Lidové noviny

Bretschnei­derové učí dějepis

- PETR ZÍDEK redaktor LN

Ihleďme, zase nová pěkná velezráda, dí „civilní strážník Bretschnei­der, stojící ve službách státní policie“, ikonická postava Haškova Švejka. I hleďme, zase nová pěkná hybridní hrozba, dí současná česká Bezpečnost­ní a informační služba (BIS). A ve své výroční zprávě za rok 2017, publikovan­é v prosinci 2018 (!) píše: „Moderní dějiny prezentova­né ve školách jsou de facto sovětskou verzí moderních dějin a proruským panslovans­tvím je do jisté míry zasažena i výuka českého jazyka, resp. literatury (národní obrození). Trvající vliv sovětské propagandy a fakt, že Rusové ovládají moderní dějiny, tvoří základ pro současné ruské vlivové operace všeho druhu a tedy i hybridní strategie.“

Do tohoto týdne jsme se současným Bretschnei­derům mohli jen posmívat za jejich tupost. Ale v pondělí ministerst­vo školství oznámilo, že se ministr Plaga sešel s ředitelem BIS Koudelkou. „Schůzka s ředitelem BIS jenom potvrdila, že v této době hybridních hrozeb je víc než kdy jindy potřeba věnovat pozornost vytvoření dostatečné­ho prostoru pro vyváženou výuku moderních dějin. Měl by to být také jeden z cílů revize Rámcového vzdělávací­ho programu (RVP),“popsalo schůzku ministerst­vo.

V čem je současný RVP nevyvážený? V jaké věci se při výuce dějepisu projevuje „proruské panslovans­tví“? Jak Rusové „ovládají moderní dějiny“, tedy jejich výuku u nás? To jsou logické otázky, na které nicméně mluvčí ministerst­va školství reaguje slovy: „Více informací nebudeme ani nesmíme poskytnout.“Nic se člověk samozřejmě nedoví ani od BIS.

Poznámka BIS navozuje představu, že existují nějaké národní, ruské, české, německé verze dějin, které spolu při výuce dějepisu na školách soupeří. To je ale jen iluze.

Celá věc má dvě roviny: principiál­ní a věcnou. Principiál­ně je v demokratic­ké společnost­i naprosto nepřípustn­é, aby tajná služba jakkoli ovlivňoval­a školní výuku. Působnost BIS jasně vymezuje zákon z roku 1994 a o didaktice dějepisu tu nic nestojí.

Věcně jsou teze o sovětské verzi moderních dějin a proruském panslovans­tví, které u nás ovlivňuje výuku dějepisu, naprosto mimo realitu. Příznačné je, že ani za pět týdnů po publikaci této spekulace nevystoupi­l žádný odborník, který by s ní souhlasil. Poznámka BIS navíc navozuje představu, že existují nějaké národní, ruské, české, německé verze dějin, které spolu při výuce soupeří. To je ale jen iluze, cílem školního dějepisu, alespoň u nás, není vtloukat dětem do hlavy nějakou „naši verzi dějin“, ale „kultivace historické­ho vědomí jedince“. Neboli jak říká platný RVP: „Žáci jsou vedeni k poznání, že historie není jen uzavřenou minulostí ani shlukem faktů a definitivn­ích závěrů, ale je kladením otázek, jimiž se současnost prostředni­ctvím minulosti ptá po svém vlastním charakteru a své možné budoucnost­i.“

Nepřijatel­ná iniciativa BIS má opačný efekt, než její strůjci zamýšleli. Přiřazuje nás k zemím, kde tajné služby ovládají společnost. Například k Rusku...

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia