Kauza Bartík: Zeman si stěžuje

Lidove noviny - - DOMOV - JAN HORÁK

BRNO/PRAHA Policie nadržovala brněnskému exradnímu Svatoplukovi Bartíkovi, podle jehož prohlášení trpěl prezident Miloš Zeman rakovinou v terminální fázi. Kriminalisté se nesnažili rozkrýt okolnosti jeho činu, místo toho nařčení o rakovině zlehčili.

Takto zní některé z hlavních argumentů stížnosti, kterou prezident podal proti odložení kauzy. Policie Bartíka prověřovala pro podezření ze dvou trestných činů. Lidovky.cz mají stížnost k dispozici. „Policejní orgán v dané trestní věci neprovedl veškeré úkony směřující k objasnění trestní věci, spokojil se tolik jen s písemným vyjádřením podezřelého bez jakékoli aktivity vyjádření podezřelého prokázat či vyvrátit. Jediné, k čemu dospěl, je skutečnost, že sám na základě vlastních subjektivních názorů zpochybňuje důkazy a tvrzení poškozeného (prezidenta Zemana – pozn. aut.),“stojí ve stížnost, již LN prostudovaly.

Bartík ještě coby radní za hnutí Žít Brno těsně před startem prezidentské kampaně v listopadu 2017 vpadl do veřejné debaty prohlášením, že hlava státu umírá. Kvůli rakovině v posledním stadiu má před sebou nejvýš sedm měsíců života. Z Hradu následovalo trestní oznámení (i civilní žaloba), policie Bartíka prověřovala kvůli možné pomluvě a poškození cizích práv. Loni v prosinci případ odložila, exradní trestní zákon nepřekročil.

Účelem stížnosti je závěr policie rozmetat a případ vrátit kriminalistům na stůl. V podání, které vypracoval Zemanův právní zástupce Marek Nespala, se prezident pozastavuje především nad údajnou laxností policie při objasňování případu. Proti mysli mu jde hlavně přesvědčení kriminalistů, že Bartíkovy výroky nemohly jeho vážnosti u veřejnosti příliš ublížit.

„Poškozený se nemůže ubránit dojmu, že výše poukázaná tvrzení policejního orgánu, vyřčená bez jakéhokoli bližšího odůvodnění, důkazní opory či komparace s tvrzeními poškozeného, by spíše slušela (zjevně účelové) obhajobě Svatopluka Bartíka, a nikoliv nestrannému orgánu činnému v trestním řízení,“lze se dočíst ve stížnosti, které Městské státní zastupitelství v Brně obdrželo 27. prosince.

Z podání plynou i dosud neznámé podrobnosti kauzy. Dnes už bývalý radní v průběhu prověřování odmítl vypovídat. Omezil se na písemné prohlášení, které předal vyšetřovatelům, když ho pozvali k podání vysvětlení. „Nezlobte se, ale nechám to bez reakce. Nicméně ty odpovědi jsou vlastně jednoduché, protože logické. Je vysoce pravděpodobné, že na mém místě byste postupoval stejně,“vysvětlil svůj postup serveru Lidovky.cz Bartík.

Dozorující státní zástupce prezidentovu stížnost zatím nevyřídil. „Rozhodnutí odhaduji nejdříve na konci měsíce ledna,“sdělil LN žalobce Arne Nekula.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.