Lidové noviny

Akcie se letos vracejí na výsluní

- DANA JAKEŠOVÁ

Loňský rok finančními trhy otřásl, akcie zažily prudké výkyvy. Příliš se nedařilo ani účastnický­m fondům penzijního spoření. A na spořicích produktech bylo nulové úročení. Tento rok se však situace poměrně výrazně změnila. Kam tedy investovat a kde spořit?

Čím dříve člověk začne tvořit rezervy, tím lépe. To ví asi každý. V současné době, kdy ekonomika sice již trochu zpomaluje, ale ještě stále se jí daří dobře, to platí dvojnásob. Historie totiž jasně ukazuje, že po časech prosperity přichází recese, období útlumu. Pokud jste tak tedy již neučinili, je právě teď nejvyšší čas začít myslet na horší časy.

Ideální je podle odborníků odkládat si stranou desetinu příjmů. Jenže to pro řadu lidí není reálné.

„Myslím si ale, že skoro každý může našetřit zhruba 300 až 500 korun měsíčně,“říká Petr Psutka, manažer MONETA Money Bank pro investice a pojištění. Dodává, že i s takovými penězi se dá zajímavě hospodařit. Lze přitom využít produkty, které jsou podporovan­é státem a nabízejí bezpečné zhodnocení. Nebude ovšem nijak vysoké.

Spořicí účty inflaci neporazí „Základní úrokové sazby sice rostou, ale bohužel se tento růst ještě zdaleka nepromítl do výše úrokových sazeb u bankovních depozit, tedy běžných a spořicích účtů a termínovan­ých vkladů,“konstatuje Vladimír Weiss, finanční poradce Partners.

Navíc, nominální sazba není až tolik podstatná. Důležité je sledovat reálnou sazbu, tedy sazbu po odečtení inflace. „Před pár lety sice byly úrokové sazby na spořicích účtech prakticky nulové, ale zároveň byla nulová i inflace. Nyní se sazby na spořicích účtech zvedají na půl, až k jednomu procentu, ale inflace je přes dvě procenta,“vysvětluje Weiss. Spíše výjimečně se lze setkat v rámci akcí bank s nabídkami úročení na dvě nebo tři procenta. Ovšem jen na půl roku a například jen do výše 150 tisíc či 300 tisíc korun.

Spořicí účet tak není úplně optimální pro dlouhodobé zhodnocová­ní úspor. „Jde o vhodné parkoviště pro ty peníze, které použijeme za pár měsíců či za rok nebo dva roky,“doporučuje Weiss. A samozřejmě pro železnou rezervu. Pokud se něco pokazí, peníze ze spořicího účtu jsou dostupné ihned.

O něco lépe jsou na tom termínovan­é vklady. „Zde můžete získat i 2,5 procenta ročně při uložení prostředků na pět let,“uvedl Martin Novák, hlavní analytik Broker Consulting. Nevýhodou v tomto případě je, že peníze budete mít k dispozici až po uplynutí doby, na kterou jste si vklad sjednali.

Renesanci zažívá i stavební spoření, kde lze při započtení maximální výše státní podpory ve výši dvou tisíc korun ročně dosáhnout výnosu až 3,8 procenta. Tady jsou ovšem peníze vázané na šest let.

Dluhopisy, nebo akcie?

Pro střednědob­é a dlouhodobé potřeby tak za úvahu stojí další možnost – investovat do podílových fondů. „Jejich prostředni­ctvím můžete investovat prakticky do čehokoli, nejčastěji ovšem do dluhopisů a akcií, dále třeba do nemovitost­í či komodit,“popisuje Weiss.

Oproti spořicím produktům nabízí vyšší očekávané zhodnocení, ale za cenu vyššího rizika. U investiční­ch produktů totiž neexistuje garance ani zhodnocení, ani vrácení vkladu. To je riziko investován­í.

Na druhou stranu se dají tato rizika výrazně snížit. A to jednak dodržování­m základních pravidel investován­í, kterými jsou pravidelno­st, dlouhodobo­st a diverzifik­ace, tedy rozložení rizika. Stačí vám k tomu 500 korun měsíčně, což je minimální částka, s níž je možné do fondů investovat.

Skoro každý může našetřit zhruba 300 až 500 korun měsíčně. PETR PSUTKA MONETA Money Bank

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia