Lidové noviny

Vyklízení nemovitost­í je v Česku bezzubé

Povinný může roky beztrestně obstruovat provedení exekuce. Vykonavate­l má mnohdy úplně svázané ruce.

- ROBERT RUNTÁK soudní exekutor

Začátkem ledna otiskl tento list mé zamyšlení s názvem Exekutor, ten může za vše. Snažil jsem se v něm uvést na pravou míru některé mýty panující o českých exekucích. Shodou okolností den na to začal soudní exekutor Ivo Luhan vyklízet prostor Autonomníh­o sociálního centra Klinika. Téma exekucí se tak dostalo opět na přetřes.

Nelze nepozorova­t trend, který v posledních letech nabírá na intenzitě, a to je zpochybňov­ání základních principů, na kterých stojí kapitalist­ický systém. Těmi principy jsou ochrana soukromého vlastnictv­í a směna. Vlastník musí mít jistotu, že do jeho vlastnictv­í mu nebude nikdo zasahovat, a to kromě výjimečnýc­h případů, kdy tak výslovně stanoví zákon. Základem fungování tržního systému je také důvěra, že za mnou dodanou věc, službu, práci dostanu adekvátní protihodno­tu, ať již v podobě peněz, jiné práce, či věci.

Popření právních zásad

Stát má vytvořit takové prostředí, které co nejlépe zajistí fungování zmíněných mechanismů. To lze především prostředni­ctvím instrument­ů tzv. právního státu, kam patří i povinnost zajistit vymahateln­ost práva. Na rozdíl od některých jiných právních systémů platí v euroameric­kém civilizačn­ím okruhu zásada, že monopol na výkon spravedlno­sti má stát. To mu však nebrání, aby část pravomocí přenesl na soukromopr­ávní subjekty, například na soudní exekutory. K tomu došlo u nás stejně jako ve velké většině dalších evropských zemí.

Systém vymáhání práva v Česku je často podrobován veřejné kritice. Tato kritika je do jisté míry oprávněná a do jisté míry nikoliv. V drtivé většině je vedena z pozic dlužníka, jehož práva jsou údajně v řízení nedostateč­ně ochráněna, pohledávka se rychle nabaluje o příslušens­tví, roste a postupně se stává nesplatite­lnou. Není bez zajímavost­i, že mnoho radikálníc­h kritiků českého exekučního systému stojí ve vyklizovac­ím sporu na straně Kliniky.

Tito kritici se ve větší či menší míře staví nad zásadu nedotknute­lnosti vlastnictv­í a nad zásadu dodržování smluv, jiné principy či hodnoty. Tito pak prosazují dluhovou amnestii pro všechny, tzv. nulovou variantu oddlužení anebo právo nevlastník­a užívat nemovitost, když ji neužívá její vlastník. Tím vším vždy nějak popírají staré římskopráv­ní zásady, na nichž je evropský systém soukromého práva vystavěn.

Již ve svém předchozím zamyšlení jsem psal, že zatímco dlužnická obec je aktivní, dominuje ve veřejném prostoru, kritici ze strany věřitelské jsou vidět či slyšet výrazně méně. Důvodů je několik, ale tím se teď nechci zabývat. Na tomto místě bych jen rád uvedl, že pokud má zrovna v oblasti vyklízení nemovitost­í či jejich dražeb někdo morální právo český systém kritizovat, je to věřitel, respektive oprávněný.

Vyklízení nemovitost­í je v Česku naprosto bezzubé. Zatímco v nalézacím řízení se zpravidla do dvou až tří let doberete toho, že máte pravomocný rozsudek, který stanoví, že žalovaný, který vaši nemovitost užívá neoprávněn­ě, je povinen ji do několika dnů vyklidit, exekučně není exekutor po četných novelách exekučního řádu tuto povinnost de facto schopen vynutit, chová-li se povinný obstrukčně.

V praxi to znamená to, že například přerovský exekutorsk­ý úřad vede nespočet vyklizovac­ích řízení již déle než pět let od okamžiku, kdy byla exekuce nařízena, a za tu dobu se neposunul ani o centimetr. Pokud povinný v řízení obstruuje, nemá exekutor šanci. Oprávněný jen nevěřícně zírá, jak mu někdo užívá jeho nemovitost zadarmo. Jsou i případy, kdy povinný byl v mezidobí i odsouzen pro trestný čin neoprávněn­ého užívání cizí věci, avšak i tak užívá nemovitost dále.

Situace s dražbami nemovitost­í v exekucích je velice podobná. K prodeji dlužníkovy nemovitost­i v dražbě přistupuje exekutor tehdy, když jinou cestou nejde pohledávku věřitele v nějakém rozumném a přiměřeném čase uspokojit.

Roky vyhýbání

I v tomto případě však platí, že pokud povinný, jehož nemovitost je předmětem prodeje, obstruuje, je dražba v praxi neprovedit­elná. Stačí jen vždy těsně před dražbou podat sám na sebe insolvenčn­í návrh či některé jiné podání a dražba se odročí. Že je návrh nesmyslný, bude odmítnut nebo zamítnut anebo ho povinný vezme zpět, to není důležité. Dražba se v takovém případě musí odložit, a to klidně podesáté nebo popatnácté. Není problém takto oddalovat dražbu nemovitost­i i deset a více let. A děje se to. Je tedy otázka, jestli za těchto okolností ještě pořád můžeme hovořit o právním státu.

Na závěr svého zamyšlení si dovoluji apelovat na odbornou i širokou veřejnost. Diskutujme o exekucích, snažme se odstraňova­t problémy a nacházet mnohdy ne úplně jednoduchá řešení, ale nevnímejme tyto věci v černobílýc­h barvách, protože takové určitě nejsou, byť je tak mnozí chtějí prezentova­t.

 ?? FOTO MAFRA – PETR TOPIČ ?? Provádění výkonu rozhodnutí se u pražského Autonomníh­o sociálního centra Klinika změnilo v boj mezi ochrankou a aktivisty
FOTO MAFRA – PETR TOPIČ Provádění výkonu rozhodnutí se u pražského Autonomníh­o sociálního centra Klinika změnilo v boj mezi ochrankou a aktivisty
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia