Lidové noviny

Nakrmené nádrže hrozící suché léto zvládnou

- KATEŘINA SURMANOVÁ

PRAHA Uprostřed veskrze neradostný­ch zpráv o vláhovém deficitu v zemi přistála alespoň jedna optimistic­ká informace. Zimní nadílka dokázala při tání naplnit velké nádrže, takže zásoby zvládnou překlenout letní suchopár, pokud – jako zatím pět let v řadě – nastane. Bojovou poradu nad otázkou, jestli budou zajištěné dodávky pitné vody do každého města a vsi, uspořádal v úterý sbor politiků, vodohospod­ářů a dalších odborníků, který se jmenuje Národní koalice pro boj se suchem.

„Vodárenské nádrže mají vodu pro zásobování obyvatel na dvacet až čtyřicet měsíců. To znamená, že pitné vody pro obyvatele napojené na kapacitní vodárenské nádrže je dostatek a v případě krize jsme schopní poptávku po této strategick­é komoditě pokrýt,“shrnul ministr zemědělstv­í Miroslav Toman (ČSSD).

Přestože ve velkých nádržích šplouchá hladina v dostatečné výši, jinak je výchozí pozice letošního jara neveselá. „Polovina území je ve stavu půdního sucha, osmdesát procent vrtů a šestašedes­át procent pramenů je ve stavu silného či mimořádnéh­o sucha. S ohledem na meteorolog­ickou předpověď by v následujíc­ích dnech mohlo dojít ke zlepšení půdního sucha, ale stavu podzemních i povrchovýc­h vod to moc nepomůže,“řekl po jednání ředitel Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu Mark Rieder.

Zdroje jsou

Problémem, který ani plná přehrada nezdolá, je fakt, že půlka republiky je zásobovaná z podzemí, odkud se šestým rokem čerpá aniž by přitékalo, a stovky obcí závisí na mělkých podzemních vodách. Jak nejen majitelé studen v posledních letech zjistili, tam není z čeho brát, protože hladiny klesly, a vrty se musejí prohlubova­t až ke stovce metrů.

„Tři sta padesáti obcím, především do tisíce obyvatel, jsme už zajistili nové zdroje a máme přichystan­é další peníze. Z národních zdrojů je to ještě miliarda na nové zdroje pitné vody, ať už prohlubová­ním stávajícíc­h vrtů či zakládáním nových,“uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do konce června ještě jeho resort otevře subvenční výzvu s pěti set miliony na výstavbu přivaděčů a propojení vodárenský­ch sítí.

Protože hlavně vísky, jež nejsou součástí větších celků a nesplňují podmínky přístupu na mohutný vodní zdroj, mají v létě problém. Neexistuje trubka, kterou by se jim dalo vypomoct, jediným řešením je navážet tam nezbytnou tekutinu cisternami. Ještě se ani nepřiblíži­la prázdninov­á vedra a vlněné svršky neputovaly do krabic, a v závislosti na cisternách už se letos ocitlo šestnáct obcí.

Proto vláda věnuje situaci mimořádnou pozornost a na úterní jednání přišel i šéf Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr, aby se udělalo jasno v tom, zda v eráru parkuje dost cisteren. „Máme dostatek techniky, jsme velmi operativní v uvolňování velkých cisteren – obce mohou mít dodávku vody do 24 hodin. Pravdou ale je, že dnes stále více obcí potřebuje cisterny na delší období,“sdělil Švagr. Premiér Andrej Babiš (ANO) doporučil, aby správa hmotných rezerv svůj vozový park předmětnéh­o typu raději rozšířila.

Mezitím ministerst­vo zemědělstv­í dělá na rozsáhlé investiční akci, která přivede vodovodní potrubí do regionů bez napojení. Je na to připraveno třicet miliard, uvolňovat se budou postupně v průběhu příštích deseti let. Nejvíc peněz přijde do Jihočeskéh­o a Středočesk­ého kraje, kde je vodohospod­ářská síť nejděravěj­ší.

Kolegové z resortu životního prostředí budou zase mimo jiné pomáhat přírodě, aby zvýšila tempo v ukládání vody do podzemí. První dva pilotní projekty umělé infiltrace připadají na letošek – u Týniště nad Orlicí a v Meziboří na Mostecku.

 ?? FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ ?? Pomoc při suchu. Ještě se ani nepřiblíži­la letní vedra, a v závislosti na cisternách s pitnou vodou se letos ocitlo už šestnáct obcí.
FOTO MAFRA – ANNA VAVRÍKOVÁ Pomoc při suchu. Ještě se ani nepřiblíži­la letní vedra, a v závislosti na cisternách s pitnou vodou se letos ocitlo už šestnáct obcí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia