Achillova pata rakouských maturantů

Lidove noviny - - Seriál Ln - ROBERT SCHUSTER

Comají společného maturanti v Česku a Rakousku? Musejí absolvovat jednotnou zkoušku. Stejně tak, že letos byl při zkoušce zralosti jejich Achillovou patou písemný test z matematiky.

Zatímco v Česku kvůli němu neuspěla více než pětina středoškoláků, v Rakousku nebyla kvóta lepší. Na příkladech s rovnicemi a grafy jich ztroskotalo 17 procent. Že to s počty nebyla celkově žádná sláva, ukazuje i fakt, že čtyřku z matematiky dostalo v Rakousku 43 procent maturantů. Kritická byla situace u učebních oborů s maturitou.

Špatné výsledky vyvolaly v Rakousku značný rozruch. Rodiče si stěžovali, že příklady zmatematiky byly nejenom hodnoceny příliš přísně, ale také prý „příliš zatížené textem“. Jinými slovy, jejich dítka se ztrácela v samotném zadání a nerozluštila, co se po nich chce. Obzvlášť jedna úloha budila emoce. Měla fyzikální pozadí a šlo v ní mimo jiné o rychlost, s jakou parašutista dopadne po se-

ORBIS UNUS

skoku na zem. Studenti měli graficky znázornit rychlost v jednotlivých fázích seskoku, porovnat je, dosadit čísla do vzorečků a z výsledků vyvodit závěry.

Tématu matematickýchmaturit se již chopil jeden z rakouských ombudsmanů a ohlásil šetření na ministerstvu školství. V oficiálním prohlášení uvedl, že „při maturitách jde o zjištění úroveň vědomostí, nikoli o sekýrování studentů zmatečnými otázkami“.

Ministerstvo se přirozeně hájí tím, že přípravě jednotlivých ročníků maturitních příkladů předchází až tříletá fáze. Během této doby jsou prý potenciální úlohy testovány na studentech, aby se zjistilo, jestli jsou pro ně srozumitelné a hlavně řešitelné.

Z rozsáhlého souboru příkladů pak vyberou úředníci ministerstva školství úlohy pro „ostré zkoušky“. „Možná že zafungují skupinově-dynamické efekty, když se v komisi sejdou pouze matematici,“citovala média lakonické vyjádření úředníků.

Rakouští studenti, kteří z matematiky neuspěli, mají během dneška šanci si své nedostatečné opravit. Jejich čeští vrstevníci si musí počkat až na podzim.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.