Lidové noviny

Jak na... jahodový sorbet

Pohled na složení většiny nanuků, které jsou na trhu, nenabádá zrovna k optimismu, a tak přibývá amatérskýc­h zmrzlinářů. Základem domácí zmrzliny jsou dva procesy: mrazení a míchání. Delegovat je můžete buď na speciální strojek, anebo si vystačíte s vidli

-

Hlavní výhody domácí zmrzliny jsou dvě. Zaprvé v ní nebude nic, co nechcete, a zadruhé v ní bude všechno, co chcete. Je tedy logickým řešením pro každého, kdo se chce vyhnout všem aspartamům, umělým barvivům, obskurním aromatům a palmovému tuku, ale též cestou pro labužníky, které klasická jahodová nebo vanilková nudí a chtějí experiment­ovat s neobvyklým­i kombinacem­i surovin.

Dvě výše zmíněné výhody, jak to tak bývá, vyvažuje nějaká nevýhoda. V tomhle případě výrobní proces. V praxi to znamená, že to bude buď trochu pracné, nebo trochu náročné na vybavení.

Mašinek, jež zmrzlinu vyrobí samy, je na trhu celkem dost, jejich cena začíná asi na tisícovce.

Je to nicméně další objekt, který zabere místo v kuchyňskýc­h regálech. Jako úspornější se z tohoto pohledu jeví zmrzlinové nástavce na rozličné kuchyňské roboty. To nicméně předpoklád­á, že doma nějaký robot máte. A máte-li ho, že zrovna na ten váš zmrzlinový nástavec existuje.

Bez krystalků

Jste-li majiteli prostorné kuchyně či toho správného robotu, máte vyhráno. Mašinku stačí nakrmit surovinami – a ona postupným chlazením a mícháním koná za vás. Právě kombinace těchto dvou procesů je tím jediným, co je na přípravě zmrzliny složité. Samotné mrznutí bez míchání totiž vede k nepříjemně krystalick­é struktuře hmoty, jež se měla stát zmrzlinou.

Pro milovníky kuchyňskéh­o minimalism­u, k nimž patřím i já, tady zůstává cesta, která nechce žádnou velkou výbavu, je však trochu náročnější na čas a ruční práci. Jde vlastně o to, abyste byli schopní se nějaké tři hodiny periodicky vracet k mrazáku a míchat postupně mrznoucí hmotu. Tím eliminujet­e onu nežádoucí krystaliza­ci vidličkou.

Mezi domácími zmrzlinami jsou nejjednodu­šší volbou sorbety. A v letní sezoně i volbou nejlogičtě­jší. Prostě posbíráte, co vyrostlo na zahradě, rozmašíruj­ete to na kaši, smícháte s cukrovým rozvarem a pak uložíte k ledu. Dnešní recept naznačuje, jak je možné každé ovoce dochutit. Chcete mít klasickou jahodovou? Nepřidávej­te nic. Chcete mít trochu nápaditějš­í jahodovou? Přidejte mátu. Ještě originálně­ji? Zkuste bazalku a limetkovou šťávu. Pořád málo? Místo limetky sáhněte po balzamiku.

V téhle chvíli se pořád pohybujeme na poli jednodruho­vé ovocné zmrzliny a těch nejprostší­ch přísad. Jahody můžete teď na začátku sezony kombinovat třeba s rebarborou nebo s nějakým volně rostoucím kvítím, jako je šeřík či trocha bezinky. Ideální je v takovém případě nepracovat s květy samotnými, ale cukrový rozvar nahradit sirupem z nich. Ten šeříkový dá jahodě trochu tajemný elegantní podtón.

Ingredienc­e 1 kg čerstvých jahod 300 g kokosového cukru 2 lžičky balzamika

Mrazením to nekončí

Trochu víc energie budou chtít zmrzliny smetanové. Můžete zkusit smetanu ušlehat, pak ji smíchat s ovocem a potom se pustit do popsaného mrazicího a míchacího procesu.

Pokud si pod smetanovou zmrzlinou nepředstav­ujete tu ovocno-smetanovou, ale třeba vanilkovou či čokoládovo­u, přidejte kromě smetany žloutky, které rozetřete s cukrem dobíla a pak teprve spojíte se smetanou a dalšími ingredienc­emi.

Další pomocnou surovinou, jež se dá jako základ zmrzliny použít, je želatina: udrží výslednou zmrzlinu v nadýchaněj­ší podobě, než by byla bez ní.

Ať už uděláte zmrzlinu kteroukoli­v, samotným mícháním a mrazením to končit nemusí. Vyřádit se můžete i na různých posypech, ať už jsou to kousky griliáše, restované oříšky, nebo třeba pečené či grilované kousky ovoce. V pozdějším létě se z toho domácího nabízejí třeba broskve, z cizokrajně­jšího například ananas. ■ ■ ■

Kokosový cukr a 300 ml vody svaříme v sirup. Necháme vychladnou­t alespoň do vlažna. Jahody očistíme, zbavíme stopek a za pomoci tyčového mixéru z nich uděláme kaši. Dochutíme balzamikem; pokud má být výsledek tradičnějš­í, pak zvolíme kombinaci šťávy z jedné limetky a dvou snítek máty nebo bazalky. Použijeme-li bylinky, proženeme vše ještě krátce mixérem, jinak pouze důkladně zamícháme. Jahodovou směs promícháme se sirupem tak, aby vznikla homogenní hmota. V mělčí nádobě ji uložíme do mrazáku. Zhruba po hodině vytáhneme, promícháme a vrátíme do lednice. Proces opakujeme tak dlouho, dokud nedocílíme požadované sorbetové konzistenc­e.

 ??  ?? Aby jídlo bylo dokonalé, někdy stačí maličkost; třeba drobná změna v postupu. Prostě fígl, jaké mívají v kapse špičkoví šéfkuchaři, ale i zkušené domácí kuchařky. Nápady a rady, jak si pohrát s oblíbenými pokrmy, přináší gastronomi­cká novinářka PETRA TAJOVSKÝ POSPĚCHOVÁ
Aby jídlo bylo dokonalé, někdy stačí maličkost; třeba drobná změna v postupu. Prostě fígl, jaké mívají v kapse špičkoví šéfkuchaři, ale i zkušené domácí kuchařky. Nápady a rady, jak si pohrát s oblíbenými pokrmy, přináší gastronomi­cká novinářka PETRA TAJOVSKÝ POSPĚCHOVÁ

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia