Americká armáda zahájila stahování vojsk ze Sýrie

Lidove noviny - - SVĚT -

DAMAŠEK/PRAHA Spojené státy začaly stahovat své vojenské jednotky ze Sýrie, sdělil včera agentuře AP plukovník Sean Ryan, mluvčí mezinárodní koalice vedené USA. Ta v regionu bojuje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Potvrdil tak čtvrteční informace televize CNN, která se odvolávala na nejmenovaného vládního činitele.

Záměr zahájit stahování vojáků ze Sýrie minulý měsíc překvapivě oznámil americký prezident Donald Trump. Plukovník Ryan včera v prohlášení pro agenturu AP doslova napsal, že Spojené státy „zahájily proces obezřetného stahování ze Sýrie“. Z bezpečnostních důvodů ale odmítl sdělit další podrobnosti, nekomentoval ani harmonogram, ani mapu stahování.

Syrská exilová organizace SOHR, která dění v Sýrii monitoruje ze Spojeného království a v zemi má spolupracovníky, uvedla, že stahování začalo ve čtvrtek večer. Šlo podle ní o deset obrněných vozidel a několik nákladních aut, která odjela ze severovýchodního syrského pohraničí do Iráku. Již ve čtvrtek informovala o započetí stahování vojenského materiálu amerických jednotek ze Sýrie televize CNN. Nejmenovaný americký činitel to pak sdělil i agentuře AFP, ale z bezpečnostních důvodů odmítl poskytnout bližší informace.

Podle informací CNN by se nejprve měly stáhnout jednotky ze severu Sýrie. Tam Američané pomáhali kurdským milicím bojovat proti IS.

Prezident Trump v prosinci prohlásil, že „Islámský stát byl v Sýrii poražen“, a odůvodnil tím plánovaný odchod všech asi dvou tisíc amerických vojáků ze země. Mnohé experty i politiky tím překvapil; někteří plán kritizovali kvůli obavám, že IS může po odchodu USA ze Sýrie znovu nabýt na síle, a také proto, že Washington může kvůli stažení jednotek přijít o vliv na dění v regionu.

Krátce po Trumpově oznámení ohlásil svou rezignaci americký ministr obrany James Mattis, jenž se stažením vojáků nesouhlasí. Trump nestanovil žádný časový harmonogram odsunu; začátkem ledna pak uvedl, že stahování určitou dobu potrvá.

Podobně se vyjádřil i Trumpův bezpečnostní poradce John Bolton, který řekl, že USA chtějí nejprve záruky od Turecka, že nebude v Sýrii pronásledovat Kurdy; s tímto názorem však v Ankaře neuspěl. Na severu Sýrie totiž působí i turecké jednotky, které tam Ankara vyslala v roce 2016 v obavě z nárůstu vlivu Kurdů u svých hranic. Kurdské milice YPG s podporou USA výrazně přispěly k vytlačení bojovníků Islámského státu z velké části jím dobytého území.

FOTO ČTK/AP

Hvězdy a pruhy odcházejí. Patrola US Army obhlíží situaci nedaleko syrského města Manbídž. Takové obrázky v Sýrii již brzy k vidění nebudou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.