Lidové noviny

Teslu Y čeká nabitá konkurence

Malé elektrické SUV postavené ze tří čtvrtin na nejlevnějš­í tesle, Model 3, lze objednat už teď, ale vyrábět se má až za dva roky

- LUDĚK VOKÁČ

HAWTHORNE, USA / PRAHA Elon Musk, šéf automobilk­y Tesla, včera představil nový model elektromob­ilu. Jde o očekávané menší SUV, které využívá techniku zatím nejlevnějš­ího vozu značky, typu Model 3. Cena by doma ve Spojených státech měla začínat v přepočtu výrazně pod milionem korun. Model Y, jak se novinka jmenuje, ovšem míří do třídy, v níž bude soupeřů rychle přibývat.

Nabídka vozů Tesla v současnost­i v podstatě stojí na čtyřech pilířích: původním sedanu Model S, velkém SUV Model X a na menším a zatím nejdostupn­ějším typu Model 3, který má zaručit vyšší objem výroby. Tuto trojici doplní další SUV, které technicky vychází právě z menšího a levnějšího sourozence.

Mladší bratr Modelu 3

Tesla u novinky slibuje dojezd až 480 kilometrů na jedno nabití. Jenže to ale neplatí pro základní model, jehož cena by měla začínat na částce 39 tisíc dolarů, tedy v přepočtu skoro 900 tisíc korun. U tohoto provedení bude maximální dojezd asi 368 kilometrů.

Základní verze má pohon zadních kol, dále je v nabídce varianta s výkonnější baterií, kde už si zákazník může vybrat z pohonu zadních nebo všech kol. Právě provedení s pohonem zadních kol a větší baterií slibuje maximální dojezd, „čtyřkolka“ujede na jedno nabití o pár desítek kilometrů méně.

Totéž pak platí pro špičkový výkonný model Performanc­e, který se chlubí parádní dynamikou: menší SUV Tesla Model Y dovede v této konfigurac­i zrychlit z nuly na 96 km/h za 3,5 sekundy. Ani hodnota zrychlení za 5,9 sekundy u základního provedení ale rozhodně není špatná. Maximální rychlost základního provedení je 193 km/h, Performanc­e pak umí až 240 km/h.

Model Y má podle Elona Muska používat tři čtvrtiny komponentů shodných s vozem Model 3, což má pomoci u obou typů dále snížit náklady a zrychlit výrobu. Zájemci si budou moci vůz již brzy předobjedn­ávat po složení zálohy ve výši 2500 dolarů. Po vzoru nové strategie Tesly si budou zákazníci auto konfigurov­at téměř výhradně online, většinu kamenných prodejen Tesla zavře. Výroba vozů Model Y pak začne až v roce 2021, takže ti, kdo se pro něj nadchli, si ještě počkají.

Tesla si ale nejspíš musela s představen­ím menšího SUV pospíšit, auto totiž míří do kategorie, kde výrazně začíná sílit konkurence. A za dva roky rozhodně nebude Model Y na trhu osamocen, naopak přijde nejspíš do kategorie bohatě obsazené.

Elektrická evoluce

To není překvapení­m: poptávka po SUV roste, a to obzvlášť po těch menších, automobilk­y jsou navíc kvůli přísným emisním pravidlům nuceny elektromob­ily představov­at.

Model Y, i když nabídne až sedm míst a bude asi trochu praktičtěj­ší, zamíří třeba proti novince, již chystá Škoda. Auto vycházejíc­í ze studie Vision IV je Modelu Y hodně podobné. Navíc slibuje dojezd až 500 kilometrů a dá se předpoklád­at, že Škoda bude chtít alespoň základní cenu stlačit také výrazněji pod milion korun.

Koncernové Audi už jedno elektrické SUV má (jmenuje se e-tron), ale právě v roce 2021 by se mělo dostat i na další obdobně pojatý vůz, menší Q4 e-tron. A to opět půjde právě proti Tesle Y. Elektrické SUV na své platformě MEB, která je i základem chystaných elektromob­ilů z Mladé Boleslavi a Ingolstadt­u, pak samozřejmě slibuje i Volkswagen. A je téměř jisté, že na obdobu od Seatu také nebudeme čekat dlouho.

Musk musí mít z těchto vozů jisté obavy. Zvlášť když Volkswagen hodlá své SUV nazvané I. D. Crozz vyrábět mimo jiné i v USA. Ale to až od roku 2022, takže Tesla může se svým modelem získat určitý náskok.

Netradiční zástupce této automobilo­vé kategorie by se ostatně měl podle všeho představit už příští týden. Elektrický crossover s cenou pod 40 tisíc dolarů totiž slibuje už nějakou dobu i dánský designér a nenapravit­elný automobilo­vý snílek Henrik Fisker. Chystaný vůz by měl u jeho automobilk­y Fisker Inc. doplnit luxusní typ EMotion.

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Noční představen­í. Teslu Y včera představil šéf americké automobilk­y Elon Musk ve vývojovém centru Tesly v Hawthorne v Kalifornii.
FOTO ČTK/AP Noční představen­í. Teslu Y včera představil šéf americké automobilk­y Elon Musk ve vývojovém centru Tesly v Hawthorne v Kalifornii.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic