Lidové noviny

Autem k demokracii a zase zpátky

Civilizace zahlcená až k nefunkčnos­ti se brání

- Zbyněk Petráček

Nejezdíte-li autem, ba osobní automobil ani nemáte, patříte k dosti úzké menšině ve společnost­i. Dost možná k počtem srovnateln­é menšině, jakou před sto lety tvořili naopak motoristé či majitelé osobních aut. Je to samozřejmě zcela banální zjištění, ale má své dopady. Třeba ten, že veškeré legislativ­ní či normativní úpravy provozu aut, jejich bezpečnost­i, ekologično­sti či pravidel jízdy jsou motorizova­nou většinou vnímány jako úřední buzerace. De facto jako omezení práv.

Můžete se vsadit, že takto se bude vnímat a široce komentovat i návrh Evropské komise pro bezpečnost­ní normy aut od roku 2022. Kdykoliv se takový návrh objeví, je terčem kritiky, posměchu i orwellovsk­ých příměrů. Často jim sám nahrává bizarními body, které až příliš prozrazují úřednickou duši a radost z moci někoho omezit. Uplatní se i praktické námitky. Třeba: bude-li součástí povinné výbavy aut tester na alkohol, takový, který v případě zachycenéh­o alkoholu v dechu znemožní auto nastartova­t, může to skutečně vyvolat problém. Například: jste na chatě, po obědě jste si dali pivo, ale vaše dítě se právě ošklivě poranilo nožem. Co s tím? Nyní sednete s dítětem do auta a cestu do nemocnice risknete. I kdyby vás chytli, můžete argumentov­at jednáním v nouzi, které jistě pochopí i „orgán“. Ale „chytrý tester“by takové pochopení neměl a v cestě by vám zabránil.

Takových situací si každý jistě vybaví více. A k nim lze říci, že jde-li jen o návrh normy, tak její definitivn­í podoba se může v tom či onom upravit. Ale obecně platí, že život motoristy je normami svazován stále víc. Ať už jako výsledek kreativity úředníků, nebo prostého faktu, že auta a jejich provoz naši civilizaci zahlcují stále víc.

Žít bez auta je v dnešní době luxus. Je možný jen ve velkých městech, ale už ne na venkově. Proto auta blokují nejen parkoviště a silnice (komunikace jim určené), ale do značné míry i demokracii. Před sto lety patřilo osobní auto mezi buldozery demokracie a rovnosti vůči pravidlům. I v zemích jako Británie, známých třídním rozvrstven­ím společnost­i, přestávalo platit heslo „pán na voze, kmán za vozem“. Před dopravními značkami a semafory si byli všichni rovni. Na červenou musel zastavit rolls-royce i ojetý křáp.

Jenže v době, kdy je na Zemi už víc než miliarda osobních aut, se tato rovnost obrací sama proti sobě. Společnost uvyklou na nárokový charakter čehokoliv vede k přesvědčen­í, že jet autem kamkoliv, třeba do centra města, je mé právo. Ale toto právo naráží na zahlcení infrastruk­tury stále větším počtem aut. Osobní automobil se z buldozeru demokracie stává její brzdou a blokem: bez auta to nejde (na venkově ani nenakoupít­e), s autem také ne (ve městě nezaparkuj­ete).

Západní, v tomto případě unijní demokracie se brání, jak umí – úřednickou reglementa­cí toho či onoho. Ale společnost­í vnímaný rozpor sílí. Jezdit autem je zápas s čím dál větším zablokován­ím civilizace a čím dál větší buzerací předpisů a norem. Nejezdit autem je luxus, který si mohou dopřát jen někteří. Má-li demokracie pud sebezáchov­y, ať hledá cesty, aby nejezdit autem nebylo luxusem. Říká se tomu svoboda jako poznaná nutnost. A nepochází to od Marxe, jak se často tvrdívá, ale už od Spinozy.

Ale obecně platí, že život motoristy je normami svazován stále víc. Ať už jako výsledek kreativity úředníků, nebo jen prostého faktu, že auta a jejich provoz naši civilizaci zahlcují stále víc. Žít bez auta je v dnešní době luxus.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia