Čunek chce postavit novou nemocnici

Lidove noviny - - DOMOV -

V těchto dnech už Zlínský kraj jedná o odkupu s posledními třemi fyzickými osobami z celkem 49. „Lze předpokládat, že budou souhlasit s kupní smlouvou,“informoval před pár dny krajské zastupitele člen přípravného výboru Nové krajské Baťovy nemocnice Martin Šamaj. I jeho jméno je přitom zajímavé, má totiž zkušenosti se stavbou nových nemocnic v Bratislavě a východoslovenských Michalovcích pro finanční skupinu Penta.

Celkem tak kraj zaplatí za 180 tisíc metrů čtverečních pozemků v Malenovicích až 300 milionů korun. Samotnou investici do nové nemocnice by mělo zastupitelstvo schvalovat v březnu. Bude stát asi 7,3 miliardy. Platit ji chce kraj z úvěru, počítá přitom s tím, že stát mu na ni přispěje třetinou celé částky.

Těžko si lze představit, že ji zastupitelé neschválí, když už do ní tolik investovali. Rozhodování jim může usnadnit i fakt, že rekonstrukce současné nemocnice by trvala 12 let a vyšla na 9,7 miliardy. Dnešní areál navíc stojí částečně v záplavovém území.

Také plány na podobu nové nemocnice vypadají impozantně. Klíčová je dobrá dopravní dostupnost, kterou lokalita v Malenovicích splňuje, protože je jen asi dva kilometry od dálničního přivaděče. Daleko od nemocnice není ani vlakové nádraží.

Vše na jednom místě

Pokud jde o samotnou stavbu, všechny významné nemocniční provozy by se měly soustředit do jednoho pětipodlažního bloku. A to je hlavní změna oproti stávající nemocnici, jejíž areál byl před více než 90 lety koncipován jako park, ve kterém stály relativně malé pavilony jednotlivých zdravotnických oddělení.

„Pokud bychom měřili vzdálenost v Krajské nemocnici Tomáše Bati od vstupu, tedy od urgentního příjmu, až po západní hranici areálu nemocnice, dostaneme se na vzdálenost 950 metrů. Nová nemocnice naopak nabídne pacientům vše pod jednou střechou, čímž dojde k zásadnímu snížení vzdáleností mezi jednotlivými vyšetřeními, a maximální vzdálenost tak nepřekročí 250 metrů,“konstatoval Čunek.

Na nemocnici se 743 lůžky pak bude navazovat s monoblokem propojená, ale samostatná část s poliklinikou anebo část pro matku a dítě. Nejen dětští a dospělí pacienti, ale ani ti akutní a plánovaní by se v čekárnách ani na chodbách neměli nikdy potkat.

Nemocnice na kraji města

Na úrovni budou i hotelové služby. Dvě třetiny lůžkové kapacity jsou plánovány jako jednolůžkové pokoje, v nichž s pacientem může trávit čas i rodina. Všechna standardní lůžka budou navíc monitorována, takže nebude potřeba mnoho pacientů přesouvat na jednotku intenzivní péče a intenzivní medicína bude sloužit jen vysoce rizikovým pacientům.

V nemocnici má dále fungovat například centrální příprava léčiv v nemocniční lékárně. A také moderní nemocniční logistika, tedy správné načasování a dodání zdravotnického materiálu na konkrétní pracoviště. To znamená elektronické sledování stavu skladových zásob, aby lékaři a sestry nemuseli řešit, že někde na oddělení chybí stříkačky a obvazy, a mohli se plně věnovat pacientům.

V současnosti se zpracovává urbanisticko-objemová studie, která nemocnici zasadí do okolí a zajistí napojení na technickou infrastrukturu, na veřejnou dopravu a navrhne nová parkovací stání. Těch má vzniknout 2100.

Původní nemocnice začala přijímat první pacienty v roce 1927, kdy prudce rostoucí firma Baťa měla už 10 000 zaměstnanců. Tomáš Baťa o svém plánu na její vybudování hovořil při projevu na 1. máje 1926. „Jsem šťasten, že mohu prohlásiti, že letošní úspěch naší práce nám dovoluje věnovati milion korun na postavení závodní nemocnice,“uvedl.

A podobně jako původní nemocnice vznikala na kraji města, a tak se o ní v zakladatelských listinách také hovoří, vznikne i ta nová na okraji. Jen se přechází z východní strany, kde teď nemocnice stojí, na stranu západní, kam se má přestěhovat.

Moderní krajský špitál má vyrůst na poli mezi mezi Otrokovicemi a zlínskými Malenovicemi (vlevo), jen asi dva kilometry od dálničního přivaděče. Na schématu (vpravo) lze vidět hlavní změnu, kterou pacientům přinese. Zatímco současný byl koncipován jako park, ve kterém stály relativně malé pavilony jednotlivých zdravotnických oddělení (na obrázku modře), nová nemocnice soustředí vše do jednoho bloku. FOTO ARCHIV

Staré a nové.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.