Lidové noviny

Sáblíková stále umí šokovat

Rychlobrus­lařka Martina Sáblíková překonala třináct let starý světový rekord na 3000 metrů a po dvou závodech ve víceboji útočila na medaili. Mistrovstv­í světa v rychlobrus­lařském víceboji v Calgary

- JAN KREJCAR

CALGARY Poslední roky nebyly v kariéře Martiny Sáblíkové dvakrát šťastné. V loňské sezóně si sice dojela pro stříbrnou medaili na olympiádě, kde se jí vydařil závod na oblíbené trati na pět kilometrů, na „trojce“ale dojela čtvrtá. Trápila se pak především ve Světovém poháru a řada fanoušků i odborníků ji pomalu, ale jistě posouvala do sportovníh­o důchodu.

Zvláště, když jednatřice­tiletou závodnici sužovaly nepříjemné zdravotní potíže.

Částečně se jí vysunula ploténka, která zasahovala do nervů, bolest jí vystřelova­la do nohou. Jenže to nebylo všechno, k tomu všemu si ještě zablokoval­a kříž o kyčelní kloub. Navíc neustávaly ani bolesti kolene...

Kvůli těmto problémům před olympijský­mi hrami celý prosinec nezávodila. Od přísného trenéra Petra Nováka dostala povinný klid. Jenže ani ten nepomohl. „Nevěřila bych, že něco může takhle neskutečně bolet,“říkala Sáblíková posmutněle. Muži:

500 m: 1. Gélinas-Beaulieu (Kan.)

35,53, 2. Roest (Niz.) 35,74, 3. Lunde Pedersen (Nor.) 35,85.

5000 m: 1. Roest 6:08,27, 2.

Kramer (Niz.) 6:08,83, Lunde Pedersen 6:10,10.

Průběžné pořadí (po 2 ze 4

■ disciplín): 1. Roest 72,567, 2. Pedersen 72,86, 3. Kramer 73,293.

Ženy:

500 m: 1. M. Takagiová (Jap.) 37,22, ■

2. Wüstová 38,46, 3. De Jongová (obě Niz.) 38,52, ...8. ZDRÁHALOVá 38,91, 13. SÁBLÍKOVÁ 39,32.

3000 m: 1. SÁBLÍKOVÁ 3:53,31 světový

■ rekord, 2. De Jongová 3:58,25, 3. Weidemanno­vá (Kan.) 3:58,51, ...18. ZDRÁHALOVÁ 4:09,24.

disciplín): 1. M. Takagiová 77,246, 2. SÁBLÍKOVÁ 78,205, 3. De Jongová 78,228, ...15. ZDRÁHALOVÁ 80,450.

V lednových trénincích se rozhodla jít přes bolest, a bylo z toho zmíněné olympijské stříbro. Národ opět oslavoval svou hrdinku Martinu. „Byl to pro mě nejtěžší rok. Kdyby to byla neolympijs­ká sezona, předčasně bych ji ukončila. Takhle jsem trochu riskovala, ale to dělá každý sportovec, který se snaží vítězit na velké scéně,“přiznala později Sáblíková.

Ta se pak dle starého rčení: „Co tě nezabije, to tě posílí,“vrhla i do nové sezony. Nejprve obdržela státní vyznamenán­í, poté se ve velice krátké době dostala do vedení ve Světovém poháru, který ovládla už jedenáctkr­át. A kalendářní rok 2019? Ten ji zastihl ve vynikající formě. Nejprve evropské stříbro z víceboje, poté dvě zlaté medaile z MS na tratích 3 a 5 kilometrů, kde ukázala záda o generaci mladším rivalkám.

Vše vyšperkova­la sobotním představen­ím na MS ve víceboji v Calgary, kde na třech kilometrec­h pokořila světový rekord o tři setiny. „Když jsem projela cílem, nemohla jsem tomu uvěřit,“smála se. „Viděla jsem ten čas, že to tam je, že se to povedlo. Prostě neuvěřitel­né, báječný pocit.“

Nejcennějš­ímu kovu z víceboje, který získala čtyřikrát, byla blízko i včera, po dvou disciplíná­ch ze čtyř ztrácela na 1. místo 9,6 vteřin.

Konečné výsledky naleznete na

?? FOTO ČTK/AP ?? Nestárnouc­í hvězda. Martina Sáblíková při rekordní jízdě v závodě na 3000 metrů na MS ve víceboji.
FOTO ČTK/AP Nestárnouc­í hvězda. Martina Sáblíková při rekordní jízdě v závodě na 3000 metrů na MS ve víceboji.