Lidové noviny

Nová strategie nás může posunout kupředu

- VOJTĚCH PETRÁČEK rektor ČVUT

Nedávno jsem se zúčastnil konference v Lichtenšte­jnském paláci, na které byla představen­a Inovační strategie České republiky do roku 2030.

Když jsem si přečetl cíle této strategie a přehled nástrojů k jejich dosažení, uvědomil jsem si, jak moc se překrývají se strategick­ými cíli a postupy, které máme na mysli na ČVUT. Ve stejné chvíli jsem si ale řekl, že konečně vzniká na centrální úrovni tak potřebný strategick­ý dokument, který jsem dlouho postrádal – počínaje důrazem na kvalitní polytechni­cké a přírodověd­né vzdělávání již na základních školách, podporu pedagogů a probouzení talentů přes zajištění celého spektra výzkumu: od základního přes výzkum aplikovaný po úspěšné aplikace, ochranu nových idejí až po spolupráci s průmyslem v oblasti výzkumu na zakázku či v inovacích.

Na ČVUT chceme realizovat strategii, která by nám umožnila být stále na špici technickéh­o vzdělávání a inovací. Rozvíjíme rovněž výzkumná a inovační centra vzniklá na ČVUT v oblasti aplikovaný­ch přírodních věd, jaderné technologi­e, umělé inteligenc­e, informatik­y, robotiky, kosmických technologi­í, energetiky, energetick­y úsporných řešení, dopravy, chytrých měst či letectví a kosmonauti­ky. A to jak v oblasti excelentní­ho výzkumu, tak v oblasti národních center kompetence a center kompetence.

To, co v našem výzkumu a inovacích vytvoříme, bychom rádi využili nejen pro výzkum a vzdělávání, ale také k tomu, abychom pomohli tam, kde je potřeba: například v regionech, které potřebují chytrá řešení, aby se v nich lépe žilo, nebo tam, kde naši pomoc může potřebovat stát (třeba v oblasti obrany).

Aby to, co vytvoříme, nezmizelo v cizích zemích a kapsách, musíme mít důkladnou ochranu duševního vlastnictv­í, dobrou licenční politiku a moderní postupy vytváření spin-off a start-up firem. K tomu jsme se pustili do intenzivní spolupráce s izraelským­i kolegy a pracujeme na společných modelech podpory vzniku nových firem.

Investovat do inovací se vyplatí

Jsem moc rád, že vše výše uvedené nacházím i ve strategii státu. Doufám, že takto mohu předpoklád­at, že ČVUT bude moci najít nejen dostatečno­u podporu rozvoje technickéh­o a přírodověd­ného vzdělání a výzkumu, ale i spojení s průmyslem, který by rovněž do výzkumu a inovace investoval.

Z diskusí s kolegy ale vím, že finance z průmyslu jsou sice důležité, ještě důležitějš­í však je, aby průmysl dokázal přijít na univerzitu se svou vizí, jak by chtěl překonat konkurenci. Aby dokázal v diskusi v našich laboratoří­ch hledat řešení a aby měl odvahu jít do inovace či do nových výrobků.

Aby s námi mluvili, řekli, co je třeba, aby stáli za svými idejemi, a když dostanou řešení, aby je dokázali prodat. Aby si také uvědomili, že i v období recese se vyplatí v průmyslu investovat do výzkumu, aby se vytvořily technologi­cké možnosti, které se uplatní po návratu konjunktur­y.

Podobně to platí i o výzkumu a vývoji pro sektory hospodářst­ví s různě dlouhým ekonomický­m cyklem. Například letectví a automobilo­vý průmysl se takto navzájem doplňují a jejich současný rozvoj může stabilizov­at hospodářst­ví. Proto se oběma oblastem intenzivně věnujeme.

Pravda je, že každá strategie a její realizace musí být správně komuniková­ny a vysvětleny lidem, průmyslový­m partnerům i ve světě. A tak jsem rád, že Česká republika chystá dynamickou prezentaci toho, že se chce vrátit na pozici země příznivé pro inovace a hi-tech průmysl s vysokou přidanou hodnotou. I my na ČVUT jdeme tímto směrem.

Každá strategie musí mít rovněž nastavenu řídící strukturu a odpovědnos­t za její realizaci a jsem rád, že se garance nad inovační strategií ujal pan premiér a že se na její realizaci podílel renomovaný tým koordinova­ný Karlem Havlíčkem.

Doufám, že se vše při realizaci inovační strategie ČR bude dařit. I v přípravě budoucích strategick­ých projektů je pro nás na univerzitě tato strategie velmi důležitá a myslím, že nás všechny skutečně může posunout vpřed.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia