Leden, měsíc žádostí o rozvod

Lidove noviny - - DOMOV -

Nevěru jako příčinu rozvodu uvedlo předloni shodně kolem 700 žen i mužů. Ještě v roce 1987 to byl hlavní důvod konce vztahu pro téměř 5000 manželek a 4800 manželů. V posledních třiceti letech výrazně klesl také počet rozvedených takzvaných neuvážených sňatků.

Podle psychologa Kulhánka se lidé rozhodují pro rozvod hlavně v psychickém rozpoložení, kdy „přestanou věřit, že jim s partnerem bude do budoucna dobře“.

Co se v kolonkách objevuje skutečně ojediněle, je problém v oblasti dlouhodobě nefunkčního manželského sexuálního života. Kulhánek by ho však nepodceňoval. „Tento problém vyvolává často konflikty a pocity neporozumění,“varuje.

V téměř třech pětinách rozpadlých manželství pak žily nezletilé děti. V takovém případě by měli rozvádějící se myslet na řadu dalších věcí, aby pro potomka rozchod rodičů nebyl celoživotním traumatem. „Je důležité si uvědomit, že i v následujících letech budou rodiče společně rozhodovat o zásadních věcech a situacích týkajících se jejich dítěte. Doporučujeme proto již při rozvodu vše řešit vzájemně odsouhlasenou dohodou a kompromisy,“říká Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.

Jak ušetřit čas i peníze

Ideální jsou nesporné rozvody. Při nich se manželé nejprve na všem dohodnou, poté společně podají žádost o rozvod – a soud jim rychle vyhoví.

„Jde o lidi, kteří se vezmou a poměrně rychle rozvedou. Uvědomí si brzy, že jim to neklape. Chtějí si ušetřit nervy i peníze. Ví, že to pro ně bude jednodušší, když se dohodnou,“upozorňuje na jeden model nesporných rozvodů psycholog Kulhánek.

Rozdíl mezi sporným a nesporným rozvodem je hlavně v čase. Nesporný rozvod může mít i vytížený soud vyřízený do půl roku. Manželé musí mít dohodou upravené vypořádání společného jmění, úpravu poměrů k nezletilým dětem a vyřešené bydlení.

Základní podmínkou také je, aby manželství trvalo více než rok a manželé spolu alespoň šest měsíců nežili. I několikaměsíční zbrkle uzavřené manželství, s jehož rozvedením oba souhlasí, tak nakonec může spadnout do sporného nebo též „hádavého“rozvodu. A ten se může táhnout: zjišťuje se u něj příčina rozvratu manželství a otevírají se i témata případné nevěry či společného sexuálního života.

Soudní poplatek za obě varianty je shodný – podání se musí opatřit kolkem v hodnotě dvou tisíc korun. Velké rozdíly jsou však v nákladech na advokáta. V případě nesporného rozvodu fakticky po podání na soud není jeho služeb potřeba.

Hladký rozvod se podle Kulhánka odehrává v rodinách, kde ani jeden z manželů neutrpěl velké citové zranění. „Také jde o rodiče, kteří se domluví na střídavé péči o dítě. Pokud se na ní bez problémů dohodnou, je větší šance, že se budou v klidu domlouvat, nebudou agresivní a nebudou si komplikovat budoucí život,“dodává.

Stále dost párů v tuzemsku ale volí komplikovanější cestu. Výjimečné rozhodně nejsou ani případy, kdy si jeden z rodičů vezme potomka jako „rukojmí“, protože se s bývalým protějškem soudí o majetek. Takoví lidé se podle sociálních pracovníků leckdy nejsou schopni setkat ani při předávání dítěte. Prostředníkem se jim stává právě vyškolený pracovník, který dítě odvede například na druhou stranu parku k otci či matce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.