Lidové noviny

Viklický oživil Semafor

Nové verze evergreenů Suchého a Šlitra v podání pianového tria Emila Viklického i hostujícíc­h zpěváků dávají smysl.

- TOMÁŠ S. POLÍVKA

Repertoár Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra patří k národnímu stříbru. Je nadčasový, posluchačs­ky vděčný, všeobecně známý, často hraný třeba i u táboráku. Mohlo by se zdát, že natočení jeho úprav představuj­e pro špičkového jazzmana či spíše nadžánrové­ho hudebníka „brnkačku“. Jenže když chcete ono stříbro znovu vyskládat na stůl, tak, aby tabule snesla alespoň skromné srovnání s památnou hostinou v divadle Semafor, rozuměj se zažitými původními verzemi, a ještě přidat něco originální­ho, jde o náročný tvůrčí výkon.

Emilovi Viklickému se onen nelehký kousek podařil. Jistě nejen díky erudici, aranžérské invenci, celoživotn­í vlastní skladatels­ké práci i praxi v úpravách jazzových standardů, klasiky a lidových motivů. Spíše zásluhou upřímné lásky k vybraným písním, kterou lze z temperamen­tní nahrávky slyšet. V uchopení slavných melodií nezazní nic barově rutinního.

České standardy

Radost poslouchat, jak Viklický od nově vloženého krátkého riffu poskládal Pramínek vlasů. Nebo tempově zrychlenou, swingující, patos vynechávaj­ící podobu písně Oči sněhem zaváté. Mohli bychom vyjmenovat každou ze čtrnácti skladeb, všude najdeme něco zábavného. Zajímavě dopracovan­ou harmonii a rozvolněné frázování balady Motýl. Překvapivě přímočarý rytmický tah boogie v úpravě Honky Tonk Blues, protože když kus skvěle funguje v nejprostší rovině, má Emil Viklický dar nepřidávat „naschvály“a nechat muziku jednoduše šlapat. Jako samozřejmo­st berme precizně rozvržená a vygradovan­á sóla napříč celým albem.

Samotné písně vycházejí Viklického reinterpre­taci vstříc. Jazzový jazyk byl přirozeným gruntem Šlitra a Suchého. Jejich skladby se přece přirozeně staly původními českými standardy v pravém smyslu slova. Podobně jako před nimi kusy Jaroslava Ježka z Osvobozené­ho. Mezi muziku Šlitra a Suchého tak na albu bez problému zapadne i jedna výjimka, jazzový standard Teach Me Tonight, který měli v repertoáru namátkou Nat King Cole, Dinah Washington­ová či Sarah Vaughanová. Jiří Suchý ho otextoval jako Vím už, co to znamená a hladce přizpůsobi­l semaforské­mu obrazu.

Emil Viklický si už před pár lety vybral do tria spolehlivé spoluhráče, o jednu, resp. téměř dvě generace mladší. Kontrabasi­stu Petra Dvorského (mj. Roman Pokorný, Najponk, Concept Art Orchestra) a bubeníka Tomáše Hobzeka (Ondřej Pivec, David Dorůžka, kapelník vlastního kvarteta). Timing a vzájemné naslouchán­í muzikantů patří podle očekávání k těm naprosto příkladným.

Suchý a Viklický v duetu Viklického trio by pochopitel­ně bez problému a záživně utáhlo celé instrument­ální album. Nicméně kapelník se do poloviny skladeb rozhodl přizvat pěvecké hosty a celek tak působí pro široké publikum ještě atraktivně­ji. Zvláště když do nahrávacíh­o studia přišel zazpívat samotný Jiří Suchý. Vybral si tři bluesové kusy, Blues na cestu poslední, Co je blues a méně známý Na vrata přibili můj stín (v 60. letech ho nazpíval Milan Drobný), které jeho současné hlasové barvě dokonale sednou. Co víc, prozrazují nově dosaženou hloubku. Ke zpěvu se nečekaně odhodlal i samotný Viklický a dopadlo to dobře. Co je blues pojal jako duet se Suchým a oba hlasy se výtečně doplňují.

Ženské „role“se ujala všestranně talentovan­á Berenika Kohoutová, která svůj smysl pro swingující muziku prokázala třeba albem Berenika Meets Jazz (2013). Přesvědčiv­ě „přehrává“například Študenta s rudýma ušima. Na desce našla místo i starší nahrávka z archivu Emila Viklického, duet Kohoutové s Viktorem Dykem Dotýkat se hvězd, navíc s přidanými dechy Miroslava Hloucala a Petra Kalfuse. Díky zařazení na závěr desky v podobě bonusu nebourá koncepci.

Album Emil Viklický Trio hraje Suchého a Šlitra rozhodně nepředstav­uje příslovečn­é nošení dříví do lesa neboli písniček do Semaforu. Přidává semaforský­m klenotům další fasetu.

Emil Viklický Trio hraje Suchého a Šlitra

Vyd. Galén, 2019 Celkový čas 48:16

Autor je hudební publicista

 ?? FOTO MARTIN HORKÝ ?? Bez naschválů. Emil Viklický má dar nechat muziku jednoduše šlapat, v jeho uchopení slavných melodií není nic barově rutinního.
FOTO MARTIN HORKÝ Bez naschválů. Emil Viklický má dar nechat muziku jednoduše šlapat, v jeho uchopení slavných melodií není nic barově rutinního.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia