Ostré lokty v boji o eurokřesla

Ve volbách do Evropského parlamentu nejde jen o ideje. Hraje se i o 38 milionů korun na asistenty

Lidove noviny - - PIERWSZA STRONA - MARTIN SHABU

PRAHA Strčil do spolustraníka a ještě ho tituloval vulgárním výrazem. Konflikty, na jaké LN narazily při sestavování kandidátek pro volby do Evropského parlamentu, se nevyhýbají ani Pirátům.

Očekává se přitom, že strana, jež se před pěti lety do europarlamentu těsně nedostala, by letos mohla spolu s ODS a ANO získat nejvíce z celkem 21 mandátů, které v květnu voliči rozdělí.

Prosincová roztržka pirátského místopředsedy Mikuláše Peksy s dalším uchazečem o místo na kandidátce do evropských voleb Giuseppem Maiellem dokládá, o jak lukrativní posty se hraje. Politikům totiž umožňují vybudovat si pevnou stranickou síť. „Můžete perfektně chystat prakticky jakoukoli kampaň, třeba i na prezidenta,“přiblížil LN politik, který pět let ve funkci europoslance strávil.

Unijní instituce proplácí kromě čistého platu poslance v přepočtu budou Češi vybírat ve volbách, které se konají 24. a 25. května 2019 172 tisíc korun i štědré příspěvky na provoz. Politik si může nechat měsíčně posílat také 628 tisíc korun na asistenty. Záleží na něm, zda si vezme jednoho, anebo bude mít více, ale hůře honorovaných pomocníků.

Bývá častým jevem, že politici platí z peněz EU své stranické kolegy, čímž získávají větší vliv doma. Jen na asistenty tak může europoslanec utratit za pětileté období 38 milionů korun. A to není vše. Náleží mu i měsíční příspěvek na chod kanceláře ve výši 113 tisíc korun.

Piráti si ideální sestavu pro eurovolby zvolí o víkendu. Za týden zasedne i výkonná rada ODS, aby vybrala jména na kandidátku za jejím lídrem Janem Zahradilem. U ANO je zatím situace nejasná. Premiér Andrej Babiš se pouze nechal slyšet, že by v roli jedničky rád viděl europoslankyni Ditu Charanzovou.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.