Maduro pokračuje, krizi navzdory

Lidove noviny - - SVĚT -

Nicolás Maduro oficiálně zahájil druhé období na postu prezidenta Venezuely. Vládnout má až do roku 2025. Domácí opozice, většina zemí Jižní Ameriky i státy Západu ho označují za prezidenta uzurpátora.

„Zkusili jsme opravdu všechno. Zkusili jsme vyjednávat, vysmál se nám. Zkusili jsme se zapojit do volebního procesu, okradl nás,“řekl mi v budově parlamentu poslanec Juan Alejandro Mejia, který zastupuje opoziční stranu Voluntad Popular (VP).

Jednatřicetiletý Mejia patří ke generaci mladých venezuelských politiků, jež k moci vynesly parlamentní volby z prosince 2015. Opozice tehdy získala většinu a podle ústavy mohla Madura odvolat z funkce pomocí referenda.

Maduro ale rychle zareagoval a s pomocí ideologicky spřízněného Nejvyššího soudu, kde zasedají jen tzv. chávisté (stoupenci bolívariánské revoluce, kterou v roce 1999 spustil dnes již zesnulý Hugo Chávez – pozn. red), parlament v rukou opozice zbavil moci. Místo něj ustanovil jemu nakloněné Ústavodárné shromáždění, v jehož čele dnes stojí Diosdao Cabello, aktuálně muž číslo dvě Madurova režimu.

Inaugurační ceremonii přihlíželi zástupci 94 zemí. Většinou šlo o státy z karibské oblasti a z Afriky. V sále ale rovněž seděly delegace z Ruska a Číny. Tyto dvě země ekonomicky zdevastovanou Venezuelu nadále podporují a jako „odměnu“získávají přístup k tamějším surovinám, hlavně ropě a plynu.

Madurovo druhé prezidentství odsoudili členové skupiny Lima, jež zahrnuje většinu států Jižní Ameriky a Kanadu. Odmítavě se vyjádřila i Evropská unie a USA. Juan Guaidó, nový šéf opozičního parlamentu, který nadále zasedá a symbolicky pracuje na zákonech země, Madura označil za „uzurpátora“a slíbil, že bude společně se svými spolupracovníky z řad opozice „nadále bojovat proti diktatuře“.

Jak zlikvidovat opozici

Guaidó podobně jako výše zmíněný Mejia patří ke straně VP, jejíž vedení Maduro během posledních let v podstatě eliminoval. Vůdce VP Leopoldo Lopez je v domácím vězení, kde si odpykává trest 14 let za údajné podněcování nepokojů z jara roku 2014. Další člen VP Freddy Guevara, někdejší viceprezident parlamentu, již přes rok žije pod ochranou chilské ambasády v Caracasu.

Také další opoziční strany přišly kvůli politickým represím o své vedení. Henrique Capriles, šéf strany Primero Justicia, který v roce 2013 prohrál prezidentské volby s Madurem o pouhé procento (podle opozice ovšem Maduro tyto volby zfalšoval stejně jako ty z května minulého roku), nesmí 15 let zastávat jakoukoli politickou funkci. Julio Borges, číslo dvě této strany, je v kolumbijském exilu, kam uprchl poté, co ho režim obvinil z organizace nezdařeného atentátu na Madura z léta loňského roku.

Ti, kteří ještě zůstali a nevzdali politickou dráhu, neskrývají frustraci. „Jako kdybyste byli kuchařem, ale nikdy vás nenechali vařit. Nebo fotbalistou, ale nemůžete hrát zápasy. Já už nechci jen žít snem,“posteskne si Mejia v narážce na představu o svobodné a demokratické Venezuele.

Po Madurově inauguraci se ale zdá, že tento sen se může změnit v realitu nejdříve za šest let.

FOTO REUTERS

Dalších šest let? Venezuelský prezident Nicolás Maduro (vpravo) skládá prezidentskou přísahu v přítomnosti šéfa nejvyššího soudu Maikela Morena.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.