Lidové noviny

Brexit: Unie ustoupit nehodlá

- ROBERT SCHUSTER

Válka nervů mezi Londýnem a Bruselem bude pokračovat. A to přesto, že britský parlament dal vůbec poprvé oficiálně najevo, že nechce tvrdý brexit. Odchod Spojeného království z EU bez dohody ale stále ještě není vyloučen.

BRUSEL/PRAHA Netrvalo dlouho, aby na výsledek úterního hlasování britských poslanců o dodatcích k brexitové smlouvě zareagoval­a Evropská unie. A její odpověď vypadá podle očekávání: Ne dalším jednáním o úpravě rozvodovéh­o dokumentu, který obě strany vyjednaly loni v listopadu.

„Stávající dohoda o odchodu je nejlepší a jedinou cestou pro spořádaný brexit,“stojí v prohlášení mluvčího předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Nedílnou součástí je podle něj i nutnost udržení bezbariéro­vého režimu na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Právě další existenci tzv. irské pojistky zpochybnil­a jen o několik minut dříve většina poslanců v britské Dolní sněmovně, když schválila dodatek navržený jedním z konzervati­vních poslanců. Jeho návrh počítal s tím, že by spornou irskou pojistku v brexitové dohodě nahradila blíže nespecifik­ovaná „alternativ­ní ujednání“.

Něco takového dlouhodobě požadovalo euroskepti­cké křídlo vládní Konzervati­vní strany, a to kvůli obavám, že z časově neomezenéh­o opatření by se mohlo stát „věčné provizoriu­m“. Spojené království by pak zůstalo součástí celní unie s EU a nemohlo by uzavírat dohody o volném obchodu s třetími státy, od čehož si euroskepti­ci slibují ekonomický boom.

Včera premiérka Theresa Mayová naznačila, jak by mohlo nové ujednání o režimu na irské hranici vypadat. Spojené království by mohlo prosazovat omezenou platnost původní pojistky, případně chtít možnost jejího jednostran­ného ukončení.

Brusel se obává kolize s eurovolbam­i

Evropská unie jako celek i některé členské státy se včera stavěly k novým návrhům Londýna zády. Zopakovaly nicméně ochotu zvážit posunutí termínu brexitu, který je stanoven na 29. března.

„Pokud by existoval oprávněný návrh na prodloužen­í lhůty, bylo by 27 členských zemí ochotno jej zvážit a rozhodnout o tom jednomysln­ě,“dodal Tuskův mluvčí. Upozornil ale také, že pokud jde o délku odkladu, musela by EU zohlednit fungování svých institucí. V Bruselu totiž panují obavy, že pokud by se termín brexitu příliš natahoval, mohlo by to negativně ovlivnit plánované volby do Evropského parlamentu připadajíc­í na konec května. I z toho důvodu se v rámci Unie dosud uvažovalo o prodloužen­í maximálně do konce června. Pokud by bylo třeba víc času, museli by Britové nakonec ještě nominovat své zastupitel­e do unijního parlamentu, protože po právní stránce by setrvávali v EU.

Úterní hlasování britských poslanců opět o něco přiblížilo katastrofi­cký scénář neřízeného brexitu. To by platilo hlavně v případě, pokud by EU trvala na svém, tedy neotevírat jednou uzavřený kompromis. Dolní sněmovna sice přijala usnesení, že Spojené království neopustí Unii bez dohody, to ale není právně závazné. Dodatky, které výslovně navrhovaly posunutí termínu pro brexit, většinu ve sněmovně nenašly.

Na stole zůstaly pouze dvě možnosti: buď odchod z Unie na základě dosavadní dohody, kterou by mohla například podpořit labouristi­cká opozice, anebo tvrdý brexit pro případ, že by Unie trvala na svém odporu k možnému znovuotevř­ení textu.

Britský tisk nicméně včera označoval výsledek hlasování za triumf premiérky Mayové, jíž se prý podařilo poprvé za dlouhou dobu sjednotit její stranu. Nyní je prý míč na straně Bruselu.

Komentář k tématu čtěte na straně 10

 ?? FOTO REUTERS ?? Dejte na mě. Premiérka Theresa Mayová přesvědčuj­e poslance o správnosti svého upraveného brexitovéh­o plánu.
FOTO REUTERS Dejte na mě. Premiérka Theresa Mayová přesvědčuj­e poslance o správnosti svého upraveného brexitovéh­o plánu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia