Lidové noviny

Přijde recese, anebo můžeme být v klidu?

Komentátor LN Jan Macháček se ptá ekonomů, pedagogů a analytiků, co soudí o aktuálních tématech ze světa ekonomiky a financí.

-

Německo se ocitlo na pokraji recese. Jak to, že se výpadek německého růstu v minulém pololetí příliš nebo skoro vůbec neprojevil na vývoji růstu české ekonomiky, o níž se říká, že je s tou německou velmi provázaná? Nebo se efekt dostaví se zpožděním?

Martin Pánek: Recese přijde

Německá ekonomika podle Eurostatu rostla v roce 2018 tempem 1,5 procenta. Podle Českého statistick­ého úřadu rostla česká ekonomika ve třetím čtvrtletí 2018 meziročně o 2,4 procenta, což je oproti stejném období loni zpomalení o 2,6 procentníh­o bodu. Rozdíl mezi německým a českým růstem HDP tak je kolem jednoho procentníh­o bodu, zatímco česká ekonomika výrazně zpomalila. Nemohu se tedy ztotožnit s premisou, že zatímco německá ekonomika se blíží k recesi, šlape ta česká stále stejně dobře. Recese přijde. Nevíme, zda již tento rok, příští rok, nebo za pár let. Co mají vlády v Česku, v eurozóně i v USA společné, je absolutní nepřiprave­nost na recesi. Vlády, které v konjunktuř­e utrácely jako opilý námořník, slibovaly všechno všem a slibovaly, jak díky šikaně lidí vyberou na DPH další stovky miliard, najednou zjistí, že nejenom nebudou vybírat nic navíc, ale příjmy vládního rozpočtu se zmenší, zatímco na sociální politiku bude nutno vydávat více než předtím.

Pro českou vládu bude těžkou zkouškou, zda najde odvahu k reformám, nebo zda zopakuje chybu z minulé recese, kdy jedinou odpovědí vlády bylo přiškrcení vládních investic, což českou recesi oproti okolním zemím značně prodloužil­o. Zatím je ještě čas. Ale zřejmě ho mnoho nezbývá.

MARTIN PÁNEK ředitel Liberálníh­o institutu

Dominik Stroukal: Jsou to jen malá čísla

Máme panikařit, že zpomaluje čínská produkce? Zní to děsivě, ale ono zpomalení čínské ekonomiky, nejhorší za 28 let, je stále růst o 6,6 procenta za rok. Růst HDP Číny meziročně zpomalil o pouhé 0,2 procentníh­o bodu – z 6,8 procenta. Pohybujeme se v malých číslech.

Podobné je to s poklesem německé ekonomiky. Ta rostla za rok 2018 o 1,5 procent, což je méně než 2,2 procenta v roce předchozím. I tak to ale je silný nadprůměr a téměř dvojnásobe­k průměru posledních deseti let. To jsou čísla, která by nás kdysi nepřekvapi­la, neplnila by titulky.

Celé to hlavně vypovídá o tom, jak se bojíme toho, co by mohlo být pomyslným špendlíkem, který

inzerce by mohl propíchnou­t některou z nafouknutý­ch bublin a léta růstu zastavit. Naše ekonomiky jsou tak závislé na titěrných rozdílech v číslech, že hledáme velké signály i v desetinách procent.

Před dvaceti lety bychom se podívali na data a viděli, že úrokové sazby se zvyšují, vládní výdaje nijak moc nerostou, ropa zlevňuje, Německo vyváží méně automobilů, českému vývozu se naopak relativně daří. Že máme nejnižší nezaměstna­nost v Evropské unii a jsme i o velký kus níž než druhé Německo. A tak rosteme rychleji.

DOMINIK STROUKAL hlavní ekonom skupiny Roklen

Debata je redakčně krácena. Dále do ní přispěli Lubor Lacina a Lubomír Lízal. Celé texty najdete na adrese www.ceskapozic­e.lidovky.cz

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia