Squateři dostali víkend, plánují týden

Ani druhý den vyklízení žižkovské Kliniky soudním exekutorem nepřinesl úplný odchod aktivistů, kteří ji necelé tři roky nelegálně obývají.

Lidove noviny - - DOMOV - ROBERT SATTLER

PRAHA Na střeše bývalé plicní kliniky v pražské Jeseniově ulici zůstala patrně čtyřčlenná skupinka squaterů. Nijak ovšem nebránili vyklízecím pracím. Exekutor Ivo Luhan proto oznámil, že proti nim prozatím nebude zasahovat a nechá je vystavené mrazivému počasí minimálně přes víkend.

Už ve čtvrtek, kdy vyprazdňování objektu začalo, se specializované firmě podařilo zabezpečit zadní křídlo. Do přední části se však nedostala, neboť se v ní stále vyskytovalo několik aktivistů. Luhan a jeho spolupracovníci se tak do budovy vrátili včera. Pokračování naplánovali stejně jako o den dříve na desátou hodinu.

Jenže zástupci Autonomního sociálního centra Klinika kolem deváté prostory za hlavním vchodem dobrovolně opustili. Přímo v domě se tak již nikdo nenacházel. Takový průběh exekutora překvapil. Posléze se aktivisté přemístili na návrší vedle objektu, z něhož je nejlepší výhled na střechu. Tam stále zůstávali podle všeho čtyři jejich kolegové, které svou přítomností po celý den morálně podporovali.

„Je to symbolický happening, věděli jsme, že k vyklizení dojde, že to nemůžeme fyzicky ubránit,“řekl serveru Lidovky.cz jeden z aktivistů. „Klinika žije, boj pokračuje,“skandovali stoupenci centra. Z chvílemi až stočlenného davu se ozývaly také pokřiky jako „Antifa hooligans!“, jež nasvědčovaly tomu, že na místě se pohybovali rovněž příznivci extrémní levice. Událost se ovšem obešla bez jakéhokoliv konfliktu. Dohlížející policisté nemuseli zasahovat.

Kdo může za nepořádek? Squateři, kteří na střeše přespali, včera tvrdili, že se jim daří dobře. Ačkoliv se rtuť teploměru pohybovala pod bodem mrazu, zimu podle svých slov nepociťovali ani v noci. „Spalo se nám jako doma,“vzkázali. Zásob prý mají dostatek. Na vršku budovy proto plánují zůstat, co nejdéle to bude možné. Podle hlasů jejich stoupenců to odhadují asi na týden.

Minimálně do pondělního rána k odchodu vyzýváni nebudou. Podle exekutora totiž nijak nebrání, aby byla budova postupně vyklizena, což pár dní potrvá. Pokud by se ovšem rozhodli Kliniku opustit, bude jim prý cesta uvolněna. „Jsem rád, že se to zatím obešlo bez násilností a větších problémů,“ komentoval dosavadní průběh exekuce Luhan.

Všechny vchody do objektu jsou momentálně obehnány páskou. Specializovaná firma včera zabezpečila mřížemi mimo jiné hlavní vchod a zatloukla další okna. S vyklízením jí pomáhali hasiči Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), vlastníka budovy, kteří pod vrch Parukářka dorazili během dopoledne.

Svůj automobil si přivezli i aktivisté. Naložili do něj zbylý nábytek z Kliniky, například červený klavír, bílý gauč či několik židlí. Exekutoři dostali zpět stůl, který jim zástupci centra odcizili ve čtvrtek. Na kolik korun vyklízení přijde, musí Luhan teprve vyčíslit.

Zástupci centra včera obvinili SŽDC a bezpečnostní službu, jež objekt střeží, že jejich pracovníci po vstupu do domu způsobili část nepořádku v Klinice, který zachytily objektivy médií. Měli tak učinit prý proto, aby aktivisty ukázali veřejnosti v negativním světle.

Mluvčí správce železnice Kateřina Šubová se proti tomuto tvrzení ohradila a označila jej za lež. „Měla jsem možnost vidět objekt v roce 2017 a nepořádek tam byl už v té době,“uvedla pro LN.

Kdy SŽDC budovu převezme, zatím není zřejmé, musí počkat na dokončení exekutorských úkonů. V polovině roku by měla být vypsána soutěž na zhotovitele rekonstrukce. Ta má trvat asi osmnáct měsíců. Po ní by se mělo do objektu přesunout zhruba 50 úředníků, kteří nyní sídlí v komerčních nájmech. Aktivisté se ovšem domnívají, že dům zůstane prázdný a bude chátrat.

Squateři budovu v Praze 3 nezákonně obsadili v listopadu 2014. Posléze se státem uzavřeli smlouvu o výpůjčce, ta vypršela v březnu 2016. Aktivisté dům téměř tři roky odmítali opustit, ačkoliv prohráli soudy na všech úrovních. Vlastník SŽDC se nakonec po loňském rozhodnutí Ústavního soudu obrátil na exekutora.

FOTO ČTK

Na střeše bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově stále zůstává několik aktivistů. Zásob a teplého vybavení prý mají dostatek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.