Lidové noviny

Picassova květina unikne zkáze

Polozapome­nutá mozaika přežije demolici brutalistn­í budovy Transgasu na Vinohradec­h

- MICHAL BERNÁTH

PRAHA Na plotě z dřevěných desek se skvějí nápisy jako „Hanba vám!“a „Transgas!“. Za ním se ozývají zvuky řezačky zakusující se do kovových prvků brutalistn­ího komplexu ze 70. let – budovy Transgasu, již čeká demolice.

Zkázu pražského administra­tivního obra, který vznikl v souvislost­i s výstavbou stejnojmen­ného plynovodu, přežije jen budova přiléhajíc­í k sídlu Českého rozhlasu. V jejích útrobách se přitom skrývá téměř zapomenutý skvost – mozaika podle kresby Pabla Picassa.

„Skládačku“z různobarev­ných kousků skla vytvořil v roce 1980 italský malíř a mozaikář Sauro Ballardini. „Bylo to těsně před jeho návratem do Itálie,“vzpomíná umělcův syn Andrea. Ballardini vycházel z kresby, kterou slavný španělský umělec věnoval v roce 1955 Světové odborové federaci. Podle odborníků je dílo zobrazujíc­í květinu složenou z lidských rukou neprávem opomíjeno, i když ho nevytvořil Picasso vlastní rukou.

Nynější vlastník budovy, kterým je přes skupinu Unimex miliardář Jiří Šimáně, ujišťuje, že mozaika nedojde úhony. „Určitě o ni bude dobře postaráno,“řekl LN.

Rok 1980 v Praze. Dokončují se stanice metra Roztyly, Chodov, Opatov a Háje. Do úřadu prezidenta byl po pouze formální volbě zvolen opět Gustáv Husák a do provozu byl uveden například 162 metrů vysoký vysílač na Pradědu. V průběhu stejného roku ale také pracuje v českoslove­nské metropoli jistý italský umělec na nevelké skleněné mozaice, jejíhož návrhu je autorem světoznámý umělec. Kousek po kousku ji dává dohromady v jedné z budov symbolu brutalismu – areálu Transgasu.

Mozaika vytvořená Saurem Ballardini­m upadla trochu neprávem v zapomnění, a to i přesto, že byla vytvořena podle předlohy nikoho jiného než legendární­ho Pabla Picassa. „Můj otec mozaiku vytvořil v roce 1980, těsně před návratem do Itálie,“vysvětluje syn italského umělce Andrea.

Jak on sám připomíná, původní kresbu, ze které návrh pražské mozaiky vychází, věnoval Picasso v roce 1955 Světové odborové federaci k desátému výročí jejich založení. Až do roku 1969 organizaci navíc předsedal Louis Saillant, dědeček Andrei Ballardini­ho. „V srpnu 1968 se ale postavil proti okupaci Českoslove­nska a poté byl přátelsky ‚odstaven‘,“popsal jeho potomek.

Ballardini­ho pražská studia Italský malíř a mozaikář Sauro Ballardini v Praze vystudoval akademii výtvarných umění a do veřejného prostoru stověžatéh­o města se zapsal vícekrát a viditelněj­i než v případě mozaiky v Transgasu. Je totiž autorem například velké panoramati­cké mozaiky Bitva o Sokolovo ve stanici metra Florenc nebo také velké mozaiky Člověk dobývající nové horizonty vesmíru v Telekomuni­kačním centru na Žižkově, kterému hrozí spolu s mozaikou demolice.

Již zmíněná dílo v Transgasu má díky spojitosti s Picassem zvláštní hodnotu, na poměry Prahy i Česka výjimečnou. „Je to do velké míry vzácnost. Je vypracován­a podle Picassovy kresby, a není to tudíž ve vztahu k němu takzvané dotýkané dílo. Přesto to není žádné druhořadé dílo, sám Ballardini je ve svém oboru uznávané jméno,“řekla serveru Lidovky.cz kurátorka sbírky veřejných plastik Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová.

Svou roli hraje i historický kontext, na který pro LN upozornila Milena Bartlová z katedry teorie a dějin umění Vysoké školy uměleckopr­ůmyslové v Praze. „Je to významný doklad umění padesátých let. I když to tak dnes nevypadá, v tehdejší situaci byla Picassova tvorba u nás velmi důležitá proto, že ukazovala možnost používat více stylizovan­ou formu, než byl tehdejší popisný socialisti­cký realismus,“uvedla Bartlová a dodala, že si takové dílo zaslouží ochranu a jeho případné přenesení je až krajní možností, jak jej zachránit.

Podle Foltýnové je navíc překvapují­cí, že majitelé objektu už tuto unikátní ozdobu malé recepce v přízemí nepropagov­ali více. „Je s podivem, že firma, která v takovém domě sídlí, nemá takové dílo jako svou vlajkovou loď a neprezentu­je ho pro lepší image své firmy,“myslí si Foltýnová.

Majitelé často nevědí, co mají Podle kurátorky vznikaly takové mozaiky za socialismu jako výzdoba veřejných budov. Často na zakázku pro Svaz výtvarných umělců, většinou se tak jedná o umělecky hodnotná díla. „Po roce 1990 se tyto budovy dostávaly do soukromých rukou, je tedy možné, že jsou některá hodnotná díla někde skryta. Majitelé často ani nevědí, co mají,“popsala kurátorka pražské galerie.

Budovu, která těsně přiléhá k Českému rozhlasu, vlastní firma BLDG Vinohradsk­á, jejímž jediným akcionářem je společnost Unimex. Za ní stojí čeští podnikatel­é Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Šimáně na dotaz LN potvrdil, že mozaika se rozhodně nikam stěhovat nebude.

„Samozřejmě není vyloučeno, že v rámci rekonstruk­ce, v nouzové situaci, bude mozaika přemístěna v rámci budovy, ale určitě o ni bude dobře postaráno,“ujistil český miliardář, který skrze svou další společnost, Smartwings, zároveň ovládá České aerolinie.

 ??  ??
 ??  ?? Komplex tří budov byl postaven v letech 1972 až 1978 v brutalisti­ckém stylu Vinohradsk­á třída Český rozhlas dům s Picassovou mozaikou Římská budovy odsouzené k zániku železniční tunel Národní muzeum
Komplex tří budov byl postaven v letech 1972 až 1978 v brutalisti­ckém stylu Vinohradsk­á třída Český rozhlas dům s Picassovou mozaikou Římská budovy odsouzené k zániku železniční tunel Národní muzeum

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia