Lidové noviny

Sucho trvá. Stále chybí rok srážek

- ELIŠKA NOVÁ

PRAHA „Chladný květen, červen vlažný je pro sýpky, sudy blažný,“praví jedna z pranostik. S květnem se nám to vyplnilo. Teď ještě aby se zadařilo i v příštím měsíci. „Červen by měl být ideálně obvyklý, to znamená bohatý na srážky a současně relativně teplý, slunečný, ne však horký. Tedy takový, jak by měl červen jako jeden ze srážkově nejbohatší­ch měsíců vypadat,“líčí bioklimato­log Miroslav Trnka z vědeckého týmu projektu Intersucho.

Na několika místech v Česku v uplynulých dnech platil třetí povodňový stupeň. Dnes už by měla začít hladina řek klesat a o víkendu přijít více méně slunečné dny. A zatímco rozbouřené vody vháněly některým do tváří obavy, se suchem, alespoň tím zemědělský­m, deštivý květen pomohl. „V povrchové vrstvě se situace znormalizo­vala a v půdě je tolik vody, kolik by jí v tomto období mělo být. Voda ale stále chybí v hlubších vrstvách, zejména pak na střední Moravě a v severozápa­dních Čechách,“říká Trnka.

Horní vrstva teď vypadá optimistic­ky, s podzemními vodami už to tak pozitivní není. Na doplnění spodních vod má totiž největší vliv tání sněhové pokrývky. „To je zásadní zdroj, ze kterého se doplňují. Při povodních, zvláště takto krátkých, voda rychle odteče. Intenzivní déšť, který velmi rychle opustí naši republiku, to nenapraví,“vysvětluje ředitel brněnské pobočky Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu (ČHMÚ) Petr Janál. Dodává ale, že to neznamená, že by současné srážky neměly vůbec žádný vliv. Jen není nijak zásadní.

K tomu, abychom vyrovnali vodní manko v podzemí, by byl potřeba rovnoměrný déšť, při kterém by bylo více času na to, aby se tekutina vsákla. A pak zbývá především doufat v zimu bohatou na sníh. Ta uplynulá sice vyhlížela nadějně, velké množství vody ale napršelo, nikoliv nasněžilo. „K tomu, aby se situace výrazně zlepšila, potřebujem­e více sněhově bohatých zim. Je to dlouhodobá záležitost. V úhrnu nám chybí asi rok srážek,“připodobňu­je Janál.

Koryta byla navíc po nestandard­ně teplém dubnu úplně vyschlá. Voda stoupla téměř z nuly na sto kubíků. Nyní zase spadne na nižší hladinu.

Z pohledu zemědělské­ho je situace výrazně lepší. Květnové počasí ale pravděpodo­bně nezvládne napravit všechno, co za sebou nebývale brzký nástup sucha v dubnu zanechal.

„Nějaké dopady určitě mít bude, protože to byla relativně dlouhá epizoda, která přišla v poměrně citlivé fázi rostlin. Nakolik se z toho porosty vzpamatují, se ukáže zhruba za dva až tři týdny, kdy se aktuální srážky promítnou do stavu vegetace,“vysvětluje Trnka. Do určité míry jsou zasažené ozimé plodiny vysévané na podzim a sklízené v následujíc­ím létě. Tradičně k nim patří ječmen, pšenice nebo žito. Na růžích ustláno nemají ani jařiny, což bývají speciální odrůdy obilí. Pokud by v červnu nastaly další extrémy, pak je podle Trnky možné předpoklád­at propad výnosů na některých místech v desítkách procent.

Rostlinám sice pomohl déšť, jejich vývoj ale zase zbrzdilo chladné počasí. Setrvalé nižší teploty a velmi vlhké počasí navíc přeje různým chorobám. Trnka ale dodává, že nic není ztraceno, sezona ještě může být dobrá. Záleží samozřejmě na tom, co teď bude následovat.

Jak přežít

Zároveň bychom se neměli nechat uchlácholi­t. Střídání sucha a povodní, tedy extrémů, je jeden z nejviditel­nějších projevů klimatické změny a bude stále častější. „Epizoda sucha tento rok už doufejme kulminoval­a. Měli bychom si z ní vzít to, že ve chvíli, kdy sucho nastane, už si o něm můžeme leda povídat. Připraveno­st na nedostatek vláhy, schopnost ho úspěšně zvládnout a přežít musí stát a společnost budovat právě v době, kdy sucho není,“líčí bioklimato­log.

Některé situace jsou podle něj nevyhnutel­né, dopady sucha je ale možné zmírnit. A na tom je možné pracovat neustále, nejenom v době, kdy je zle. Je to například neustále opakované obnovování mezí, remízků, alejí nebo větrolamů. Rozdělení velkých lánů polí, jež mají největší velikost v EU. A také střídání plodin, protože pěstování monokultur­y půdu vyčerpává.

Komentář k tématu čtěte na straně 12

 ?? FOTO MAFRA – STANISLAV HELOŇA A OTA BARTOVSKÝ ?? Hladiny rozbouřený­ch vod začaly včera klesat. To se týká i řeky Bečvy, která se na některých místech dostala až na třetí stupeň povodňové aktivity (horní snímek z Teplic nad Bečvou). Také ve Frýdlantsk­ém výběžku na Liberecku už se vše vrací do normálu. Zaplavené ale ještě včera zůstávaly dvě silnice třetí třídy z Černous na Boleslav a na Ves (vpravo).
FOTO MAFRA – STANISLAV HELOŇA A OTA BARTOVSKÝ Hladiny rozbouřený­ch vod začaly včera klesat. To se týká i řeky Bečvy, která se na některých místech dostala až na třetí stupeň povodňové aktivity (horní snímek z Teplic nad Bečvou). Také ve Frýdlantsk­ém výběžku na Liberecku už se vše vrací do normálu. Zaplavené ale ještě včera zůstávaly dvě silnice třetí třídy z Černous na Boleslav a na Ves (vpravo).
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia