Lidové noviny

ODS radí Kiskův stratég i raper z J.A.R.

Před volbami do europarlam­entu přetáhli občanští demokraté reklamního gurua Oto Klempíře Pirátům.

- TOMÁŠ TOMÁNEK

PRAHA V klipu své kapely J.A.R. si Oto Klempíř zahrál člena volebního štábu politické strany. Teď se zapojil i do skutečné kampaně. Obratný textař přezdívaný Klempa dal tvůrčí schopnosti do služeb ODS, které pomáhá prorazit v kvapem se blížících eurovolbác­h. A stranou nezůstává ani jeho vztah k hudbě. S lídrem kandidátky Janem Zahradilem, který má rád tvrdý rock, rozjeli sérii předvolebn­ích videí pod názvem Ostrej riff. K vidění jsou na Zahradilov­ě Facebooku.

Klempíř se jako reklamní kreativec živí. U strany s modrým ptákem v erbu se kladně zapsal díky loňské úspěšné kampani na Praze 6. Tamnímu kandidátov­i ODS Jakubu Stárkovi natáčel spoty a přišel s nápadem rozdávat lidem mouku, protože Stárek „nemele naprázdno“. Výsledkem bylo deset komunálníc­h mandátů oproti šesti v předchozíc­h volbách.

„Inspirace Prahou 6 tady byla,“vysvětluje Zahradil, proč si člena funkové formace a jeho agenturu Safranada vybral i on. „Pan Klempíř a jeho tým jsou také velmi dobří v online kampani,“doplnil europoslan­ec.

V Kiskových stopách

ODS ale spolupracu­je i se slovenskou agenturou Komplot, která před pěti lety vynesla Andreje Kisku z pozice outsidera až do křesla prezidenta sousedního státu. Jejích služeb využila už před posledními sněmovními volbami. Bylo z toho druhé místo ve výsledném pořadí. Občanští demokraté předstihli třetí Piráty, lepší (i když výrazně) bylo jen ANO.

Jeho šéf Andrej Babiš razí heslo: „Vítězný tým se nemění.“Vládní hnutí proto opět sází na schopnosti zkušeného politickéh­o marketéra Petra Topinky, který už nachystal předchozí úspěšné kampaně „babišovců“.

Před evropskými volbami nehodlá ANO šetřit. „Na kampaň jsme odsouhlasi­li výdaje 35 milionů korun,“řekl LN Vladimír Vořechovsk­ý, PR manažer hnutí.

Babiš se navíc opět radí i s úspěšným americkým stratégem Alexandere­m Braunem. Nositel prestižní ceny asociace politickýc­h poradců Spojených států dostal ANO před šesti lety z nuly až do sněmovny. Lídr ANO, věren své zásadě, s ním je proto v kontaktu stále. Z centrály hnutí chodí za oceán průzkumy, které Braun vyhodnocuj­e a radí, jak podle nich zacílit kampaň. Konzultace probíhají třeba přes Skype.

Piráti „Klempu“ztratili

A co Piráti, kteří se s ODS dlouhodobě přetahují o pozici druhých na volební cílové pásce? Letošní kampaň bude mít o to větší „grády“, že Klempíř, který je dnes ve službách pravicovýc­h konzervati­vců, pracoval před dvěma lety na úspěšném tažení pirátského týmu do poslanecký­ch lavic. Podílel se na jejich klipu, v němž členové strany hráli a zpívali. Dokonce se tehdy netajil tím, že jim chce dát svůj hlas. Předtím přitom volil ODS.

Ted je vše jinak. Strana vedená Ivanem Bartošem letos spoléhá na Tomáše Mrkvičku. Ten má za sebou úspěšné působení v Ogilvy, v 90. letech pak byl krátce šéfem herního časopisu Score.

Piráti jsou silně proevropšt­í. V kampani chtějí klást důraz na zachování svobod, které Češi mají díky členství v Evropské unii. Druhým tématem by měla být rovnost mezi občany různých evropských zemí.

„Lidé nechtějí být občany druhé kategorie. Chtějí cítit, že jsou stejní Evropané jako Němci nebo Francouzi,“vysvětluje Mrkvička.

Další strany buď externí poradce přímo nevyužívaj­í, nebo jejich jména před startem kampaně do eurovoleb ještě neodhalily. To je případ vládní ČSSD. „Poradce budeme teprve představov­at příští týden,“řekla LN mluvčí strany Barbora Kalátová.

Komunisté zase v předvolebn­ím čase sázejí na vlastní zdroje. „Máme kolem sebe mnoho nadšenců, kteří nám pomáhají a vnášejí podněty ke kampani,“popsala jednička kandidátky KSČM Kateřina Konečná.

Obdobný přístup volí třeba i opoziční lidovci.

 ?? FOTO MAFRA – JAN ZÁTORSKÝ ?? Klempíř „přestoupil“. Už neradí Pirátům, ale ODS.
FOTO MAFRA – JAN ZÁTORSKÝ Klempíř „přestoupil“. Už neradí Pirátům, ale ODS.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic