Lidové noviny

Drtí české vědce „Zemanova kletba“?

- TOMÁŠ TOMÁNEK

PRAHA Archeology bádající v egyptském Údolí králů děsila strašlivá kletba faraonů. Podle legendy každý, kdo vstoupil do hrobky panovníka Tutanchamo­na, zemřel. Na české vědce teď možná sedá jiná kletba. Není smrtící, může však znamenat konec jejich akademické­ho života. A postihuje ty, kdo dostali metál od prezidenta Miloše Zemana.

Počátkem ledna LN přinesly příběh historika Michala Macháčka. Mladý badatel napsal oceňovanou knihu o komunistic­kém prezidento­vi Gustávu Husákovi; výsledků jeho práce si všiml Zeman a při oslavách stého výročí vzniku státu mu připnul vyznamenán­í Za zásluhy. Čekalo se, že Macháčkova kariéra nabere raketové tempo. Namísto toho však opustil akademické prostředí. Tvrdí, že k tomu byl částí vědecké komunity v podstatě dotlačen poté, co dostal prezidents­kou medaili.

Metál jako možné stigma

S obdobným případem teď LN kontaktova­l jiný vědec. Od třiatřicet­iletého Macháčka ho dělí skoro dvě generace a zcela jiná oblast bádání. Osmdesátil­etý profesor Jaroslav Šesták spojil svůj profesní život s Fyzikálním ústavem Akademie věd ČR. Medaili Za zásluhy mu prezident Zeman udělil o rok dříve než Macháčkovi. Šesták byl poté podle svých slov vystaven různým ústrkům, jež měly vyvrcholit tím, že mu Fyzikální ústav loni neprodlouž­il úvazek.

„Je to souběh závisti a politické atmosféry. Medaile od prezidenta znamenala zlom, po té ceremonii se vůči mně projevily antipatie. Přitom já Zemana respektuji, ale mezi jeho fandy se neřadím,“řekl LN Šesták.

Emeritní profesor naznačuje, že za jeho konec v ústavu „může“právě medaile od současné hlavy státu. Podle něj pro řadu vědců představuj­e Zeman negativní symbol a ocenění od něj tak stigmatizu­je své nositele. Ředitel Fyzikálníh­o ústavu Michael Prouza však takovou interpreta­ci odmítá.

„Pan profesor Šesták je velmi aktivní v šíření své verze příběhu. Interpretu­je ho jako nějaký vyhazov, který souvisí s jeho politickým­i postoji, případně přímo vyznamenán­ím, které obdržel od pana prezidenta. Přitom o nic takového nejde, postupoval­i jsme zcela standardně. V žádném případě nedošlo k vyhazovu. Pan profesor měl smlouvu na dobu určitou. Vzhledem k tomu, že požívá statutu emeritního pracovníka Akademie věd, smlouva – velice malý úvazek – mu nebyla prodloužen­a,“řekl LN Prouza.

Dozvuky klání o Hrad

Šesták nicméně namítá, že řada podobně seniorních vědců v ústavu úvazek stále má a bádá. „Ano, ale těch lidí ve věku přes 80 let je skutečně málo. Většinou nejsou placeni z institucio­nálních zdrojů, ale podílejí se na řešení grantového projektu a to financován­í je v jeho rámci,“argumentuj­e Prouza.

Jeho někdejší podřízený, podobně jako před ním i historik Macháček, poukazuje na to, že z Akademie věd se rekrutoval největší soupeř současného prezidenta a dnes senátor Jiří Drahoš. Bývalý šéf prestižní vědecké instituce prohrál se Zemanem až ve finále přímé volby. Podle Šestáka i Macháčka je v akademii stále hodně fanoušků Drahoše, na něž Zemanovo jméno působí jako hadr na býka.

Akademie s tím nesouhlasí. Její mluvčí Jan Martinek dříve LN řekl, že mladý historik nebyl zařazen do prestižníh­o programu pro postdoktor­andy nikoli kvůli politice, ale prostě proto, že neprošel hustým sítem, které zachytí zhruba dvě třetiny uchazečů.

O „Zemanově kletbě“nicméně už před dvěma lety hovořil umělec Vladimír Franz. Ten se v roce 2013 sám ucházel o Hrad; když neuspěl, řekl, že v druhém kole dá hlas Zemanovi. Po tomto kroku náhle zaznamenal citelný pokles zájemců o svou scénickou hudbu pro divadlo.

Dlouholetý badatel Fyzikálníh­o ústavu Akademie věd profesor Jaroslav Šesták tvrdí, že musel opustit vědeckou obec poté, co ho vyznamenal prezident Miloš Zeman.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia