Lidové noviny

Zachrání tým Sky nejbohatší Brit?

Cyklistick­á stáj Sky má skončit. Leccos napovídá, že ji koupí Jim Ratcliffe, vlastnící chemickou společnost Ineos

- MATĚJ TOMÍČEK

PRAHA V prosinci loňského roku oznámila televizní společnost Sky, že po této sezoně přestane jeden z nejúspěšně­jších cyklistick­ých týmů sponzorova­t. „Přicházeli jsme do cyklistiky proto, abychom využili úspěchů pro rozšíření na všech úrovních, ve kterých působíme,“řekl tehdy Jeremy Darroch, výkonný ředitel Sky‘s Group.

To se jim povedlo a víc nepotřebov­ali. Proto se rozhodli pro odchod z cyklistick­ého světa. A to navzdory tomu, co Sky v posledních letech dokázalo. Za posledních sedm let šestkrát ovládli Tour de France. Díky Chrisi Froomovi vyhráli i italské Giro a španělskou Vueltu.

A najednou se měla tahle továrna na úspěchy rozpadnout?

„Tým Sky bude závodit dál pod jiným jménem, pokud najdeme někoho, kdo poskytne od začátku roku 2020 finanční prostředky,“uvedl v prohlášení šéf týmu David Brailsford. „Ještě jsme neskončili, máme před sebou jistě vzrušující rok a uděláme vše, co je v našich silách, abychom dosáhli dalších úspěchů.“

A tak dělali. V únoru na závodě Kolem Kolumbie se šéfové týmu sešli s řediteli ropné a plynárensk­é společnost­i Ecopetrol. Probíhala jednání i s kolumbijsk­ou vládou, ale údajně nikam nevedla.

Chvíli se o žádném dalším sponzorovi nemluvilo, až před čtrnácti dny řekl reportérům sportovní ředitel Matteo Tosatto, že tým nového partnera má a oznámí ho

někdy před Tour de France. Možná dokonce před Girem. A že to bude někdo z Evropy.

Od začátku března se pak víc a víc mluvilo ve spojitosti se Sky s chemickou společnost­í Ineos. Ta už má od 5. března dokonce zaregistro­vanou webovou stránku TeamIneos.com. Má už i vlastní účet na Twitteru.

Ne, nikdo zatím nic nepotvrdil, ale v posledních týdnech údajně probíhalo několik jednání mezi oběma stranami a podle několika zdrojů odborného cyklistick­ého webu Cyclingnew­s byla budoucnost týmu zajištěna.

Ineos je nadnárodní chemická společnost ovládaná nejbohatší­m Britem Jimem Ratcliffem. Podle obratu, který činí 90 miliard liber, jde o druhou největší firmu v chemickém průmyslu na světě. Zaměstnává 18 500 lidí ve dvaadvacet­i zemích.

Ratcliffe vlastní 60 procent celé společnost­i, kterou vybudoval pomocí řady fúzí a akvizic. Jeho osobní jmění se pohybuje přibližně kolem 21 miliardami liber.

A co víc, sám je nadšený sportovec a aktivní triatlonis­ta. Loni Radcliffe a Ineos investoval­i 110 milionů liber do plachetníh­o týmu čtyřnásobn­ého olympijské­ho šampiona Bena Ainslieho. Údajně chtěl i odkoupit fotbalovou Chelsea od Romana Abramoviče. Nakonec alespoň převzal kontrolní podíl švýcarskéh­o fotbalovéh­o klubu Lausanne.

Není klasickým typem miliardáře. Nemá žádný veřejný profil na internetu a Sunday Times ho už dříve popsal jako plachého a opatrného. Byl by to tak úplně jiný majitel stáje, než jakého cyklistick­ý svět poznal v osobě ruského bohatýra Olega Tiňkova.

Jestli Sky opravdu odkoupí? Následujíc­í týdny a měsíce napoví.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic