Vítěz získal cenu bez ohledu na mé preference

Lidove noviny - - Názory - Olga Stehlíková, předsedkyně poroty Ceny Jiřího Ortena 2018

Reaguji na článek Ondřeje Horáka pouze kvůli nařčení, které neoprávněně vrhá stín na knihu Ondřeje Macla Miluji svou babičku víc než mladé dívky, ale i na Cenu Jiřího Ortena, jedno z nejprestižnějších a nejspravedlivějších literárních ocenění u nás, jako takovou. Mezi tato pravidla patří mimo jiné také anonymní hlasování v druhém kole, v němž se rozhoduje o finalistovi ze tří nominovaných; tohoto anonymního hlasování se rovným právem účastní pět členů poroty (je tedy nepravdivé uvádět, že cenu jsem coby předsedkyně poroty udělila já sama), a vyloučení střetu zájmů v kole prvním (nemožnost hlasovat pro tituly, na nichž se kterýkoli člen poroty jakkoli podílel). Pokud by nastala nejednoznačnost ve výsledcích finálního hlasování, získává předseda poroty právo o vítězi rozhodnout hlasem navíc. Tato situace ale v tomto ročníku nenastala, z čehož jednoznačně vyplývá a) že jsem coby předsedkyně poroty měla stejné hlasovací možnosti jako všichni ostatní členové poroty; b) že o vítězi bylo rozhodnuto jednoznačně v rámci poroty jako celku, a to převažující většinou hlasů. S uvedeným pravidlem anonymního hlasování mimo jiné souvisí, že porota až do okamžiku vyhlášení vítěze jméno čerstvého laureáta nezná.

Jsem přesvědčená o tom, že Ondřej Macl, letošní laureát Ortenovy ceny, si prestižní ocenění za svou knihu zaslouží a získal je zcela bez ohledu na mé izolované preference. Ondřeje Macla osobně neznám a z jeho ocenění nemám žádný osobní prospěch, v žádném ohledu není mým „bráchou“nebo „klientem“.

Kromě toho, nejsem redaktorem oceněné knihy, jejím editorem je Daniel Podhradský, já sama jsem odpovědným redaktorem této knihy stejně jako desítek jiných knih různých nakladatelství, což je funkce podstatně jiná. Také tato informace Ondřeje Horáka byla zavádějící a manipulativní. Dehonestující zveřejnění fotografie oceněného autora u takto zavádějícího a urážlivého textu považuji od redakce Orientace za bulvární a smutné. Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11,150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.