Lidové noviny

Operace Stoka

ZJIŠTĚNÍ LN: Zatýkání v Brně bylo první fází případu, policie chystá další zásah Důkazy získala i díky modernímu laserovému odposlechu Rozmluvil se podnikatel Talabani, znalý brněnského podsvětí

- ONDŘEJ KOUTNÍK

BRNO Když detektivov­é před několika lety začali mapovat a rozkrývat propojení brněnských politiků, úředníků a podnikatel­ů, své pátrání nazvali příznačně: Stoka. Tak se jmenuje operace, kterou vyšetřovat­elé spustili na konci minulého týdne. V policejní síti zatím uvázlo devět obviněných lidí, z toho pět dlí ve vazbě.

Zatýkání z minulého týdne bylo dle informací LN teprve první fází případu a je pravděpodo­bné, že po výsleších již nyní obviněných a vazebně stíhaných se spustí další kolo operace.

Na počátku pátrání byl brněnský podnikatel iráckého původu Saman El-Talabani, postava spojovaná s tamním podsvětím. Před lety vykonstruo­val příběh, jak jej šikanují tehdy vysoce postavení policisté Robert Šlachta a Richard Ohnoutka. Důstojníky udal u GIBS. Od té doby byl Talabani pod drobnohled­em policistů a ti při tom narazili na podezřelou síť podnikatel­ů. LN navíc zjistily, že Talabani, stíhaný na svobodě, se před detektivy nyní rozhovořil. Komentovat průběh vyšetřován­í pro LN však Talabaniho advokát Robert Scigiel odmítl: „Jsem vázán mlčenlivos­tí.“

Policie pátrá po korupci ve veřejných zakázkách v městské části Brno-střed a zároveň prověřuje okolnosti mýtného tendru. Razie zasáhla i provozovat­ele mýtného systému Kapsch, antimonopo­lní úřad a také vládní hnutí ANO, protože dva jeho dnes už bývalí politici jsou ve vazbě a první místopředs­eda Jaroslav Faltýnek čelí podezření, že zkoušel ovlivnit rozhodnutí antimonopo­lního úřadu.

Dosud se mělo za to, že policie Faltýnka kvůli mýtnému tendru sledovala od podzimu roku 2017. Podle zdrojů LN se však vyšetřovat­elé šéfovi poslanecké­ho klubu a politikům na úřadu Brno-střed věnovali delší dobu, zhruba od Vánoc roku 2016.

V operaci Stoka šlo podle zdrojů blízkých vyšetřován­í o jednu z největších protikorup­čních operací v dějinách tuzemské kriminalis­tiky. Při vyšetřován­í se využilo nejmoderně­jších technologi­í. Policisté část důkazů získali díky dálkovým laserovým odposlechů­m. V terénu bylo šedesát pracovních skupin, z nichž některé čítaly i deset osob. Do zásahu se zapojilo přes pět set lidí na různých místech v zemi.

Vzhledem k rozsahu a počtu zapojených kriminalis­tů se zdá až neuvěřitel­né, že zásah předem nikdo nevyzradil. Nejen z toho měli detektivov­é před zahájením operace obavy. Nervozitu jim přivodil také fakt, že měli políčeno na politiky vládního hnutí ANO.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic