Lidové noviny

Dobro došli!

-

vře, ve Španělsku Baskové, ve Francii žluté vesty, v Německu a Rakousku migranti, Polsko a Maďarsko jsou ve při s EU, aniž by se ovšem vzdávali dotačního cecíku. Jen po českých luzích a hájích klid a teploučko. Nějakou tu demonstrac­i proti panu Babišovi lze chápat už jen za folklór, taktéž na váhu nepadající.

Tak se náš život dá vidět po čtvrtce šedé rulandy. Ve skutečnost­i se to má trochu jinak. Českou krajinou projíždíme alejí skladů, z nichž vyčnívá čínský Alibaba a americký Amazon. Nejsou zde pro Čechy, ale pro Evropu. Proč nejsou tam? Protože tam půdou nešeredí, zato Češi ji střelí za pár šupů. Příští generace si zřejmě budou mazat na chleba sklady.

A je toho hodně, co „padá na váhu“. Primas český Duka pokouší se o katolickou cenzuru umění. Žaluje totiž brněnské představen­í hry Naše násilí, vaše násilí. Mělo mu to natrhnout pevnost jeho víry. To ruský afghánský veterán, kostelník chrámu, kde Pussy Riot volaly Bohorodičk­u na pomoc proti Putinovi, a prý z toho začal doživotně koktat, představen­í alespoň viděl. Český primas představen­í ani neviděl a víra mu tak byla poškozena jaksi dálkově. Nábožensko­u cenzuru považuji za nejhorší vůbec, protože trvala nejdéle a byla i krvavá.

Máme zde prezidenta, který se snaží ovlivňovat soudy. Máme zde sněmovnu, jejíž většina zřejmě nikdy neslyšela o římském základu práva, totiž o tom, že „pacta sunt servanda“, zákony a smlouvy se mají dodržovat. A ruče změnila zákon o náhradách církvím v jejich neprospěch. Zákon to byl nechutný, církvím nepodložen­ě nadbíhajíc­í, avšak opět: zákon tvrdý, ale zákon! To se budou napříště měnit zákony podle toho, kdo vyhraje volby a potřebuje sestavit vládu? Dobro došli!

Toho, co padá na váhu, máme v Česku bohužel hodně. Premiéra autokrata. Prezidenta, o němž nikdo neví, čí barvy hájí. Baviče v čele Senátu. Nepostižit­elné gaunery. Nácky ve sněmovně. A tak mne napadá, zda toho klidu a míru v českých luzích a hájích není až příliš. JIŘÍ HANÁK

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic