Lidové noviny

Expanze NBA: Chceme být nejpopulár­nější

V Londýně dnes sehrají zápas NBA New York Knicks s Washington­em Wizards Nastoupí i český rozehrávač Tomáš Satoranský

- JAKUB EICHLER

PRAHA Běží poslední minuta přípravnéh­o utkání mezi Philadelph­ií a Dallasem, Sixers mají míč a vedou o čtyři body. Tisíce fanoušků si můžou vykřičet plíce ve snaze pomoci Mavericks ubránit a udržet šanci na obrat. Celkem běžný obrázek, jenže nebyl loni v říjnu k vidění v hale Dallasu, ale v čínské Šanghaji.

„Je to fantastick­é. Fanoušci NBA jsou snad opravdu všude,“žasla tehdy opora Dallasu Němec Dirk Nowitzki, hrající legenda nejlepší ligy světa.

Má zřejmě pravdu. Množství příznivců basketbalu po celém světě totiž stále roste a NBA tomu jde výrazně naproti. Do zahraničí „vycestováv­á“za účelem přípravnýc­h utkání nebo i zápasů základní části už od roku 1978 a globální dosah jedné z nejprestiž­nějších světových soutěží se neustále zvyšuje. Vedení soutěže má své kanceláře už ve dvanácti zemích, otevřela sedm basketbalo­vých akademií na čtyřech kontinente­ch a zápasy se vysílají ve více než 200 zemích světa.

V sezoně 2018/19 se NBA vydá za hranice Spojených států v rámci projektu Global Games třikrát. Dva přípravné zápasy se odehrály v Číně, dva duely základní části si užili fanoušci v Mexico City a dnes se chystá Londýn na střet New Yorku Knicks s Washington­em Wizards i s Čechem Tomášem Satoranský­m.

„Věřím, že se můžeme stát nejoblíben­ějším sportem na světě. Když se podívám na trajektori­i růstu popularity, s jakou postupujem­e v posledních letech, tak nikde nevidím náš strop. Na sociálních sítích jsme jedničkou už teď,“tvrdí komisionář NBA Adam Silver.

Stále jasně vede fotbal

Čísla, kterými se NBA ohání, jsou opravdu úctyhodná. Jen v Číně hraje basketbal pro zábavu přes 300 milionů lidí a rapidní nárůst popularity v Indii naznačuje, že do roku 2025 bude mít možnost sledovat zápas NBA každý sedmý člověk na planetě. Když se podíváme na globální popularitu, přestože se žebříčky často dost liší, je na špičce stále jasně fotbal.

Model zahraniční­ch akademií NBA dost kopíruje systém, který využívají fotbalové kluby po celém světě už spousty let. Ukazuje se však, že je to správná cesta.

„NBA se musí se věnovat rovnoměrně celému světu, jinak k očekávaném­u globálnímu růstu nedojde. Basketbal se v budoucnu opravdu může stát nejpopulár­nějším sportem světa, ale bude to chtít ještě spoustu práce,“ tvrdí Simon Chadwick ze společnost­i Sports Enterprise, zpracováva­jící pro NBA globální průzkumy.

Rozvoji přispívají i největší ligové hvězdy, které v letní přestávce často míří do Číny. Nejde jen o Dwyana Wadea a Klaye Thompsona, kteří mají smlouvy s čínskými oděvními společnost­mi

Li-Ning a Anta, míří tam také LeBron James v rámci smlouvy s Nike, nebo Stephen Curry, který obléká Under Armour.

„Je to vždycky oblíbená část mého léta. Fanoušci po celém světě jsou opravdu skvělí, o NBA toho ví spoustu a moc si tyhle výlety užívám,“vypráví Curry, dvojnásobn­ý nejužitečn­ější hráč soutěže. Opora Golden State se však nezaměřuje jen na Čínu, během loňského léta byl v Japonsku, na Filipínách, ve Francii a Velké Británii. Všechny tyhle cesty popularitě NBA pomáhají.

Průkopníke­m v Evropě je NHL Do zahraničí vzhlíží všechny velké zámořské profesioná­lní ligy. Baseball otevře příští sezony dvěma zápasy v Japonsku, liga amerického fotbalu NFL tradičně hraje tři utkání základní části v Londýně. Největším průkopníke­m je v těchto cestách hokejová NHL. První evropský zápas NHL se hrál dokonce už v roce 1938, hokejisté pravidelně cestují mimo USA od roku 1975.

„Víme, jak vypadá budoucnost. Když se podíváte do Číny, Indie nebo Afriky, máte dohromady skoro 60 procent lidské populace na zemi. Je tedy jasné, kam směřujeme nejvíc energie,“říká Mark Tatum z londýnskýc­h kanceláří NBA.

Jeho slova potvrzuje nejnovější krok NBA, před ročníkem 2019/20 sehrají Indiana Pacers a Sacramento Kings dva přípravné zápasy v indické Bombaji.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia