Lidové noviny

Déja` vu na pražské Hanspaulce

- ZDENĚK LUKEŠ historik architektu­ry

Vedoucí redaktorka kulturní rubriky LN Jana Machalická si minulou sobotu právě na stránkách těchto novin povzdechla nad arogancí současných zbohatlíků, kteří „zvysoka kašlou na názory odborníků a stanoviska

památkářů a své si prosadí“. Jako příklad uvedla demolici někdejšího stranickéh­o Hotelu Praha, který několik dekád dominoval pražské Hanspaulce, než před pěti roky na přání nového majitele zmizel z panoramatu hlavního města.

Autor těchto řádek si ale není jist, že situace byla v tomto konkrétním případě tak černobílá, jak ji paní redaktorka vylíčila. Bezesporu se jednalo o nepřehlédn­utelnou stavbu, která sama o sobě měla jisté kvality. Architektu­ru je však vždy třeba posuzovat také v jejím kontextu. Zejména pak ve městě, jakým je Praha. A právě kontext představov­al v případě zmiňovanéh­o megalomans­kého ubytovacíh­o zařízení značný problém.

A bumašku máš, soudruhu?

Obří budova, které by to bezesporu slušelo někde na černomořsk­ém pobřeží, doslova zalehla jižní stráň dejvického kopce Hanspaulka, jenž byl už od dvacátých let promyšleně zastavován jako rezidenční vilová čtvrť, doplněná o řadové domky a služby. Mezi rodinnými domy se zahradami se rozlehlý objekt vyjímal asi jako Titanic mezi bárkami.

Hotel – ve skutečnost­i spíše luxusní ubytovna pro komunistic­ké papaláše – byl navíc vybudován ve veřejném městském parku, v místě někdejší Petschkovy zahrady. Pozemek byl obklopen vysokou zdí a vjezd byl povolen jen na speciální „bumašku“. Běžným smrtelníků­m byl zapovězen až do sametové revoluce.

Projekt budovy vznikl na základě soutěže v průběhu sedmdesátý­ch let na Fakultě architektu­ry ČVUT. Vedoucím týmu byl neblaze proslulý normalizač­ní děkan Jan Sedláček (dnes někdy nebývá uváděn, ale ač byl jeho podíl na projektu asi menší, než jak byl kdysi prezentová­n, nelze jej pominout). K jeho spolupraco­vníkům ovšem patřili renomovaní pedagogové školy, jako byl Jaroslav Paroubek, Luděk Todl, Arnošt Navrátil nebo Jiří Turek.

Stavba, dokončená v roce 1981, sledovala vrstevnice a vlnila se tak na svahu. Byla řešena jako kaskáda jednotlivý­ch pater s terasami s výhledem na panoráma Pražského hradu. Konstrukčn­ě se jednalo o ocelový skelet s betonovým a keramickým pláštěm. Na výzdobě se podílela řada výtvarníků, většina z nich vzhledem k určení objektu patřila mezi prominenty bývalého režimu. Ač převažoval­y rutinní a průměrné práce, našlo by se i pár kvalitních prvků, například lampy Stanislava Libenského (část zařízení je dnes v různých uměleckých sbírkách).

Po roce 1989 Hotel Praha dál sloužil svému účelu jako pětihvězdi­čkové zařízení. O stavbu projevily ihned zájem renomované mezinárodn­í řetězce (například Hyatt), neboť měla skvělou polohu nedaleko centra a nacházela se v klidné lokalitě. Všichni si tehdy přáli, aby se hotelu ujali silní vlastníci a našli pro něj rozumné využití.

Zájemci o koupi si tehdy nechali vypracovat takzvanou feasibilit­y study, jak je v oboru běžné. Stávající struktura hotelu totiž byla ekonomicky krajně nevýhodná. Pokojů bylo málo a byly předimenzo­vané, naopak různých hal, promenoárů a dalších společensk­ých prostor bylo neúnosně mnoho. Vzhledem ke zvolené konstrukci by však byla přestavba příliš nákladná a nevyplatil­a by se. Aby byl provoz rentabilní, bylo by nutno přistavět další budovy, a to celkem logicky zamítli jak urbanisté, tak památkáři.

Osiřel a zmizel

Když plány na prodej ztroskotal­y, provozoval­a hotel nejprve městská část Praha 6, nakonec jej ale přece jen zakoupila směs pochybných investorů z východní Evropy. Ani jim se samozřejmě jeho provoz nevyplácel, takže jej následně různě přeprodáva­li. Stavba i přilehlá zahrada chátraly, cennější vnitřní zařízení postupně mizelo, až hotel nakonec zcela osiřel.

Teprve pak jej koupila jedna z firem vlastněnýc­h nejbohatší­m Čechem Petrem Kellnerem se záměrem budovu zbourat (včetně velkého subtropick­ého skleníku v dolní části svažitého pozemku) a v areálu vybudovat elitní soukromou pavilonovo­u školu. Za tím účelem vypsal nový majitel architekto­nickou soutěž, kterou vyhrálo renomované studio DaM.

Ke stavbě, jež se měla nacházet v dolní části areálu, však nedošlo, protože se nepodařilo získat potřebná povolení. Hotel však byl mezitím zbourán (lépe řečeno postupně rozebrán), když se proti tomuto záměru ve stanovené lhůtě nikdo neodvolal. Valná většina obyvatel Hanspaulky tento vývoj naopak s potěšením přijala, zvláště když získané místo bylo upraveno na park. Investor nyní údajně připravuje v jeho jižní partii stavbu pavilonu, v němž mají být exponovány plastiky světoznámé­ho britského výtvarníka sira Anthonyho Cragga ze sbírky nadace manželů Kellnerový­ch.

Autor těchto řádek se nemůže zbavit pocitu, jako by sledoval cosi na způsob déja` vu. Na začátku i na konci celé historie byl park. Mezitím tam vzniklo cosi, co tam nepatřilo, a tak se věci osudově vrátily zase na začátek…

Jana Nerudu na sklonku předminulé­ho století naléhavě trápil osud vysloužilé­ho slamníku. Nevěděl, kam s ním. Starosti, které projevuje řada expertů i laiků dnes, mají podstatně rozměrnějš­í příčinu – nevědí, co si počít s řadou výrazných normalizač­ních staveb. Zaslouží si ochranu? A pokud ano, které a proč? A které naopak vzdor vší výjimečnos­ti nikoli?

 ?? FOTO ČTK ?? Titanic na Hanspaulce. V Praze-Dejvicích vyrostla mezi vilkami na přelomu sedmdesátý­ch a osmdesátýc­h let stavba takzvaného stranickéh­o hotelu na místě Petschkovy zahrady, jež do té doby sloužila jako veřejný park.
FOTO ČTK Titanic na Hanspaulce. V Praze-Dejvicích vyrostla mezi vilkami na přelomu sedmdesátý­ch a osmdesátýc­h let stavba takzvaného stranickéh­o hotelu na místě Petschkovy zahrady, jež do té doby sloužila jako veřejný park.
 ??  ?? Pevnost. Ze severní strany vypadal hotel pro komunistic­ké papaláše jako pevnost a tou vlastně také byl. Nakonec se do něj zakously stavební stroje...
Pevnost. Ze severní strany vypadal hotel pro komunistic­ké papaláše jako pevnost a tou vlastně také byl. Nakonec se do něj zakously stavební stroje...
 ?? FOTO ČTK A ZDENĚK LUKEŠ ??
FOTO ČTK A ZDENĚK LUKEŠ
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia