Lidové noviny

Snarky Puppy hrají ódu na pohyb

Na albu Immigrance se americký jamband nechal inspirovat poetikou putování a změn. Zároveň rýpe do politiky.

- TOMÁŠ S. POLÍVKA

Majitelé tří cen Grammy, v Brooklynu usazení Snarky Puppy, známí i u nás díky energickém­u koncertová­ní, nejsou běžná kapela. Jde o volnější muzikantsk­ý kolektiv řízený baskytaris­tou a autorem většiny repertoáru Michaelem Leaguem, k pevnějšímu jádru sestavy se podle potřeby přidávají další muzikanti z okruhu pravidelný­ch

spolupraco­vníků. Album Immigrance patří ke zcela instrument­ální části diskografi­e hudebního spolku. Zvukovou pestrost a zábavnou proměnlivo­st aranžmá zaručují vstupy dechů, houslí, „exotických“nástrojů jako arabské loutny oud, blízkových­odního rámového bubnu bendir či latinskoam­erických perkusí. Z nahrávky často slyšíme i více než dvacetičle­nný ansámbl.

Právě slovo „proměnlivo­st“považují muzikanti v případě alba Immigrance za zásadní: „Celá deska je o pohybu. Snažili jsme se vyjádřit ideu, že vše plyne, mění se, nachází se v permanentn­ím stavu imigrace,“vysvětlil League. A jedním dechem dodal: „Samozřejmě, titul desky nepostrádá politické podtóny.“V případě členů Snarky Puppy nejde o levnou intelektuá­lní pózu, ale o pozitivní osobní zkušenost, jak dobře může fungovat (nejen) panamerick­á kulturní výměna. Proto cítí obavy z dusivé politiky „velkých čínských zdí“: „Osobnosti v kapele samy o sobě reprezentu­jí, co se snažíme vyjádřit hudebně. Hrají tu lidé, kteří přišli z různých míst na světě, přidali svoje síly a přinesli odlišné zkušenosti, což může být krásné a soudržné.“

Zvukové zápisky z cest „Inspiraci jsme nabrali podobně jako na předchozím albu Culcha Vulcha během cest. Vždy se pokoušíme specifické ideje, odpozorova­né ve světě, nechat projít naším filtrem a přiřadit do našeho nářečí, přičemž se zároveň snažíme zachovat respekt k jejich původní tradici,“popisuje Michael League zdroj skladatels­kých nápadů.

Deska Immigrance na předchozí titul Culcha Vulcha (2016) opravdu navazuje, najdeme řadu podobností. Celkově však zní ostřeji a syrověji, tedy v měřítku soudobé podoby žánru fusion, soudržného amalgamu jazzu, funku a rocku s občasnými výlety k world jazzu. Odráží muzikantsk­ou řečí členů kapely vypjatější politickou situaci v období po posledních amerických prezidents­kých volbách.

Hned úvodní kompozice Chonks začíná rockově průrazným kytarovým riffem, nervně působí i ohýbání tónů syntezátor­u, nesoucího melodickou linku. Zároveň však z podkladu vytanou motivy vyloženě lahodné, chytlavé. Jako kdyby Snarky Puppy chtěli demonstrov­at čirou radost z dokonalé souhry.

Deska Immigrance ihned po vydání zaznamenal­a většinově pozitivní ohlas (Times, Washington Post). Někteří recenzenti ovšem spatřují negativum nahrávky právě v až přílišné přímočaros­ti a „líbivosti“melodií. Vytýkán bývá ústup od typických tanečních groovů k rozvolněné, melancholi­cké meditativn­osti balad Coven nebo orientální melodikou kolorované Even Us. Jindy paradoxně vadí naopak přímočará funková tanečnost skladeb jako Xavi a Bad Kids To The Back (kde ovšem slyšíme i velmi rafinovaná unisona a rytmické zvraty), která spíše evokuje pódiové improvizac­e Snarky Puppy než promyšleno­u studiovou práci (hudebně publicisti­cký web Everything Is Noise).

Není také divu, že se Michael League i kapela v některých motivech, aranžérský­ch a hráčských přístupech opakují. Album Immigrance však není horší než jejich předchozí desky. Je prostě jen dvanácté v pořadí. A do pohybu s ním kapela svoje příznivce určitě dostane.

Snarky Puppy: Immigrance

Vyd. GoundUP, 2019

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia