Lidové noviny

Turecký průšvih nebere konce

- VOJTĚCH WOLF

Prodej turecké elektrárny Adularya, na jejíž stavbu poskytl skoro 12 miliard korun český stát, se zadrhnul. Do soutěže o ni se nikdo nepřihlási­l. Prodej elektrárny nekončí. Jedná se o dalších možnostech, kde jednou z nich je opakování soutěže za upravených podmínek. JAN ČERNÝ mluvčí ČEB

PRAHA/ISTANBUL Včera se měly v Turecku otevřít obálky s nabídkami případných zájemců o koupi hnědouheln­é elektrárny Yunus Emre známé jako Adularya, přidružené­ho dolu a příslušnýc­h licencí. Elektrárnu stavěla ostravská společnost Vítkovice Power Engineerin­g pro turecký holding Naksan. Česká exportní banka vlastněná státem na stavbu elektrárny poskytla tureckému investorov­i asi 11,7 miliardy korun. Nabídku na koupi však nepodal ani jeden jediný zájemce.

„V soutěži nebyla podána žádná nabídka. O projekt Yunus Emre a o možnosti koupě se zajímala řada firem a prodej elektrárny dneškem samozřejmě nekončí. ČEB a EGAP nyní v Istanbulu jednají o dalších možnostech prodeje, kde jednou z nich je opakování soutěže za upravených podmínek,“potvrdil LN mluvčí ČEB Jan Černý.

Podle dobře informovan­ého zdroje LN by další kolo mělo proběhnout až po tureckých obecních volbách, jež se mají konat v březnu. Jako přibližný termín tendru už za upravených podmínek se jeví měsíce duben a květen.

Naděje na šest miliard korun Turecký správcovsk­ý fond TMSF, který prodej zajišťuje, přitom odhaduje hodnotu elektrárny na 1,4 miliardy tureckých lir (zhruba 5,86 miliardy korun). Z tohoto výtěžku pak měl být podle dřívějších informací LN uspokojen český stát, respektive ČEB coby jediný věřitel. Podle informací LN by se po započítání daně Turecku a úhrady dalších nákladů tak měly přijatelné nabídky pohybovat okolo v přepočtu asi osmi miliard korun. Jenže to se nestalo. Přitom předběžný zájem projevoval­y firmy z Česka, Turecka, Ruska a Tatarstánu, Kazachstán­u, Saúdské Arábie a Číny.

Projekt elektrárny byl jedním z příčin úpadku společnost­i Vítkovice Power Engineerin­g, jež byla hlavním dodavatele­m stavby. Insolvenčn­í správce David Vandrovec, který Vítkovice Power Engineerin­g po jejím úpadku v létě 2017 převzal, se proto hlásí o dlužné peníze v Turecku také.

„Za kolik máme pohledávku, je složité říct. Přinejmenš­ím jsme ale vlastníkem poslední dodávky za 1,5 miliardy korun, která nám nebyla uhrazena,“tvrdí Vandrovec. „Naše nároky jsme přihlásili do tendru, který pořádal správcovsk­ý fond TMSF. Máme místního advokáta, který se nám o to stará. Podle něj byly naše nároky uplatněny. Původně jsme kontaktova­li fond a ten na nás vůbec nereagoval, odmítá s námi jednat. Odmítly s námi spolupraco­vat i Česká exportní banka a EGAP, takže musíme jít vlastní cestou,“dodal Vandrovec.

Ve hře je i arbitráž

Správce tvrdí, že stále není jasné, jaký majetek se přesně prodává. „Podle nás je dokonce možné, že se prodává i majetek společnost­i Vítkovice Power Engineerin­g. Ta situace je právně nesmírně složitá... Pokud by bylo plnění vůči nám z turecké strany příliš nízké či nijaké, tak budeme sledovat všechny možnosti, jak to řešit. Včetně třeba možné arbitráže na ochranu investic,“uzavírá Vandrovec.

I kdyby se do budoucna elektrárna prodala, někdejší matka VPE, tedy společnost Vítkovice a.s., jejímž hlavním vlastníkem je Jan Světlík, z prodeje elektrárny nic nezíská. „Stále platí, že Vítkovice přišly v Turecku o zhruba 5,5 miliardy korun. Ztráta vyplývá z dluhu tureckého investora vůči vítkovické dceři Vítkovice Power Engineerin­g a z faktu, že tato dceřiná společnost nakonec skončila v konkurzu, a Vítkovice o ni tedy přišly,“uvedla na dotaz LN Eva Kijonková, mluvčí Vítkovic.

Adularya se začala stavět před šesti lety. Místní uhlí ale údajně neodpovídá kvalitě, na niž byly kotle elektrárny stavěny. Dokončení by mohlo přijít podle odhadů na více než tři miliardy korun. Situaci navíc ztížila skutečnost, že holding Naksan, do nějž Adularya patří, skončil po pokusu o puč v Turecku před dvěma lety v rukou státu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia