ANO řeší, jak naložit se Stuchlíkem

Na blížícím se shromáždění funkcionářů vládního hnutí se bude diskutovat otázka, kam s nedávným kandidátem na pražského primátora. Příští místopředsedové?

Lidove noviny - - DOMOV - Richard Brabec

Pro sněmy ANO bývaly typické „dívčí války“– ať už o vliv v rámci hnutí, nebo o pozice ve vedení. Letos v polovině února, kdy se do centrály na pražském Chodově sjedou delegáti ANO na volební sněm, by tomu tak být nemělo. Pro změnu se tentokrát očekává, kterak se vládní subjekt popasuje s otázkou, jakým způsobem využít „služeb“Petra Stuchlíka, loňského kandidáta ANO na pražského primátora.

Sice nesplnil misi, nevyhrál volby a nestal se vládcem hlavního města, padl však do oka předsedovi hnutí Andreji Babišovi. Navzdory tomu, že do kampaně naskočil až na poslední chvíli, pendloval po pražských sídlištích a ulicích od rána do večera a upozornil na sebe. Stuchlíkovi, který vybudoval finančně-poradenskou společnost Fincentrum, se v politice zalíbilo. V uplynulých měsících se tedy v ANO řešilo, kam podnikatele angažovat.

Podle informací

LN před Vánocemi vznikl následující scénář. Stuchlík by se začal profilovat na nějakém odborném FOTO PROFIMEDIA tématu, třeba coby vládní zmocněnec. Na podzim by pak kandidoval na předsedu pražské krajské organizace ANO. Pozvolna by stoupal ve strukturách hnutí a získával tematické zaměření. Situace se však na přelomu roku podle zdrojů LN zkomplikovala. Stuchlík totiž začal jevit zájem o kandidaturu do vedení ANO – coby vyslanec Prahy. Jak uvedl server iDNES.cz, Stuchlík o záměru informoval členskou základnu v dopise. Problém spočívá v tom, že Stuchlík zatím ani není členem hnutí, jeho přihláška se teprve zpracovává (nicméně do konání sněmu by měla být vyřízena). Před koncem roku proběhly místní a oblastní sněmy, které nominovaly kandidáty do předsednictva – Stuchlík mezi nimi tehdy ještě nebyl. Teoreticky se může stát, že se o místo v předsednictvu ANO přihlásí na sněmu nebo jej na místě někdo do funkce nominuje, takový krok by však mohl udělat chaos ve vyjednávání podpory jednotlivých kandidátů do vedení hnutí. Někdejší aspirant na pražského primátora své záměry nyní krotí. Profilace pražského lídra se ale nevzdává. „Do politiky jsem vstoupil před půl rokem proto, abych rozhýbal Prahu, zejména pak investice do důležitých dopravních staveb. Zároveň jsem pochopil, že pražské ANO potřebuje rozhýbat také, potřebuje najít svou tvář a jasně se v opozici profilovat, aby se zbavilo zátěže minulosti a aby bylo připraveno na další volby,“řekl LN.

Cítí prý podporu od pražských členů ANO, jimž se podle svých slov cítí být zavázán. „Nikam se necpu, nabízím své zkušenosti a dovednosti. Pokud by mých 18 let zkušeností z finančnictví mělo najít uplatnění i jinde, rád pomohu. Primární je však Praha,“uvedl. Přiznává, že komunikace s pražskou buňkou ANO vedenou Janem Říčařem není ideální. Nevylučuje proto podzimní pokus o to, stát se předsedou Prahy. „Má opakovaná snaha o užší spolupráci s krajským vedením zatím bohužel nenašla odpověď, proto nemohu podzimní kandidaturu rozhodně vyloučit,“dodal. K péči o Prahu Stuchlíka vyzývá i předseda Babiš.

Vondráček místopředsedou Předsednictvo tvoří šéf hnutí, jeho 1. místopředseda, až čtyři místopředsedové a dalších osm členů předsednictva. Asi netřeba pochybovat o tom, kdo obhájí funkci šéfa ANO. Post druhého muže hnutí by měl opět připadnout Jaroslavu Faltýnkovi, přestože jeho vliv v politice v posledním roce zeslábl a spekulovalo se, zda mezi Faltýnkem a Babišem neochladly vztahy.

Na stejnou židli získali nominace i brněnský exprimátor Petr Vokřál a středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. U nich se ale předpokládá, že obhájí funkce řadových místopředsedů. Tím by se měl opět stát i ministr životního prostředí Richard Brabec. Novým místopředsedou ANO by se pak mohl – dle zdrojů LN uvnitř hnutí – stát předseda sněmovny Radek Vondráček.

Předchozí sněmy – zejména ty v roce 2015 a 2017 – se nesly v duchu souboje ambicí političek ANO. Před čtyřmi lety se v hnutí šermovaly tehdejší primátorka Prahy Adriana Krnáčová s předsedkyní pražské organizace ANO Radmilou Kleslovou. V dané době Krnáčová sice byla primátorkou na papíře, reálnou moc však držela Kleslová.

Před dvěma lety se zase ve hře o místopředsednické židle ocitly hejtmanky Pokorná Jermanová, Jana Vildumetzová a v zákulisí se hovořilo i o Krnáčové. S pravděpodobností hraničící s jistotou zůstane šéfem ANO premiér Andrej Babiš. Také místopředsednická sestava by měla zůstat téměř nezměněna.

Jaroslav Faltýnek Stávající 1. místopředseda a šéf poslaneckého klubu ANO. Jeho vliv zeslábl, ale funkci by měl obhájit. Neočekává se, že by místopředseda vlády a ministr životního prostředí vypadl z nejvyššího vedení ANO. Má stabilní pozici a podporu mezi delegáty.

Petr Vokřál Místopředsedou by měl zůstat i bývalý brněnský primátor. V hnutí se hledá způsob, jak populárního brněnského politika více využít.

Jaroslava Pokorná Jermanová Středočeská hejtmanka by neměla o post přijít. Otázkou je, jak dlouho se ve vrcholné politice zdrží. Očekává narození potomka.

Radek Vondráček Předseda sněmovny by se měl stát novým místopředsedou ANO. Dosud byl v pozici člena předsednictva.

PRAHA ONDŘEJ KOUTNÍK

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.