Lidové noviny

Nejhorší scénář: ztráta statisíců míst

Propad obchodu vyvolaný případným divokým odchodem Británie z Evropské unie by zabolel i české firmy. Recese ale nehrozí, uklidňují odborníci.

- VOJTĚCH WOLF

PRAHA Evropské vlády i firmy se po úterním odmítnutí dohody o odchodu Spojeného království z Evropské unie britskými poslanci připravují na variantu takzvaného divokého brexitu.

Například podle Svazu německého průmyslu (BDI) by neřízený odchod země z EU znamenal „ohrožení desítek tisíc německých firem a stovek tisíc pracovních míst v Německu, ale i samotné Británii“.

Německo-britský zahraniční obchod přitom dosahuje zhruba 175 miliard eur ročně.

Jen pro představu – loni se ve Spojeném království prodalo přibližně 800 tisíc německých aut. To je pětina z jejich celosvětov­ého exportu.

Podle listu The Guardian proto německé koncerny jako BMW, Volkswagen či Mercedes-Benz požadují po britských politicích ujištění, že bezcelní obchod mezi oběma zeměmi bude zachován i po odchodu z EU.

Podobně se včera vyjádřila francouzsk­á podnikatel­ská organizace MEDEF, když upozornila domácí firmy, aby se připravily na nejhorší možný scénář.

Belgický premiér Charles Michel zase varoval své občany a místní společnost­i, že bez dohody může v zemi přijít o práci více než 40 tisíc lidí.

Plánuje proto připravit balík možných krizových opatření, která chce do konce února projednat v parlamentu.

„Zatraceně se nás to týká!“Případný divoký brexit by zabolel i české firmy. Vzájemný obchod mezi oběma státy totiž čítá 330 miliard korun.

„UK je pořád mezi pěti našimi největšími obchodními partnery, takže se nás případné zpomalení či dočasné zastavení výměny zboží zatraceně týká! A hlavní problém tvrdého brexitu je, že si nikdo neumí úplně přesně představit všechny důsledky,“říká Mojmír Hampl, ekonom a někdejší viceguvern­ér České národní banky.

Platí přitom, že důsledky, dopady a ztráty se budou objevovat postupně. „No-deal (nedohoda – pozn. red.) by znamenal mimo jiné fronty na hranicích i problémy při pohybu zboží, což už by pro české podnikatel­e mohlo nějaké problémy znamenat,“řekl LN Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářsk­é komory. Podle něj se rovněž projevuje malá ochota zahraniční­ch matek českých firem zde investovat.

„Vidíme, že odkládají investiční rozhodnutí. Jestliže je nejistota, neinvestuj­ete, protože je nejistá návratnost, podmínky financován­í a podobně,“upozorňuje Dlouhý.

Problém je, že po úterních zprávách z Británie mají čeští exportéři zamotanou hlavu víc než dosud.

„S Británií je to pro nás takové nijaké – situaci zatím monitoruje­me, protože vývoj je značně nepřehledn­ý. Jsme samozřejmě ve střehu,“říká Karel Novotný, marketingo­vý ředitel společnost­i Remoska, jejíž výrobky se na ostrovech těší velké oblibě.

Nejistotu potvrzují i další. „Britský trh je pro nás důležitý, i když představuj­e jen nějaká tři procenta našeho celkového exportu,“říká obchodní ředitel Plzeňského Prazdroje Tomáš Mráz. „Máme tam 17 tankoven, což je nejvíc po Slovensku, a zavážíme tam v co nejkratším čase cisternami tankové pivo. Je otázka, zda třeba nehrozí zdržení na hranicích. Bohužel stále vůbec nevíme, jakou podobu bude mít obchod v případě, že dojde na brexit. Nastanou nějaká protekcion­istická opatření? Daně na dovoz, tedy cla? Pokud by Británie nějak podobně omezovala dovoz našeho piva, bylo by to velmi nepříjemné,“dodává Mráz.

Pokles ano, ale zásadní krize nehrozí

Konkrétněj­ší odhady dopadu brexitu na českou ekonomiku už existují. V případě nejčernějš­í varianty by český export včetně toho, který putuje do Británie nepřímo přes další země, mohl poklesnout až o pětinu.

„Pokud vezmeme v potaz také pokles investic, HDP by se snížil o 55 miliard korun, tedy o 1,1 procentníh­o bodu. Na trhu práce by se tento scénář projevil propuštění­m zhruba 40 tisíc zaměstnanc­ů. Dobrou zprávou pro českou ekonomiku však je to, že ani tvrdý brexit by ji neuvedl do recese,“říká Tereza Hrtúsová, ekonomka a odbornice na Evropskou unii z České spořitelny.

„Nevěřím na to, že brexit přinese zásadní krizi, protože je to pořád očekávaná událost,“uklidňuje rovněž Hampl.

S přispěním Miroslava Petra

 ??  ?? od ledna do listopadu roku 2018, v miliardách korun Motorová vozidla, traktory Reaktory, kotle, přístroje, nástroje Přístroje elektrické­ho záznamu, reprodukce zvuku a TV obrazu 1,933 1,510 1,378 1,370
1,177 1,120 1,113 3,418 3,225 2,264 2,234 2,021 5,459 4,754 4,204 4,015 Výrobky ze železa nebo oceli Hračky, hry, sportovní potřeby Kaučuk a výrobky z něj Nábytek, lůžkoviny, svítidla, montované stavby Plasty a výrobky z nich Optické a kinematogr­afické přístroje Různé kovové výrobky Farmaceuti­cké výrobky Hliník a výrobky z hliníku Železo a ocel Výrobky různé Obuv a její části Sklo a skleněné výrobky Papír, karton a lepenka Cukr a cukrovinky Oděvy a oděvní doplňky Rakousko Rumunsko Portugalsk­o Španělsko Švédsko Itálie Francie Lucembursk­o Dánsko Maďarsko 36,478 Kypr Německo Polsko Česko 45,836 Nizozemsko Belgie Slovensko 55,187 Irsko
od ledna do listopadu roku 2018, v miliardách korun Motorová vozidla, traktory Reaktory, kotle, přístroje, nástroje Přístroje elektrické­ho záznamu, reprodukce zvuku a TV obrazu 1,933 1,510 1,378 1,370 1,177 1,120 1,113 3,418 3,225 2,264 2,234 2,021 5,459 4,754 4,204 4,015 Výrobky ze železa nebo oceli Hračky, hry, sportovní potřeby Kaučuk a výrobky z něj Nábytek, lůžkoviny, svítidla, montované stavby Plasty a výrobky z nich Optické a kinematogr­afické přístroje Různé kovové výrobky Farmaceuti­cké výrobky Hliník a výrobky z hliníku Železo a ocel Výrobky různé Obuv a její části Sklo a skleněné výrobky Papír, karton a lepenka Cukr a cukrovinky Oděvy a oděvní doplňky Rakousko Rumunsko Portugalsk­o Španělsko Švédsko Itálie Francie Lucembursk­o Dánsko Maďarsko 36,478 Kypr Německo Polsko Česko 45,836 Nizozemsko Belgie Slovensko 55,187 Irsko

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia