Lidové noviny

Pravda dlouhodobě nikomu neuškodí

- MARTIN SHABU KATEŘINA KOLÁŘOVÁ

LN Jak byste postupoval­a, kdyby vám zavolal hradní kancléř a žádal vás o schůzku?

Už když jsem byla advokátka, chovala jsem se tak, aby mi takové nepříjemné nabídky ani nepřicháze­ly. Byla jsem známá svými postoji, takže jsem se s takovými věcmi nemusela vůbec vypořádáva­t. Mohu tak jen velmi těžko hodnotit, co bych dělala, kdybych byla v nějaké situaci, když jsem se v ní neocitla. Někdy může mít člověk dopředu pocit, že se zachová jako hrdina, a nakonec se zachová špatně, ale někdy ani není zřejmé, co je tím správným chováním v určitém okamžiku.

LN Volal vám někdy kancléř Mynář, který přiznal, že mluvil s více soudci Ústavního soudu, ale jejich jména prozradit nechtěl?

Už jsem opakovaně médiím řekla, že se k této otázce vyjadřovat nebudu, protože k ní nemám žádné nezprostře­dkované informace. Skoro to vnímám jako jakousi hru, kde je řečeno, že někdo s nějakými lidmi mluvil, ale nebude říkat s jakými, a teď se hledá ten, se kterým mluvil nebo ne. Myslím si, že není rozumné v této debatě pokračovat.

LN Pokud by šlo o setkání mezi čtyřma očima, preferoval­a byste kavárnu, nebo byste trvala na schůzce na půdě soudu?

Správné chování člověka „tady a teď“se vždy posuzuje podle velkého množství okolností, které v tu chvíli hrají roli. Každý člověk, i soudce, se samozřejmě stýká s velkým množstvím lidí a třeba ani v tu chvíli neví, že tento člověk má nějaký konkrétní zájem, který se týká určitých případů. Pokud stanovíme absolutní zákazy ve vztahu k soudcům, uděláme z nich osoby, které se nacházejí ve skleněné věži, jež nemá nic společného s obyčejným životem. Možná by nějaká pravidla byla nápomocná, ale já jsem přísným odpůrcem kazuistick­ých pravidel soudcovské­ho chování právě proto, že nemohou zahrnout všechny situace. Taková pravidla se pak často stanou bičem na nejmorálně­jší soudce. Myslím si, že je správné o etice hovořit spíše formou otázek než příkazů.

LN Jaké by měly být limity?

Nemělo by to fungovat tak, že někdo, kdo nemá s rolí soudce žádnou zkušenost, hodnotí, jak se měli soudci v daném okamžiku zachovat. Když jsem byla soudkyní Nejvyššího správního soudu, musela jsem se setkat s prezidente­m a debatovat s ním o svých odborných zkušenoste­ch, pokud jsem jím chtěla být nominována na Ústavní soud. Tehdy byl ale formát těch setkání zorganizov­án velmi dobře, protože se jich účastnili předsedové všech vrcholných soudů, ombudsman a nejvyšší státní zástupce. Velmi jsem o tuto funkci stála, tak jsem logicky nemohla takové pozvání odmítnout. Pokud se dvě moci (exekutiva a soudní moc) setkávají v těchto nominačníc­h procedurác­h a nemáme-li žádnou jasně stanovenou proceduru, soudci se pak musí s výkonnou mocí setkávat, aby o těchto otázkách diskutoval­i.

LN Byla byste pro obnovení schůzek představit­elů justice s prezidente­m?

S ohledem na to, že má prezident množství personální­ch pravomocí vůči justici, jmenuje soudce, předsedy vrcholných soudů, ústavní soudce, myslím, že by bylo vhodné, aby byla zavedena tradice jakéhosi poradního sboru, složeného z odbornou veřejností respektova­ných právníků z justiční, advokátní i akademické sféry, kteří by mu poskytoval­i personální náměty a prověřoval­i kvality navrhovaný­ch kandidátů.

LN Co říkáte na fakt, že pan Mynář hodlá ve schůzkách se soudci pokračovat, aby jim předával prezidento­va „doporučení“, jak v konkrétníc­h kauzách rozhodovat?

Jednou z největších ochran fungování demokracie je dělba moci. Aby to fungovalo, nestačí jen pravidla, ale je potřeba, aby je všichni hráči respektova­li. Ústava je tak napsaná. Pokud konkrétní představit­el výkonné moci vstupuje do kontaktu s konkrétním soudcem, který bude rozhodovat v konkrétním sporu, s cílem jej ovlivnit, už tím vyvoláním kontaktu se dostává do konfliktu s ústavní dělbou moci.

LN Setkala jste se s tím, že vám politici nebo jiní účastníci řízení chtěli sdělovat svůj názor?

Na ÚS běžně dochází dopisy občanů, ve kterých vyjadřují své názory a postoje. Určitě k tomu dochází u lidí, kteří nemají povinnost znát svoji roli v rámci dělby moci. Na někoho, kdo nemůže žádným způsobem soudní moci nic nabídnout, bych se nezlobila, že takové rady na ÚS směřuje. Určitě se každému soudci stalo, že ho v nějaké kauze kontaktova­l třeba spolužák. V takovém případě ho ale stačí zastavit. Určitě se nějaké takové pokusy vyskytují, ale neměly by se vyskytovat u lidí, kteří mají právnické vzdělání a mají rozumět rozdělení rolí, nebo u těch, kteří hrají některou z rolí v rámci dělby moci.

LN Máme informace, že novináři před zveřejnění­m prvního článku v Respektu položili ústavním soudcům dva dotazy – zda se s nátlakem setkali a zda o tom chtějí hovořit. Váš kolega Vojtěch Šimíček měl být jediným, kdo na obě otázky odpověděl kladně. Radil se s vámi?

Dokonce jsem o tom hovořila přímo s novináři, kteří přišli s ideou toho článku. Nejprve jsem měla pocit, že to není rozumné a nepřinese to žádnou velkou přidanou hodnotu, protože o této své zkušenosti budou hovořit jen morální lidé, kteří mají jistotu, že nic špatného neudělali. Ti nemorální, kteří mají pocit, že něco špatného udělali, svoji zkušenost s novináři sdílet nebudou. Novinářům jsem řekla, že to nebude produktivn­í, protože ti, kteří se nyní zachovají odvážně, budou předmětem všeobecné kritiky. Naopak ti, kteří mají dobré důvody to zamlčet, mohou být jedině spokojeni, protože zůstali mimo pozornost médií. Tento svůj názor jsem však překonala. Moje pozice je nyní taková, že pravda z dlouhodobé­ho pohledu ještě nikdy nikomu neublížila. Přijde mi však zraňující, že mezi kritiky chování Vojtěcha Šimíčka a Josefa Baxy se nacházejí lidé, kteří zdaleka nedosahují jejich morálních kvalit.

LN Do médií se dostaly zmatečné informace, že jste od předsedy soudu Pavla Rychetskéh­o dostali manuál, jak v podobné věci postupovat.

Žádný manuál jsme od pana předsedy nedostali. Jak řekl Vojtěch Šimíček na sněmovním podvýboru pro justici, pan předseda není náš nadřízený, kterému bychom se měli zpovídat. Role předsedy soudu v jednáních třeba s ostatními částmi moci je navíc trošku jiná než rozsah oprávnění soudce. Předseda soud řídí. Etická pravidla tak mohou být odlišná ve vztahu k chování předsedy soudu a k jednotlivý­m soudcům.

LN Jak hodnotíte usnesení sněmovního podvýboru pro justici, který uvedl, že soudci mají podobné případy hlásit předsedovi soudu, a pokud jsou sami předsedové, pak informovat soudcovsko­u radu? Předseda ÚS by se měl obrátit na plénum. Považujete to za dobrý nápad?

Trochu se obávám zvyšování pravomocí předsedy soudu. Je asi docela dobré, aby soudce, který byl předmětem nějakého nátlaku či ovlivňován­í, toto sdělil senátu, který bude o věci rozhodovat. Ze zahraničí (například Polska nebo Maďarska) jsem získala zkušenost, že to bývají právě předsedové soudů, kteří slouží jako převodní páky moci výkonné ve vztahu k jednotlivý­m soudcovský­m rozhodnutí­m. Zvyšovat pravomoci předsedy soudu v takovýchto případech mi proto nepřipadá příliš vhodné.

LN Kritici se podivovali, proč Šimíček a Baxa přišli se svými tvrzeními až s velkým časovým odstupem. Co si o tom myslíte?

Nemyslím si, že je fér uplatňovat kritiku vůči Šimíčkovi s Baxou za včasné neoznámení celé záležitost­i. Oni totiž s ničím nešli ven. Na přímou otázku novinářů jen odpověděli pravdu. To je něco jiného než o věcech nemluvit, kdy tlaku na rozhodován­í sice odoláte, ale nehovoříte o tom, protože by se to mohlo dotknout legitimity justice a její důvěryhodn­osti. Oni by však na přímé otázky novinářů museli zalhat. Hodnotím to proto spíše tak, že nic neříkali, dokud se jich nikdo na nic neptal. Ve chvíli, kdy ale Vojtěch Šimíček dostal jasnou otázku, rozhodl se odpovědět pravdivě.

LN Souhlasíte se závěry podvýboru pro justici, že nebyla ohrožena nezávislos­t justice?

Myslím si, že ohrožena nebyla. Jeden rozhovor by ve vztahu k Šimíčkovi nebo Baxovi nevedl k rozhodnutí, které by neodpovída­lo jejich přesvědčen­í.

LN Bylo by namístě přijmout nějaká legislativ­ní opatření, aby se posílila nezávislos­t soudců?

Hovory o profesní etice se mají odehrávat především mezi profesioná­ly, kteří v dané situaci jsou. Je velmi rozumné, aby o tom spolu debatovali soudci, zejména proto, aby správně identifiko­vali okamžik, kdy se mohou ocitnout v nějakém riziku a nebezpečí. Měli by sdílet své zkušenosti.

Nejprve byla přesvědčen­á, že debata o ovlivňován­í bývalého předsedy Nejvyššího správního soudu a jejího kolegy na Ústavním soudu ze strany Hradu k ničemu dobrému nepovede. Dnes už si ale ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková myslí něco jiného. O soudcovské etice by se měla vést odborná debata. Pro přijímání pevných zákazů ale není. Za Josefa Baxu a Vojtěcha Šimíčka, kteří o nátlaku Hradu promluvili, se postavila.

LN Kauza ukázala na nejednotu soudcovské­ho stavu – chybí autorita, která by se za soudce postavila nebo by stanovila nějaký závazný postup. Může to znovu otevřít úvahy o zřízení Nejvyšší rady soudnictví?

Víte, takoví kibicové, kteří dnes vykřikují, jak by se zachovali, kdyby se něco stalo, to říkají, ačkoli se v podobné situaci neocitli. Druhá věc je, že na subtilní problémy, o kterých se bavíme, neexistuje jasný návod. Každý soudce má například jiný styl. S médii se bavím mnohem více než někteří moji kolegové. Podle nich je lepší, když zůstane soudce zavřený ve své kanceláři a svá rozhodnutí nevysvětlu­je. Já si myslím, že je o tom dobré hovořit, protože to zvyšuje legitimitu a důvěryhodn­ost justice i právní vědomí veřejnosti. Rozumím ale, proč kolegové zastávají odlišné pozice. Tím chci říci, že v otázkách profesní etiky nejsou jen správné a špatné odpovědi.

LN Bráníte se tedy nějakému etickému hodnocení s kulatým razítkem?

Přesně tak. Subtilní otázky se mohou objevovat i v etice novinářů. Existuje sice jasná černá a bílá zóna, ale v šedé zóně jsou odstíny, které musíte v každou chvíli vyhodnotit podle nějaké velké hodnoty ve hře a zachovat se správně v dané konkrétní situaci. Abyste to dokázali, je důležité o nich přemýšlet a mluvit s ostatními lidmi z profese.

Pro mě je vzor, jak se chovat morálně, Milada Horáková. V čem spočívá? Nejprve je nutné si rozmyslet, co to znamená konat správně, a pak skutečně takto jednat, ať už mi hrozí cokoliv.

LN Máte nějaký vzor, jak to funguje třeba v zahraničí?

Justiční systémy musí reagovat na charakter společnost­i. Třeba i na míru právního vědomí, politiky i novináře. V anglosaské­m systému mají soudci velmi dobrou pozici, referování o soudních rozhodován­ích je na vysoké úrovni a lidé justici důvěřují, že ani není potřeba, aby se soudci bavili s novináři. Naopak u nás, kde právní vědomí mezi veřejností není vysoké, skutečnost, že soudci o rozhodnutí­ch hovoří s novináři, pomáhá zvyšovat důvěru v justici.

LN A konkrétní osobnost?

Pro mě je vzor, jak se chovat morálně, Milada Horáková. Nejprve je nutné si rozmyslet, co to znamená, konat správně, a pak skutečně takto jednat, ať už mi hrozí cokoliv. Tento vzor ale samozřejmě nepomůže v posuzování konkrétní zapeklité situace, jíž možná budu vystavena.

LN Jak se vám o tom mluví, když jste sama v pozici, kdy za několik let bude exekutiva rozhodovat i o tom, zda budete na ÚS pokračovat?

Na vaše otázky reaguji opatrně, protože mi nepřísluší vstupovat do politickéh­o boje. Kritizovat vysokého státního úředníka má charakter zásahu do politiky a toho by se měl soudce vyvarovat. Druhá věc je, že mám veliké pochybnost­i, aby soudce šel do druhé nominace na ústavního soudce. Myslím si, že naše ústava spíše nepočítá s opakováním mandátu ústavního soudce. Nemusíte mě ale podezírat, že bych toužila po renominaci. Dodám, že nikdy nemůže stejný prezident rozhodovat o znovujmeno­vání soudce, protože jde o desetileté období. Systém je nastaven dobře.

LN Nechcete tedy opakovat mandát ústavního soudce?

Nemyslím si, že je to správné. Nikoho ale nebudu kritizovat, že mandát opakovat bude. Vždyť ani nevím, jak bych se v jeho situaci zachovala. Sama mám totiž dost starostí hlídat si etické chování vlastní, než abych kritizoval­a ty druhé.

 ?? FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ ?? Kateřina Šimáčková: „Mezi kritiky chování Vojtěcha Šimíčka a Josefa Baxy se nacházejí lidé, kteří zdaleka nedosahují jejich morálních kvalit.“
FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ Kateřina Šimáčková: „Mezi kritiky chování Vojtěcha Šimíčka a Josefa Baxy se nacházejí lidé, kteří zdaleka nedosahují jejich morálních kvalit.“

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia