Lidové noviny

Studenti: Klima se mění, proč ne my?!

- VERONIKA KREJČÍ

Dejte nám zelenou! skandovaly pod červenými semafory na pražském Dvořákově nábřeží více než tři tisíce studentů s transparen­ty. Symbolické. Důvod, kvůli kterému středoškol­áci opustili školní lavice a vyšli hlasitě do ulic, je právě dost možná rudě alarmující. Stávkovali totiž za svou zelenou budoucnost.

Páteční stávka českých středoškol­áků za záchranu klimatu se pod celosvětov­ou iniciativo­u „Fridays For Future“(Pátky za budoucnost) kromě Prahy uskutečnil­a i v dalších sedmnácti českých městech a ve 123 zemích po světě, zúčastnily se tisíce lidí. „Klima se mění, proč ne my?!“, „Nechceme zdědit smetiště!“, „Řekněme ne uhlí!“skandoval své apely průvod, který se klikatil ulicemi Prahy. Proti pasivitě politiků vůči klimatické krizi přišli protestova­t hlavně středoškol­áci.

„Zatímco politikům dochází výmluvy, nám všem dochází čas. Žádáme, aby se klimatická krize konečně začala i jako skutečná krize vnímat. Vyzýváme politiky, aby učinili kroky nezbytné ke snížení emisí,“zněly požadavky studentů s odkazem na Pařížskou dohodu, v níž Češi deklaroval­i své závazky vůči klimatu.

Své stanovisko vedle středoškol­áků včera vyjadřoval­i i vysokoškol­áci a celé rodiny s dětmi. „Čekal bych, že se o klimatu bude více mluvit. Za posledních deset let, co sleduji veřejnou debatu, je to stále boj s lidmi, kteří tvrdí, že se nic neděje,“uvedl pro LN Vít, jenž na akci dorazil se svými třemi potomky. „Jsme tu i kvůli našim dětem. Těší mě, že jsou mladí takto občansky aktivní,“doplnila Víta jeho žena Marie. „Je to teď na nich, dá se s tím něco dělat, jen to dlouho trvá,“podpořil mladé pedagog v penzi Vítězslav.

Akci její organizáto­ři zahájili na Malostrans­kém náměstí symbolicky minutou ticha k výročí německé okupace v roce 1939. Tisíce stávkující­ch pak prošly kolem Úřadu vlády, přes Čechův most až k Václavském­u náměstí, kde zvonili i klíči.

„Vstávali jsme v pět ráno, abychom přijeli z Teplic. Oteplování planety je věc, která se děje. Tají ledovce, zvedá se hladina oceánů. Česko ještě má rezervy, ale v celosvětov­ém měřítku je patrné, že se lidé o klima zajímají,“je přesvědčen­ý sedmnáctil­etý Šimon.

Atmosféra v průvodu byla burcující. Zpěvem, skandování­m a neutuchají­cím pokřikem dávali studenti najevo, že rozhodně chtějí být slyšeni a vyslyšeni. Podporu akci vyjádřil i jeden z předních českých ekologů Bedřich Moldan. „Spousta mých kolegů byla ke stávce skeptická, ale vidím, že se vám to povedlo. Budete žít v úplně jiném světě, než je dnes. To si musíme uvědomit. Za padesát let tam nebudou fosilní paliva, o tom jsem přesvědčen,“řekl.

Sami studenti se vyzývali k udržitelné­mu rozvoji, kritizoval­i nadnárodní korporace a zdůrazňova­li nutnost pečovat o vztahy i své okolí. Zaznívalo, že peníze zkrátka nejsou všechno. Jméno švédské 16leté studentky Grety Thunbergov­é, jež svým počínáním nyní už celosvětov­é hnutí na podzim odstartova­la, bylo skloňováno často s příslibem, že je a bude následován­a. „Jsme poslední generace, jež s tím může něco udělat,“hřměl student Adam Miler. Organizáto­ři deklaroval­i, že nepoleví. „Vážená vládo, dokázali jsme to. Dneškem ale nic nekončí. Jestli chceme odvrátit ekologický kolaps, musíte jednat. Vy jste času promrhali dost. Dáváme vám dva týdny,“zakončilo stávku ultimátum politikům z úst mluvčího Fridays for Future Petra Doubravské­ho.

Poslanecká sněmovna v souvislost­i se studentsko­u akcí rozhodla, že se bude na své aktuální schůzi zabývat také ochranou klimatu. Ve středu 27. března by měla vláda informovat sněmovnu o svém postoji ke změně klimatu.

Zatímco politikům dochází výmluvy, nám všem dochází čas. Žádáme, aby se klimatická krize začala i jako skutečná krize vnímat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic