychom dosáhli účinného dodržování spravedlivého přerozdělení odpovědnosti a automatického systému povinného rozdělování žadatelů o azyl,“nechal se slyšet Conte podle agentury AFP v projevu v italském Senátu, v němž se včera jeho vláda ucházela o důvěru a uspěla. Po senátorech čeká hlasování dnes také italské poslance.

„Posílají k nám kriminálníky“

Původně měl o postojích nové italské vlády včera v Lucemburku přesvědčovat své unijní protějšky ministr vnitra Salvini. Právě kvůli hlasování o důvěře v Senátu ale účast na jednání ministrů EU zrušil. Kvůli jeho ostrým výrokům, které zněly o víkendu při návštěvě Sicílie, zažíval mezitím horké chvilky italský velvyslanec v Tunisku, jehož si předvolala tamní vláda. Salvini totiž kromě jiného obvinil Tunisko, že prý záměrně posílá kriminálníky. Uvedl také, že nechápe, proč Tunisané míří k italským břehům, když je Tunisko „svobodná a demokratic- ká země, kde není žádná válka, hlad ani nákaza“. Z celkem 180 lidí na palubě při sobotní tragédii jich stovka byla tuniské národnosti.

„Nebudu nečinně přihlížet, když tu přistává jedna loď za druhou. Potřebujeme deportační střediska,“argumentoval italský ministr vnitra. Plánuje vykázat ze země více než půl milionu migrantů bez řádných dokumentů. „Připravte se, že si sbalíte kufry,“vzkázal jim Salvini. A neméně ostrý vzkaz měl i pro unijní partnery. „Buď nám Evropa nabídne pomocnou tuku, jak naši zemi zabezpečit, nebo si budeme muset zvolit jiná řešení,“uvedl den poté na sociální síti Twitter.

Již koncem měsíce budou azylovou problematiku řešit na summitu v Bruselu lídři unijní osmadvacítky. Naděje na smírné řešení upírají zejména k Rakousku, které po Bulharsku v červenci převezme unijní předsednictví. Podle zákulisních zdrojů již Vídeň na reformě intenzivně pracuje.

Víkendová tragédie u tuniských břehů, při níž zahynulo 112 lidí, ukazuje, že se pozornost pašeráků a běženců přesouvá z přísněji střeženého pobřeží Libye právě do sousedního Tuniska. Proti migrantům vyplouvajícím z něj na Sicílii ostře vytáhla nová italská vláda.

Z Tuniska mířilo o víkendu do Evropy 180 migrantů, z nichž sto byli Tunisané. Po ztroskotání lodi ve vodách Středozemního moře nedaleko tuniských břehů se jich ale 112 utopilo. FOTO PROFIMEDIA

Nejnovější tragédie.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.