Lidové noviny

Promyšlená klička Hradu

Zemanův ekonomický mozek

-

Přistiženi u pokusů ovlivnit rozhodován­í soudců. Pak krycí manévr s prezidente­m. A nakonec tisková konference Hradu, na které zaznělo, že kauza kancléřovy prověrky pro nedostatek věrohodnos­ti justice končí. Miloš Zeman a jeho nejbližší v posledních 72 hodinách sehráli mistrnou show.

Kancléř Vratislav Mynář rozhodně ■ není v hradní sestavě jedinou postavou s otazníky. Hlavní ekonomický poradce prezidenta Martin Nejedlý dodnes veřejnosti dluží svůj životopis. Patří přitom mezi osoby se zásadním vlivem nejen v okolí hlavy státu.

Muž s konexemi na lidi, jako byl

■ kontroverz­ní lobbista Marek Dalík, se dostal do povědomí veřejnosti v souvislost­i s nezaplacen­ou pokutou Správě státních hmotných rezerv. Nejedlý, jenž strávil část života v Rusku, byl jednatelem firmy LUKOIL Aviation Czech, jež odmítala platit pokutu ve výši 27 milionů korun za nevrácený letecký petrolej státu. K finančnímu vyrovnání donutil společnost až verdikt soudu.

Jak uvedly LN v roce 2015,

přestože Nejedlý nemá na Hradě oficiálně žádnou funkci, využívá významných výsad. Od ministerst­va zahraničí má diplomatic­ký pas,

s nímž se cestuje snadněji. pro Mynáře a rozhodnutí NBÚ bylo zrušeno, v aktuální atmosféře, která byla vyvolána, by nepochybně docházelo k dalším a dalším spekulacím.“Kancléř také připomenul, že kdyby naopak neuspěl, kauza by přistála na stole soudu, který dříve vedl Baxa.

Atak na justici vyvolal reakci soudců, kteří odmítli, že by nějak byli ovlivněni v rozhodován­í. Předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra, kterého v minulosti Mynář v konkrétní kauze rovněž kontaktova­l, se podivil, proč kancléř nepožádal o vyloučení zmíněných soudců právě kvůli jejich možné podjatosti.

Šéf ODS Petr Fiala označil Mynářův krok za nebezpečný. A poslankyně STAN Věra Kovářová včera iniciovala novelu zákona, který by zavedl povinnost prověrky pro kancléře. Už loni přitom s návrhem narazila; proti byli poslanci ANO, KSČM, ČSSD a SPD.

Neochota se odhalit

Do svého nástupu do hradní funkce v březnu 2013 platil Mynář za nevýraznéh­o podnikatel­e a předsedu neparlamen­tní strany SPOZ. Pozornost vyvolala právě chybějící bezpečnost­ní prověrka, kterou jeho předchůdci na Hradě na postu kancléře měli. Certifikát je důležitý nejen kvůli tomu, aby věděl, co prezidento­vi píší tajné služby, ale proto, aby dle informací patřičně jednal v úřadě. Mynář roky skrýval před veřejností svůj majetek; teprve předloni přiznal vlastnictv­í 125 pozemků, nemovitost­í, akcií, milionů v hotovosti i půjček za 60 milionů korun. Co vedlo NBÚ k odmítnutí vydání prověrky v roce 2015, dodnes známo není.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic