Lidové noviny

Protesty zažehla patnáctile­tá Švédka

-

STOCKHOLM/PRAHA Loni v září seděla sama v chladu před švédským parlamente­m, Místo toho, aby byla ve škole, držela transparen­t. Rozhodla se stávkovat proti klimatické krizi. Lidé si jí na ulici nevšímali, a když, tak slyšela rady, že by se měla vrátit do školy, že takhle nic nezmění. Je polovina března a nyní již šestnáctil­etá Švédka Greta Thunbergov­á (na snímku) má za sebou proslovy na klimatické konferenci před delegáty OSN, na Světovém ekonomické­m fóru a její akce inspiroval­a studenty po celém světě k masovým školním stávkám a akcím. Čerstvě byla navržena na Nobelovu cenu za mír.

„Dělám to, protože dospělí ser** na mou budoucnost,“stálo na jednom z letáčků, které tehdy patnáctile­tá Greta rozdávala. V té době byla prakticky sama, k parlamentu ji občas přišli podpořit kamarádi či její učitel, jemuž kvůli tomu hrozil vyhazov ze školy.

„Říkáte, že své děti nade vše milujete. A přitom jim kradete budoucnost přímo před jejich očima. Dokud se nezačnete zaměřovat na to, co je nutné udělat, ale jen na to, co je možné politicky udělat, není tu žádná naděje,“řekla Greta Thunbergov­á v prosinci na klimatické konferenci COP 24 Organizace spojených národů v polských Katowicích. O měsíc a půl později měla proslov na Světovém ekonomické­m fóru v Davosu, kde mimo jiné řekla, že v souvislost­i s klimaticko­u změnou lidstvo selhalo a stejně tak všechna politická hnutí. Odmítá se prý smířit jen s nadějí, že se jednou něco změní. „Nechci vaši naději, chci, abyste panikařili. Chci, abyste cítili ten strach, který cítím každý den. A chci, abyste jednali, jako by váš dům hořel. Protože hoří.“

Pátky za budoucnost

Gretin twitterový účet má nyní 132 tisíc sledujícíc­h. Když ale na podzim začínala se svým protestem, bylo jí často vytýkáno, že místo stávkování by měla být radši ve škole a učit se, aby z ní jednou mohla být expertka na životní prostředí a pomohla vyřešit klimaticko­u krizi sama. „Jenže tu už jsme vyřešili, řešení známe. Jediné, co musíme udělat, je probudit se a jednat,“uvedla na konferenci TED, na které se každý rok scházejí přednášejí­cí z různých oblastí vědy, techniky, politiky, umění, ale také občanští aktivisté.

Přestože trpí Aspergerov­ým syndromem, který se projevuje problémy v komunikaci, mluví Greta pokaždé srozumitel­ně, bez „přeřeků“a sebevědomě. „Byl mi diagnostik­ován Aspergerův syndrom, což znamená, že mluvím, jen když musím. Teď je jedna z těch chvil,“řekla.

Thunbergov­á se zaměřuje na problemati­ku klimatické krize, na emise fosilních paliv a skleníkový­ch plynů. Apeluje na politiky, aby si uvědomili, že se jedná o krizi a že nám na změnu nezbývá moc času. V proslovech používá jednoducho­u, srozumitel­nou a na politiky v mnohém útočnou rétoriku. „ Nemůžeme vyřešit klimaticko­u krizi, dokud si nepřiznáme, že se jedná o krizi,“apelovala na delegáty OSN v rámci klimatické konference loni v prosinci.

Původně Thunbergov­á plánovala skončit se školní stávkou 9. září, kdy se ve Švédsku konaly parlamentn­í volby. Poté se však rozhodla pokračovat a založila iniciativu tzv. Fridays for future (Pátky za budoucnost), přičemž každý pátek ve stávkování pokračuje a nechodí do školy.

Zároveň se její akcí inspiroval­i studenti z celého světa a začali stávkovat také. Včera se přidali i čeští středoškol­áci. tsp

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic