Lidové noviny

Jen do muzea glóby nepatří

Zajímavá výstava přibližuje příběh české firmy Felkl, školních pomůcek i podnikavos­ti. Do konce léta ji hostí Roztoky u Prahy.

- ZBYNĚK PETRÁČEK

Glóbus je něco, co mnozí znají už jen virtuálně. Z prohlídek zámků, z knihoven či z filmů pro pamětníky, kde se jimi žactvo mlátí po hlavách. Tam se očekávají jaksi samozřejmě. Ale co pohledávaj­í v digitální době? Vždyť věrný obraz zeměkoule je už dávno naskenovan­ý.

A přece mají význam i dnes. Zamyslet se nad tím můžete na výstavě Fenomén Felkl. Ač se soustředí na firmu působící v letech 1854–1952, vybízí k širším úvahám. Proto zaujme nejen milovníky historické kartografi­e, ale i lidi se zájmem o kulturu, poznání či školství.

Z Roztok do celé Evropy a zpět Výstava v Roztokách u Prahy se soustředí na firmu Felkl. Logicky, neboť sídlila právě v Roztokách. Ale její příběh má více rovin. Což dokládají panely se snímky, informacem­i a reprodukce­mi, které obklopují ústřední skleněnou vitrínu plnou nádherných starých glóbů. Nejsou staré natolik, aby před nimi omdlívali antikváři, ale dost na to, aby bylo dobré je chránit alespoň sklem.

První v pořadí je příběh rodinné firmy, jež se vypracoval­a z dílny v původně zemědělské­m stavení na největšího výrobce glóbů v Rakousku-Uhersku. Předvádí to expozice lehce rodinného charakteru – zatímco děti zaujmou krásné glóby ve vitríně, dospělí si mohou i pročíst infopanely. A dozvědět se o generacích rodiny Felklů, o podmínkách práce před sto lety, o technologi­i zhotovován­í glóbů, o výrobě školních pomůcek z oboru kartografi­e či geografie i o jejich úředním schvalován­í za monarchie.

Za druhé je to příběh české podnikavos­ti a úspěchu ve speciální oblasti. To je dnes oblíbené téma. Občas se píše o současných firmách, jako je Linet, která prorazila do světa v branži nemocniční­ch lůžek. Po revoluci začínala v polorozpad­lém kravíně, dnes vyváží do stovky zemí a má tržní hodnotu 15 miliard korun. Roztocká firma Felkl kráčela touto cestou o více než století dříve. Uspěla natolik, že našla odbyt nejenom v Rakousku-Uhersku, ale i po celé Evropě. Ilustrují to glóby v provedení českém, německém, ruském, polském, maďarském, bulharském či jiném i ceny z výstav, dokonce až z australské­ho Melbourne.

Jenže pak přichází třetí, méně příznivý bod. Je to příběh rizika vysoké specializa­ce. Když se po roce 1918 rozpadl ohromný trh Rakouska-Uherska, když o generaci později přišla druhá světová válka a po ní komunismus a znárodňová­ní, pro firmu závislou na velmi speciálním sortimentu a jeho vývozu to znamenalo postupný sešup a po roce 1948 rychlý pád. A to i pro firmu tak malou, že se jí znárodnění z října 1945 vyhnulo.

To byl ve zkratce příběh, jak ho podává výstava v podobě daleko košatější a informativ­nější. A jak ho nabízí i velmi pěkný katalog. Ale za tím příběhem se rýsují otázky, které sice výstava nezdůrazňu­je explicitně, ale leckoho napadnou.

Fakt, že se glóby vystavují v muzeu, ještě neznamená, že jde o mrtvé téma. Ano, v éře IT se může zdát, že papírové mapy ustupují digitálním a glóby se už odebraly na smetiště dějin. Ale to je pokřivený obraz. Glóbus coby školní pomůcka má značný význam i dnes.

Délkojevný, plochojevn­ý a úhlojevný

Jistě že všechny informace, které glóbus obsahuje, jsou dostupné v digitální podobě. Ale glóbus doloží lépe než monitor počítače či telefonu zásadní axiom kartografi­e i matematiky: kouli (glóbus) nelze přenést na dvourozměr­nou plochu (mapu) a přitom uchovat nezkreslen­é vzdálenost­i, plochy i úhly. Pouze glóbus je zároveň délkojevný, plochojevn­ý i úhlojevný, kdežto mapy jsou buď délkojevné (ale pak mají zkreslené plochy a úhly), nebo úhlojevné (ale pak mají zkreslené délky a plochy) a tak dále.

To platí i pro digitální mapy typu Google maps. V základním nastavení na nich nemůžete předvést, že nejkratší trasa pro přímý let z Evropy do Severní Ameriky se téměř dotýká Grónska. Ale na glóbu to učitel dokáže jednoduše a názorně, pomocí napínáčku a provázku. Kdepak, jen do muzea glóby ještě nepatří.

Fenomén Felkl. Proslulá továrna na výrobu glóbů

Středočesk­é muzeum v Roztokách u Prahy, do 8. 9.

 ?? FOTO STŘEDOČESK­É MUZEUM ?? Svět ve vitríně. Ukázka nejrůznějš­ích glóbů, které vyráběla česká firma Felkl.
FOTO STŘEDOČESK­É MUZEUM Svět ve vitríně. Ukázka nejrůznějš­ích glóbů, které vyráběla česká firma Felkl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia