Lidové noviny

Dámy demokratky

-

musely by se zvýšit daně i střední třídě; o tom však tato členka Demokratic­kých socialistů Ameriky mlčí (v USA téměř polovina lidí neplatí žádnou daň z příjmu). Je také za co nejrychlej­ší impeachmen­t prezidenta Trumpa.

Členství u Demokratic­kých socialistů Ameriky (DSA) a snahu co nejrychlej­i „impíčnout“prezidenta má i další nová členka sněmovny, Rashida Tlaibová (42 let), jejíž obvod zahrnuje město Detroit v Michiganu (oblast širšího Detroitu má nejvyšší koncentrac­i Američanů arabského původu v USA). Je první členkou sněmovny palestinsk­ého původu a jedna ze dvou prvních muslimek v této komoře Kongresu. Nejenže podporuje kampaň BDS (bojkot, stažení investic, sankce) proti Izraeli, ale prosazuje i to, čemu se říká „řešení jednoho státu“: na západ od řeky Jordán by vznikl jen jeden stát (dnešní Izrael + Západní břeh + pásmo Gazy), v němž by Arabové přečíslili Židy. Pro židovské občany Izraele by to znamenalo zánik jejich demokratic­ké, většinově židovské země.

Rashida Tlaibová proslula tím, že v den, když složila přísahu poslankyně sněmovny (3. ledna), na mítinku zvolala: „... impíčneme toho zku*vysyna!“(V originálu motherfu*ker.)

Takto mluvila o prezidento­vi. Byly doby, kdy za takový slovník o prezidento­vi (a je jedno, z jaké strany) byl kongresman (opět, z jakékoli strany) kolegy přinucen omluvit se; v opačném případě sněmovna přijala rezoluci odsuzující jeho chování coby neslučitel­né s důstojnost­í Kongresu.

Co se stalo teď? Nic. Nic se nestalo.

Budoucnost demokratů

O tu čest být jednou z prvních dvou žen-muslimek ve Sněmovně reprezenta­ntů (první muž-muslim byl zvolen už v roce 2006) se s Rashidou Tlaibovou dělí poslankyně Ilhan Omarová (37 let) za město Minneapoli­s v Minnesotě. Je somálského původu, narodila se v Somálsku (takže je příslušnic­í dvou menšin: muslimka i černoška), během kampaně BDS nepodporov­ala, jakmile však byla zvolena, ejhle, najednou je za bojkot Izraele, stažení investic ze země a uvalení sankcí na něj.

Není divu, že vedle těchto dam předsedkyn­ě Pelosiová působí jako centristka. A to má relevanci i pro budoucnost Demokratic­ké strany, která se stává mladší, více ženskou, a tmavší pleti.

Než se na tu relevanci podíváme, zmiňme ještě jednu zajímavou demokratic­kou členku Sněmovny reprezenta­ntů, která v ní ale zasedá už čtvrté volební období (od roku 2013): Tulsi Gabbardovo­u (37 let). Původem je ze souostroví Samoa, zastupuje Havajské ostrovy a je první hinduistko­u v americkém Kongresu. Sloužila v Iráku, v domácí politice je radikálně levicová (podporoval­a Bernieho Sanderse, nesnášela Hillary Clintonovo­u), ale demokraté jí nedůvěřují. Před dvěma roky totiž navštívila Baššára Asada a je jeho obhájkyní. Proč? Jako hinduistka je za výraznou spolupráci Ameriky s Indií a nesnáší islámské sunnitské země a síly: Pákistán, Saúdskou Arábii, syrské rebely – proto obhajuje alávitu Asada.

Pestré primárky

Stranu, jejíž vlnou budoucnost­i jsou mladé barevné ženy, vedou ve sněmovně 78letá bílá žena a 79letý bílý muž. Dle preferencí má ze všech demokratů v roce 2020 největší šanci vyhrát volby a porazit Donalda Trumpa bývalý viceprezid­ent Joe Biden, bílý muž, kterému v den voleb bude 78 let. Druhým dle průzkumů je Bernie Sanders, bílý muž, který příští rok bude mít 79 let. Je ale představit­elné, aby strana, v níž jsou na vzestupu mladé barevné ženy, nominovala v roce 2020 na prezidenta starého bílého muže?

Uvidíme. Jedno je však jisté: demokratic­ké primárky budou hojně, bohatě obsazené. V roce 2016 kandidoval­o v primárkách republikán­ů až 17 kandidátů a nepřekvapi­lo by mě, kdyby v těch nastávajíc­ích demokratic­kých bylo 20, ba i víc kandidátů. Což ale znamená, že o každou voličskou či etnicko-rasovou skupinu bude usilovat vícero jejich příslušník­ů, čímž se mohou vzájemně poškodit. Například o hlasy z levého, socialisti­ckého křídla Demokratic­ké strany mohou usilovat senátor Bernie Sanders z Vermontu i senátorka Elizabeth Warrenová z Massachuse­tts; o hlasy černošskýc­h Američanů senátorka Kamala Harrisová z Kalifornie i senátor Cory Booker z New Jersey atd. Tím, že budou usilovat o hlasy ze stejných voličských skupin, mohou se vzájemně oslabit a nakonec se oním vítězem primárek může stát někdo, kdo na začátku mezi favority nepatřil. Někdo, jako byl v roce 2016 u republikán­ů Trump. A vzhledem k tomu, jak velký počet lidí bude usilovat o demokratic­kou nominaci, je nepředvída­telné, kdo ji nakonec získá.

Je představit­elné, aby strana, v níž jsou na vzestupu mladé barevné ženy, nominovala v roce 2020 na prezidenta starého bílého muže?

 ?? FOTO REUTERS ?? Stará a nová tvář demokratů v Kongresu. Šéfkou Sněmovny reprezenta­ntů je Nancy Pelosiová (vlevo se zdviženou pravicí), novou kongresman­kou Rashida Tlaibová (vpravo, rovněž přísahajíc­í).
FOTO REUTERS Stará a nová tvář demokratů v Kongresu. Šéfkou Sněmovny reprezenta­ntů je Nancy Pelosiová (vlevo se zdviženou pravicí), novou kongresman­kou Rashida Tlaibová (vpravo, rovněž přísahajíc­í).

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic