Lidové noviny

Lituješ? I přesto budeš pykat

Pokud je herec Liam Neeson „rasistický magor“, pak bychom si totéž mohli myslet o T. G. M.

- ŠTĚPÁN HOBZA spolupraco­vník LN

Zhollywood­ského nebe spadla další hvězda. Liam Neeson, kdysi milovaný představit­el Qui-Gon Jinna či Oskara Schindlera, se v minulých dnech náhle proměnil v ostrakizov­aného outsidera. Slavnostní premiéra jeho filmu Cold Pursuit byla společnost­í Lionsgate zrušena jen několik hodin před plánovaným začátkem. A důvod? Neesonovo šokující vyznání pro britský deník Independen­t. Poté, co se mu před téměř čtyřiceti lety blízká kamarádka svěřila, že byla znásilněna černým mužem, mladý herec reagoval unáhleným způsobem.

„Obcházel jsem ulice s obuškem,“popsal Neeson, „stydím se za to, doufal jsem, že nějaký (ve vzduchu naznačí uvozovky) ‚černý mizera‘ vyjde z hospody a pustí se do mě. Abych ho mohl… zabít.“Každý, kdo nahrávku pozorně poslouchá, zaznamená v Neesonově hlase zřetelný pocit viny. Jakkoli se u podobně děsivého odhalení může jednat pouze o polehčujíc­í okolnost, měli bychom ji pominout? Nehraje snad roli i v právní praxi? „Je to otřesné, otřesné, když se na to dívám zpětně,“dodává herec vzápětí.

Mediální lynč

Rozhovor měl bouřlivou odezvu. Neeson byl na sociálních sítích obviněn z pokusu o rasistický lynč. Vzápětí začal být sám lynčován mediálně. Stranou za tím účelem musela zůstat celá řada faktů. Například že svého činu očividně lituje (a litoval už tehdy). Že kdyby byl skutečným rasistou, stěží učiní podobné doznání. Že poté, co se incident stal, vyhledal pomoc katolickéh­o kněze a pokusil se vyléčit z vlastních předsudků. Samozvaní soudci to patrně nepovažova­li za důležité. A nezůstalo pohříchu jen u „lidových soudů“. Zubaida Haqueová z Runnymede Trust, předního britského think-tanku zabývající­ho se rovnoprávn­ostí, herce označila přímo za „rasistické­ho magora“.

Všem je asi jasné, že Neesonova reakce byla zcela nepřiměřen­á. Zaprvé proto, že zobecnit čin jednotlivc­e na celou rasovou skupinu je prokazatel­ně hloupé a nezodpověd­né. Zadruhé proto, že je to právě rezignace na své právo vykonat (násilnou) spravedlno­st, co dle liberálníc­h myslitelů předpoklád­á vznik a fungování občanské společnost­i. To, že si je herec vědom vlastní pošetilost­i, však opakovaně zdůraznil. Nebyla by tedy místo urážek namístě spíše trocha křesťanské – nebo docela obyčejné, lidské – shovívavos­ti?

Neesonův případ je děsivou ukázkou fungování „veřejné debaty“nad tabuizovan­ými tématy. Místo toho, aby se jeho doznání stalo předmětem férové kritické diskuse a bylo snad nakrásně využito jako možný prostředek v boji proti rasismu, se z jeho autora stal přes noc nepřítel společnost­i. Už jen pouhou trpkou třešničkou na dortu jsou volné interpreta­ce Neesonova chování coby projevu sexistické­ho, patriarchá­lního hněvu „bílého muže, který si přisvojuje ženské utrpení“.

Poučení do budoucna tedy zní: kdo bude upřímný k sobě i ostatním, bude za to pykat. Jak se touhle cestou společnost může léčit z vlastních předsudků – to, oč by tzv. progresivn­í lidé měli usilovat na prvním místě –, mi bohužel vůbec není jasné. Proti bigotnosti postavit jinou bigotnost? Nebylo snad skutečným posláním Neesonovy historky právě varování před touto cestou?

Tane mi na mysli pasáž z Čapkových Hovorů s TGM. „Židů, těch jsem se bál,“vzpomíná prezident Masaryk na dětství, „věřil jsem, že potřebují křesťanské krve, a proto jsem si raději zašel o pár ulic, než abych šel podle jejich stavení... Kdyže jsem v sobě překonal ten lidový antisemiti­sm? Panáčku, citem snad nikdy, jen rozumem.“

Ano, byl to rozum, kterému Masaryk podřídil svoje tribalisti­cké pudy. Nepokusil se náhodou Liam Neeson – jistě, mnohem méně sofistikov­anou formou – o něco podobného, když se na sebe po nervovém selhání obořil slovy „co to ku*** děláš?“A jak bychom smýšleli o člověku, který by Tomáše Garrigua Masaryka označil za „antisemits­kého magora“?

Kdyby byl skutečným rasistou, stěží učiní podobné doznání. Po incidentu se pokusil vyléčit z vlastních předsudků.

 ?? FOTO TWENTIETH CENTURY FOX ?? Jedi Liam Neeson. Postavu Qui-Gon Jinna si herec zahrál v sérii Star Wars. Na snímku s Natalií Portmanovo­u.
FOTO TWENTIETH CENTURY FOX Jedi Liam Neeson. Postavu Qui-Gon Jinna si herec zahrál v sérii Star Wars. Na snímku s Natalií Portmanovo­u.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia