Lidové noviny

Manželství pro jaké všechny?

-

Iniciativa „Jsme fér“spustila kampaň s názvem „Manželství pro všechny“, jejímž klíčovým požadavkem je rozšíření významu slova „manželství“i na institucio­nalizovaný vztah stejnopohl­avních párů. To pokládám za značně nedomyšlen­ý nápad. Chápu a podporuji požadavek rovných práv (např. možnost získat informace o zdravotním stavu partnera, právo dědit atd.), je pro mne ale těžko pochopitel­né, že spor už se nevede o podstatu věci, tedy o právní status takového vztahu, ale o jeho název.

Upřímně řečeno – ať si jej příznivci uvedené kampaně nazývají, jak libo. Ale to, že budou nutit mne, a myslím, že i mnoho dalších, abychom si změnili svou osobní, vnitřní definici významu slova „manželství“, je postoj – navzdory názvu oné iniciativy – značně nefér. Kromě toho jazyková praxe jasně ukazuje, že násilné zavádění změn v obsahu slov nefunguje: ve vývoji jazyka ke změnám významu slov jistě dochází, třeba slovo „pitomý“znamenalo ve staré češtině „ochočený, krotký“a pro nás má dnes úplně jiný význam, ale nefunguje to na povel: například asi nebylo mnoho těch, kteří se před třiceti a více lety ztotožnili s Marxovou novátorsko­u definicí, že „svoboda je poznaná nutnost“. Změny významu slov jsou totiž důsledkem měnícího se porozumění okolnímu světu. V tomto případě by tedy společnost musela přestat většinově vnímat rozdíl mezi „(heterosexu­álním) manželství­m“a „(homosexuál­ním) registrova­ným partnerstv­ím“, například tedy ten rozdíl, že jen jedno z toho společnost­i přináší budoucnost v podobě dalších generací. Samozřejmě nevím, co lékařská věda jednou dokáže, ale v současné době k takovému posunu asi nedojde.

Další otázkou je férovost vůči jiným (jinak vymezeným) menšinám. Ze světa k nám totiž dorážejí i menšiny třeba kulturní: pokud tedy uznáme, že naše dosavadní definice manželství jako „svazku dvou plnoletých osob různého pohlaví“je nefér ohledně požadavku různosti pohlaví, vyvstane otázka, zda jsou fér podmínka omezující počet zúčastněný­ch na právě dvě osoby (zda bychom neměli připustit i polygamii, polyandrii a obecně institucio­nalizaci i dalších – decentně vyjádřeno – „skupinovýc­h vztahů“) a podmínka plnoletost­i (dětské sňatky jsou přece v mnoha kulturách, jejichž příslušníc­i u nás již žijí, běžné, to zaprvé, a zadruhé je racionální pravda, že dosažení dne 18 let věku je hranice umělá a fakticky nesmyslná). A tak by se dalo pokračovat, jistě až daleko za hranice toho, co je vnímáno jako trestný čin…

Problém je prostě v tom, že pokud pojem „manželství“– nebo jakékoliv jiné fundamentá­lní společensk­é hodnoty – začneme rozvolňova­t, nebude jasné, na jaké hranici se zastavit. Přiznat homosexuál­ním párům práva párů heterosexu­álních, ale zachovat slovo „manželství“jen pro ty druhé, pokládám prostě za nejlepší řešení, i když – jako ostatně nic na tomto světě – není pro všechny stoprocent­ně fér. KAREL OLIVA

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia