Lidové noviny

Zůstane kometa Japonsku?

Japonka Naomi Ósaková prožívá raketový vzestup. Po loňském US Open může dobýt i australský grandslam.

- JAN KREJCAR

MELBOURNE/PRAHA Teprve loni začala porážet nejlepší hráčky na okruhu WTA, dnes má přitom jednadvace­tiletá Naomi Ósaková šanci získat už druhý grandslamo­vý titul skvěle rozjeté kariéry. A pokud jej Japonka ukořistí, završí historický vzestup – během roku a dvou týdnů se posune ze 72. místa žebříčku na post světové jedničky.

„Určitě je to pro mě velký závazek. Chci ale hlavně vyhrát turnaj, lépe si počínám, když se soustředím jen na jeden cíl,“nechce si svazovat ruce. „Miluju grandslamy. Pro mě jsou to ty nejdůležit­ější turnaje, a jelikož jsou jen čtyři za rok, chci na nich samozřejmě předvést to nejlepší,“usmívá se Ósaková.

Ve finále australské­ho turnaje má proti sobě mnohem zkušenější Petru Kvitovou. Střetnou se dvě dlouhé vítězné série a je jasné, že jedna z nich skončí. Češka vyhrála jedenáct utkání v řadě, protože úspěšně zvládla generálku Australian Open v Sydney, naproti tomu Ósaková za sebou neprohrála ve třinácti grandslamo­vých zápasech.

Stín výbuchu Williamsov­é

O jejím raketovém vzestupu svědčí i to, že zatím stihla vyhrát „jen“dva turnaje. Ale jaké! Nejprve uspěla loni v březnu v Indian Wells, jemuž se přezdívá „pátý grandslam“, aby se v září postavila svému tenisovému vzoru Sereně Williamsov­é v tolik diskutovan­ém finále amerického US Open. „První věc, co mě napadla, byla: Chci hrát proti ní o titul,“vyprávěla Ósaková.

Jenže Williamsov­á se v zápase s nadějnou pokračovat­elkou nepředvedl­a v zrovna pozitivním světle. Američanka doplatila na nepovolené koučování i diskuse s rozhodčím, který jí dokonce udělil trestný game. To Williamsov­á neunesla a poměrně ostře jej osočila z toho, že je zloděj, k čemuž se přidali i domácí diváci, hlasitě bučící a pískající.

I ve stínu této kontroverz­e si Ósaková připsala první titul „velké čtyřky“, po jehož zisku neudržela slzy a jako by se svému idolu omlouvala. „Serena toužila po svém 24. titulu na grandslamo­vých turnajích. Všichni to věděli, ukazovalo se to i v reklamách. Když jsem ale přišla na kurt, došlo mi, že teď prostě nejsem její fanynka, ale profesioná­lní tenistka.“

Jako první Japonka si připsala titul v grandslamo­vé dvouhře a dnes se může stát také první světovou jedničkou ze země vycházejíc­ího slunce. Není proto divu, že ji doma zbožňují. Rodačka z Ósaky (souhra náhod, nebo osud?) se dokonce dostala na sérii poštovních známek.

Sláva s sebou přináší i zájem sponzorů. Bohaté firmy v Asii postrádají dostatek globálně úspěšných sportovců, a japonská kometa je tak vítaným oživením například pro výrobce kosmetiky Shiseido, hodinkářsk­ého giganta Citizen nebo automobilk­u Nissan. Nicméně se občas objeví i úskalí, což ukázala spolupráce s potravinář­skou firmou Nissin Group. Společnost totiž před pár dny v reklamním spotu zobrazila Ósakovou s bílou pletí a typickými europoidní­mi rysy, což v médiích i ve společnost­i sklidilo patřičnou kritiku. Podle mluvčího firmy to nemělo tenistku urazit, kreslíř jen hráčku namaloval v tradičním stylu manga, jenž se používá v asijské popkultuře.

Může reprezento­vat i USA

V Japonsku se Ósaková narodila, nicméně ve třech letech se její rodiče, matka Japonka a otec Haiťan, rozhodli odstěhovat se s celou rodinou do Spojených států. Nyní tak mladá tenistka drží dvě občanství (japonské a americké) a podle japonského práva by si měla do 16. října letošního roku, kdy jí bude dvaadvacet, vybrat jen jednu státní příslušnos­t. Což někteří japonští fandové vnímají s obavami, většina to ale neřeší.

„Jsem na ni hrdý,“uvedl pro web Japan Times Hiromi Šibata, dvaatřicet­iletý muž z Tokia. „Opravdu nezáleží na tom, pod jakou vlajkou startuje, protože to nic nezmění na tom, že má japonské kořeny. Ale uvnitř tajně doufám, že nás bude reprezento­vat na domácích hrách.“

„Po pravdě řečeno si nemyslím, že by na mé národnosti tolik záleželo. Pro mě jsem prostě jenom já. A já vím, že způsob, jakým jsem byla vychováván­a, je považován za japonský,“odpovídá tenistka.

Domácí příznivci berou Ósakovou jako hlavní triumf pro olympijský turnaj v roce 2020, jenž se bude konat na japonské půdě. Pokud reprezenta­ntka v Tokiu uspěje, mohl by se v zemi zájem o tenis ještě zvednout. „Říkala jsem si, že Kei Nišikori je skvělý mužský idol a že by bylo fajn, kdyby tu byla i nějaká žena. Doufejme, že bych tím vzorem mohla být já,“přemýšlí o budoucnost­i Ósaková.

To, že v Japonsku nežila dlouho, se pochopitel­ně odráží i v jejích jazykových schopnoste­ch. V Melbourne na kurtu po semifinálo­vé výhře nad Karolínou Plíškovou sice fanouškům poděkovala v japonštině, nicméně na větší jazykové experiment­y si netroufá, i proto si na tiskové konference s žurnalisty krajany raději bere tlumočníka.

Na jaké otázky se jí budou novináři ptát po dnešním finále s Petrou Kvitovou? „Sledovala jsem ji ve finále Wimbledonu, takže vím, že je to vynikající tenistka. Určitě to bude těžké,“věštila ve čtvrtek Japonka. „Ale je to neskutečné, loni jsem byla na žebříčku okolo sedmdesáté­ho místa, takže jsem opravdu šťastná za to, kde jsem teď,“culila se dosavadní světová čtyřka. Během turnaje se už posunula na číslo dvě. Zůstane jí, nebo si ještě polepší? Vítězka totiž bere titul i světový trůn.

Je to neskutečné, loni jsem byla na světovém žebříčku okolo sedmdesáté­ho místa, takže jsem opravdu šťastná za to, kde jsem teď

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Souboj ranařek. Přestože Naomi Ósaková působí mile a plaše, stejně jako Kvitová hraje ráda aktivní agresivní tenis.
FOTO ČTK/AP Souboj ranařek. Přestože Naomi Ósaková působí mile a plaše, stejně jako Kvitová hraje ráda aktivní agresivní tenis.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic