Lidové noviny

Fabrika plná umění

Pragovka vede dialog s padesáti výtvarníky najednou. Výstava fying Inn potrvá do června

- BLANKA FRAJEROVÁ

Padesát současných výtvarníků, padesát pohledů na svět. Tak by se dala shrnout výstava Flying Inn, jejímž podnětem bylo představen­í autorů, kteří mají ateliér v objektu bývalé Pragovky. Zde je také instalace do 6. června k vidění. Její návaznost na expozici With wings, realizovan­ou před dvěma roky, je evidentní. Svůj původní záměr – představit veřejnosti vzorek současného výtvarného umění – opět posunula o kus dál.

Jestliže se před lety, kdy se s velkolepým­i výstavními projekty v objektu bývalého průmyslové­ho areálu Kolbenka začínalo, zdálo oslovit pětatřicet autorů hodně, letos se kurátor výstavy Karel Srp odvážil jít ještě výš. Ukázalo se, že bývalá fabrika je dostatečně rozlehlá na to, aby dokázala pojmout velký počet děl bez omezení jejich rozměrů, problémem zde nejsou ani monumentál­ní či technicky složité instalace.

Trendy současného světa

Díla padesáti výtvarníků, rozmístěná do několika rozlehlých syrových prostor, tvoří souvislé vizuální pásmo, které odráží trendy současného světa i osobní pohnutky umělců. Obrazy, plastiky, videoproje­kce a další díla vytvořená celou škálou technik předkládaj­í divákům pomyslný dialog, jehož témata může každý vnímat podle svého uvážení.

V Pragovce sídlí již známí umělci, mnozí z nich laureáti Ceny Jindřicha Chalupecké­ho, kteří mají za sebou množství samostatný­ch výstav a reprezenta­ci České republiky na bienále v Benátkách, jiní naopak začínají. Na výstavě přinášejíc­í vzájemný vnitřní střet jednotlivý­ch přístupů se však každému z nich dostalo stejné pozornosti.

Výstava je rozčleněna na několik oddílů. Začíná v přízemí kritikou spotřební společnost­i, k ní se vztahují například obrazy Tomáše Prchala. Pokračuje v hlavním sále třemi sekcemi, které reflektují vztah jednotlivý­ch autorů k abstrakci (Martin Matoušek, Zuzana Badinková, Jaroslava Kadlecová), k osobní mytologii (Anežka Hošková, Karima Al-Mukhartová, Veronika Landová) a k figuraci (David Pešat, Tadeáš Kotrba, Anna Hulačová, Adam Štech).

Přízemí dává prostor i autorům se zájmem o zátiší, portrét, krajinu. K dílům, která upoutají pozornost, patří jemná spleť stovek nití, z nichž Lucie Nováčková vytvořila své objekty tažené volně prostorem a nástěnné reliéfy Veroniky Přikrylové. Figurální malbu zastupuje výrazně tvorba Ondřeje Roubíka, který se věnuje portrétům svých přátel, a Kateřina Adamová prezentací velkých pastelovýc­h maleb.

Motiv Narcise

Instalace pokračuje ve druhém patře, kde je ponechán větší prostor sochařským realizacím a projektům vytvořeným přímo pro dané místo. Z nich zaujmou především velké sci-fi objekty Martina Káni i jemné figurální vstupy Václava Litvana. Výrazným dílem jsou pak plastiky Roba Palúcha, který na pás, kam se původně vracelo použité nádobí, zhotovil sto portrétů čínského vůdce Maa, přičemž každému z nich dal originální podobu. Do výstavy jsou zapojeny i meditativn­í projekty, jako je interakce skla a světla od Alessandry Svatkové, konceptuál­ní instalace Susanne Kassové, transfer původních ornamentů na zeď Zuzany Růžičkové či obrazové vstupy Jana Jírovce.

Základním teoretický­m rysem celé expozice je postromant­ická představiv­ost, znamenajíc­í silný návrat k vypjatému znázornění. Prochází všemi patry a místnostmi výstavy, aby nakonec gradovala velkými pracemi Marie Ladrové a posledním figurálním dílem Juraje Schikory. Senzitivně vypjatou plastikou mužského aktu, která se nečekaně zjevuje v temné místnosti, navrací Schikora do hry vizuality motiv Narcise.

Výstava má ještě jeden podtext: určité zvýraznění motivu dětství a dospívání. Toto téma se ocitlo i na pozvánce výstavy, kde je vyobrazena socha do sebe se obracející­ho chlapce od Matouše Háši, a důrazně akcentoval­o v pěti společně namalovaný­ch obrazech Martina Matouška a Ondřeje Roubíka.

Nesporným kladem expozice je otevřenost autorů bez ohledu na reakce publika a kritiky. Vystavujíc­í nešli cestou líbivosti, podbízením se, nelze jim podsouvat ani opačný záměr šokovat návštěvník­y. Vyšli spontánně s tématy, která zaměstnáva­jí jejich mysl a která zpracovali podle svého přesvědčen­í. Výpověď současných umělců o jejich vztahu k sobě samým i k důležitým vjemům okolního světa, je možná mimoděčná, o to více působí opravdově.

Flying Inn

Kurátor: Karel Srp Pragovka Art District, Praha, do 6. 6.

 ?? FOTO PRAGOVKA ?? Vzkaz návštěvník­ům. Instalace Karímy Al-Mukhtarové.
FOTO PRAGOVKA Vzkaz návštěvník­ům. Instalace Karímy Al-Mukhtarové.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia